ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci slaví 90 let od narození svého zakladatele

Zuzana Hrubošová, ředitelka ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci a dcera jejího zakladatele - Foto: Aleš  Spurný

Zuzana Hrubošová, ředitelka ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci a dcera jejího zakladateleFoto: Aleš Spurný

Základní umělecká škola Miloslava Stibora, která se specializuje na výtvarnou tvorbu, slaví 90 let od narození svého zakladatele. Byl jím významný olomoucký fotograf a průkopník výtvarné pedagogiky, jehož jméno nese škola v názvu. Při té příležitosti uspořádala ve své galerii výstavu jeho fotografií.

Na výstavě najdeme Stiborovy charakteristicky ztvárněné černobílé snímky z cest za památkami antického Řecka i megalitickými stavbami ve francouzské vesnici Carnac. Fotografie žákům slouží i jako inspirace a učební materiál. 

Talentovými zkouškami letos prošlo a do školy nastoupilo přibližně 130 nováčků. „Hodně spolupracujeme s učiteli výtvarné výchovy na základních školách, kteří třeba upozorní rodiče na výtvarné předpoklady jejich potomků. Některé děti přivádějí rodiče, kteří sem sami chodili,“ dozvídáme se od ředitelky Zuzany Hrubošové. Kurzy malby ale navštěvují i dospělí. 

„U mladších dětí nevolíme specializace, protože naší filozofií je, že děti by se měly naučit orientovat ve všech nám dostupných oblastech výtvarné činnosti. Výtvarné problémy se snaží řešit různými technikami. Teprve až dospějí a mají zkušenosti, volí si specializaci. Nabízíme keramiku, fotografii, multimédia, práci se dřevem, kresbu a malbu, nebo samostatnou malbu,“ přibližuje ředitelka. 

Inspirací jsou žákům fotografie i výlety do přírody 

Žáci se věnují různým technikám a tématům - Foto: Aleš  Spurný

Žáci se věnují různým technikám a tématůmFoto: Aleš Spurný

Každý pedagog volí jiná dlouhodobá témata, která se svými studenty bude následně nahlížet a zpracovávat z různých úhlů. Žáci, kteří pracují na tématu lesa, začínají malbou inspirovanou fotografiemi, následně je čekají i výlety do přírody. Při jiném z programů začínají takzvanou mentální mapou, kdy žáci vytvářejí diagramy, do kterých zapisují asociace na téma voda. Učitel jim slibuje, že se v dalších lekcích nad rámec výtvarných činností také seznámí s pěstováním masožravých rostlin rosnatek v rašelinou naplněném akváriu. 

Při naší cestě po učebnách se setkáváme i s pedagogem oboru fotografie. Jaké to je, učit tento obor na škole, která nese jméno Miloslava Stibora? „ To je opravdu docela záludná otázka. Naštěstí pan doktor Stibor byl mým učitelem na vysoké škole, takže jsem jeho působení absorboval. Na základě toho se snažím pořád vyučovat kromě digitální i klasickou analogovou fotografii, která nás nutí více přemýšlet. Ale učíme nově i multimediální ateliér, kde se žáci a studenti setkávají s různými animacemi, ozvučováním a videonahrávkami, které zpracovávají,“ říká pedagog Juraj Sosna. 

„Mám dobrý pocit, že s čistým svědomím tatínkův odkaz nesu dál. Snažíme se, aby škola tatínkovi dělala radost, i když se na nás už teď dívá svrchu,“ říká na závěr ředitelka Zuzana Hrubošová, která je zároveň dcerou Miloslava Stibora.  

Autor:  Aleš  Spurný
Pořad: Přímo z místa  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: neděle 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  D35, mezi km 290 a 278, ve směru Mohelnice, vážná nehoda, havarované vozidlo, uzavřeno, Od 23.10.2017 00:45 Do 23.10.2017 12:00, vážná nehoda; 3 havarovaná vozidla; uzavřeno; havárie cisterny, převrácena ...
  D46, mezi km 12 a 10.8, ve směru Vyškov, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 09:30 Do 01.11.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D46 v souvislosti s akcí „D46 – úprava SDP"

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace