Náš kraj18. června  2017 v 09:04  

Středověké opevnění, barokní architektura i exotické lovecké sbírky lákají na Úsov

Hrad a zámek Úsov - Foto: Aleš  Spurný

Hrad a zámek ÚsovFoto: Aleš Spurný

Z úzké hradby středověkého opevnění se díváme do kraje. Vidíme nejen Zábřežskou vrchovinu, hrad Mírov, ale dohlédneme až k Hrubému Jeseníku. Stavba s počátky v polovině třináctého století ční nad krajinou poblíž Uničova a Mohelnice. Představujeme si, že v době založení se kolem nacházely hluboké hvozdy, ve kterých žili medvědi, jejich kůže už z dob lichtensteinských si můžeme prohlédnout ve zdejším Lovecko-lesnickém muzeu.

Zastřešená část hradebního ochozu - Foto: Aleš  Spurný

Zastřešená část hradebního ochozuFoto: Aleš Spurný

Hrad byl založen jako královský při kolonizaci území v u nás neobvyklé formě francouzského kastelu, dozvídáme se od kastelánky Evy Třískové. Na modelu, který ukazuje původní stavbu v expozici, vidíme sedm věží spojených vysokou hradbou. „Francouzský kastel je typický mohutnou věží válcovitého tvaru, která je pro dobrou obranyschopnost předsunuta před samotnou hradbu, aby obránci mohli dobře ostřelovat patu hradby. Průměr našich věží je kolem osmi metrů a šířka zdi kolem dvou metrů. Dochovaly se nám dodnes věže Hladová, Vlašimka, Půlkruhová a Severní rohová,“ vysvětluje naše průvodkyně. 

Cestou do věží  

My pokračujeme po ochozu, který není běžným prohlídkám přístupný, z něhož je ještě chvíli vidět na stavby z různých dob, paláce i budovy hospodářské, které lemují nádvoří. Následně vstupujeme do zastřešené části, kde nás paní kastelánka upozorňuje na původní gotické zdivo a konstrukci krovů ve věžích. 

Vstupujeme do věže nejvýraznější, opatřené hodinovým strojem, kde rušíme zdejší obyvatele – párek holubů. Poslechneme si odbíjení, které z útrob věže zní úplně jinak, než z nádvoří a vydáváme se do nejnovějšího z paláců. 

Barokní palác s žirafami i dvaadvacaterákem  

Martinelliho schodiště s trofejemi - Foto: Aleš  Spurný

Martinelliho schodiště s trofejemiFoto: Aleš Spurný

V letech 1692 až 1699 jej podle návrhu slavného architekta Domenica Martinelliho, jehož jméno je spojeno i s olomouckými barokními církevními stavbami, nechali přestavět Lichtensteinové. Ti byli také posledními šlechtickými majiteli zdejšího panství. V paláci nacházíme rozsáhlé lovecké sbírky, které tu zámečtí pánové zanechali. 

„Veškeré vystavené předměty, které tu jsou, tedy sbírkové, historické, zoologické i entomologické, souhrnně sbírka úsovského zámku čítá asi sedm tisíc kusů. Lovecko-lesnické muzeum na Úsově vzniklo v roce 1898, když ho založil kníže Jan II. Z Lichtensteina. V prvním patře můžeme vidět ucelenou kolekci trofejí Heinricha Lichtensteina. Pochází z výprav do Afriky, kde byli Lichtensteinové během padesáti let asi sedmkrát. Nejstarší exponáty jsou z roku 1876,“ říká paní naše průvodkyně. 

Sršní hnízdo - Foto: Aleš  Spurný

Sršní hnízdoFoto: Aleš Spurný

Okolo trofejí z antilop, gazel, zeber, žiraf, kůže ze lvice pokračujeme kolem černé kuchyně do úvodní expozice, která je věnovaná obraně hradu, tady se ještě na chvíli vracíme do středověku. Prohlížíme si originály i repliky dobových zbraní. A vstupujeme na monumentální dvoukřídlé schodiště, jehož zdi jsou obloženy bezpočtem dalších trofejí, ať už se jedná o hlavu mohutného zubra, nebo paroží jelenů. Největší prý patří kanadskému jelenovi a ten evropský kus s nevětší ozdobou hlavy byl nerovný dvaadvacaterák.  

Další patro je věnováno zrekonstruované expozici lesnictví a domácího hospodářství. Prohlížíme si tu nejen staré těžké lesnické náčiní k obhospodařování půdy, ve vitrínách jsou desítky loveckých pušek, stěny jsou pokryty dalšími trofejemi, třeba kůžemi medvědů z okolních lesů. Do další místnosti nás láká zvuk se zpěvem ptáků. Když vstoupíme, všímáme si projekce, která nás vtahuje do poklidného přírodního světa, a kukátky nahlížíme do soukromí vycpaných zvířat, jak upřesňuje paní Třísková, jsou to takzvané dermoplastické preparáty. 

Kachna na vejcích a lesnická škola  

Kachna na vejcích - Foto: Aleš  Spurný

Kachna na vejcíchFoto: Aleš Spurný

Venku před zámkem potkáváme živou kachnu, která sedí na vajíčku. „Máme tu i andulky, kamerunské ovce, pávy, bažanty, prostě taková ta zvířata, která se dají jednoduše chovat,“ přibližuje další atrakce úsovského hradu a zámku kastelánka Eva Třísková. 

Pro děti tu mají připraven i strašidelný labyrint a hernu v prostorách staré lesnické školy. Existenci této ojedinělé středoškolské instituce založené 1852 představují dobové exponáty i panely s texty a fotografiemi na zdech. 

Hrad a zámek Úsov - Foto: Aleš  Spurný

Autor:  Aleš  Spurný
Pořad: Přímo z místa  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: neděle 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 23.10.2017 19:05 do 25.10.2017 06:00; na silnici 36 u obce Holice okres Pardubice; Aktuální stav:; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava nadměrného nákladu z Ostravy do Mělníka. Přeprava ...
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; na silnici 331 u obce Tuhaň okres Mělník; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca 04.00 hod. ...
  Od 24.10.2017 01:40 do 02:40; D1 - 310.4-310.6km na trase Lipník nad Bečvou - Polsko (st. hranice); nehoda; 2 havarovaná vozidla; neprůjezdný pravý jízdní pruh; střet OA x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace