Století s hudbou představilo jedinečnou osobnost skladatele a kněze Josefa Olejníka

Kostel sv. Jiří Moravičany - Foto: Miroslav Kobza

Kostel sv. Jiří MoravičanyFoto: Miroslav Kobza

Sto let by oslavil v uplynulých dnech P. Josef Olejník. Vynikající hudebník, komponista, varhaník, duchovní pastýř, pedagog, znalec gregoriánského chorálu. S jeho dílem se věřící dodnes setkávají při bohoslužbách, aniž to patrně tuší.

Josef Olejník se narodil 1. července 1914 v Květné. Hluboce religiozní a veskrze muzikální prostředí vesničky v moravské části Bílých Karpat ovlivnilo mladého muže natolik, že se rozhodl pro studium bohoslovectví. Absolvoval nejprve Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži a Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Olomouci. Dne 5. července 1938 byl vysvěcen na kněze. 

Už v době studií mu učarovala hudba. Byl nadšeným varhaníkem a pracoval také ve sboru kněžského semináře. I proto po vysvěcení odjel do Říma, kde studoval na Papežském institutu posvátné hudby. 

Pozoruhodným dílem osudu jej válka zastihla v Itálii, a tak po ukončení studia odjel P. Olejník do Anglie a vstoupil do československé exilové armády, v níž strávil následujících devět měsíců a zažil zde i konec druhé světové války. 

Po návratu do vlasti byl ustanoven vicesuperiorem kněžského semináře v Olomouci, lektorem Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty a zároveň kaplanem v blízkém kostele sv. Michala. Po zrušení semináře v roce 1950 působil v různých farnostech moravského pohraničí, nejdéle v Andělské Hoře, kde vzniklo známé mešní ordinarium. 

V letech 1968 - 1975 působil na teologických školách v Olomouci a v Litoměřicích. V roce 1975 mu sice zakázali učit, ale později se na školu vrátil. 

P. Josef Olejník po celý život skládal liturgickou hudbu. K nejznámějším melodiím, které zná každý návštěvník boboslužeb, patří ordinarium nazvané Česká mše z Andělské Hory (Kancionál č. 502), nápěv modlitby Otče náš, antifona Kde je opravdová láska, tam přebývá Bůh a pohřební zpěv Věřím, že můj Vykupitel žije. Zhudebňoval přednostně české liturgické texty. Jsou to zpravidla jednohlasé zpěvy s doprovodem varhan, které interpretuje střídavě schola a celé shromáždění věřících. Jeho dílo zahrnuje všechny zpívané části bohoslužby na každý den v roce: zpěvy kněze při mši, ordinaria, responzoriální žalmy a pro většinu svátků také propria. 

Josef Olejník skládal užitkovou hudbu, která není určena pro koncerty, ale nedá se o něm říci, že byl pouze řemeslníkem hudby. Naopak, uměl dobře pracovat i s vícehlasým sborem. Od roku 1973 až do své smrti vedl smíšený chrámový sbor ve Velké Bystřici. 

V roce 1990 byl P. Josef Olejník jmenován docentem liturgického zpěvu na olomoucké teologické fakultě. Přes svůj pokročilý věk stále vypomáhal ve farnosti Moravičany. Zemřel krátce po svých 95. narozeninách v roce 2009. Je pohřben ve Strání. 

Právě u příležitosti jeho 95. narozenin se Ireně Šindlářové podařilo natočit pozoruhodný dokument, který je věnován životu a dílu této významné osobnosti. Díky tomu máme k dispozici i jeho osobní vzpomínání na svůj plodný život. Připomenuli jsme si jej i při stém výročí od jeho narození. 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Toulky krajem  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: neděle 09:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 24.10.2017 11:35 do 12:40; v ulici Mlýnská v obci Olomouc; nehoda; OA x cyklista, bez zranění, na místě PČR.
  silnice II/449 (ulice Zákantí), Smržice - Čelechovice na Hané, část obce Studenec, okr. Prostějov, uzavřeno, práce na silnici, Od 18.10.2017 00:00 Do 09.12.2017 23:59, úplná uzavírka silnice II/449 v ...
  D35, mezi km 255.1 a 255.5, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.10.2017 12:00 Do 24.10.2017 13:00, technická prohlídka portálu, údržba a opravy portálů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace