Naše akce15. února  2017 v 16:52  

Poslechněte si Poťouchlé pohádky pedagoga, výtvarníka a literáta Milana Valenty

Milan Valenta: Poťouchlé pohádky aneb co čert nechtěl…, ale chtěl. - Foto: Aleš  Spurný

Milan Valenta: Poťouchlé pohádky aneb co čert nechtěl…, ale chtěl.Foto: Aleš Spurný

Osmapadesátiletý šumperský rodák Milan Valenta je vskutku renezančním člověkem. Rozkročen mezi vědou a uměním, mezi prací učitele a spisovatele, píše odborné knihy i beletrii, maluje obrazy. To, co je ovšem pro veškeré jeho konání společné, je zájem o lidskou duši.

Prof. PaeDr. Milan Valenta, Ph.D. působí jako odborník v oblasti speciální pedagogiky – věnuje se psychopedii a dramaterapii. Je vedoucím oddělení expresivních terapií a osobnostně-sociálního rozvoje Ústavu speciálněpedagogických studií UP v Olomouci. Je rovněž garantem studia dramaterapie na Pedagogické a Filozofické fakultě UP v Olomouci. Valenta napsal tři desítky odborných publikací zaměřených na speciální pedagogiku a na dramaterapii ale také řadu učebnic pro zvláštní, základní a střední školy. 

Milan Valenta vystudoval v letech 1979 – 1984 Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor Učitelství pro školy pro mládež vyžadující zvláštní péči. Vzdělání si rozšířil v druhé polovině osmdesátých let studiem Dějepisu pro základní a střední školy na UJEP v Brně a v letech 1993 – 94 vystudoval obor Výchovná dramatika na DAMU v Praze. Po doktorském studiu na UP Olomouc byl v roce 1998 jmenován docentem a roku 2008 profesorem Speciální pedagogiky. 

Jako výtvarník uspořádal Milan Valenta více než čtyřicet samostatných a kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Svým výtvarným projevem se hlásí k tradici art brut. 

Milan Valenta se představil jako prozaik v roce 1998 opožděným debutem pěti krátkých próz z různých dějinných úseků zasazených do oblasti olomouckého regionu Raubířské povídky. Po delší samostatné próze Eluljá s podtitulem Archetypální příběh z kolektivního nevědomí následovala sbírka patnácti povídek nazvaná Krajina mírných hořkostí. Témata ze svých předchozích děl dále rozvinul v románu Pastýřka ohně, který je příběhem mladého kantora přijíždějícího do moravského pohraničí, kde se seznamuje s tajemnou ženou Barborkou. Linii příběhu ze současné doby prostupují pověsti a mýty z historie. Ve spolupráci s úspěšným ilustrátorem Ivanem Mračkem se Valenta představil také jako autor prózy pro děti nazvané Půďáci ze staré školy. 

Na sklonku loňského roku představil Milan Valenta na olomoucké radnici s hercem Alfrédem Strejčkem a kytaristou Štěpánem Rakem svou zatím poslední knihu nazvanou Poťouchlé pohádky aneb Co čert nechtěl... ale chtěl zasazenou do prostředí Olomouce. Tyto drsné a tajemné pohádky provádí čtenáře nejrůznějšími zákoutími hanácké metropole. Knihu vydalo nakladatelství Albatros a výtečnými ilustracemi ji opatřil výtvarník Petr Válek. 

Český rozhlas Olomouc představí knihu Milana Valenty Poťouchlé pohádky ve třech pokračováních. Pohádkové příběhy pro rozhlas upravil a s brněnským hercem Vladimírem Hauserem natočil režisér Tomáš Soldán. Uvedeme je v Setkání s literaturou 25. února a 4. a 11. března, vždy od 18 hodin. 

S autorem Poťouchlých pohádek Milanem Valentou se ale ve Velkém studiu Českého rozhlasu setkáme živě už dříve - v úterý 21. února od 18 hodin. Podvečerem bude provázet Dita Vojnarová. 

Autor:  Jan Sulovský  (sul)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  silnice II/453 (ulice Rejvízská), Jeseník, okr. Jeseník, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 09:00 Do 15.11.2017 23:59, Uzavírka sil II/453 ul Rejvízská pro všechny vozidla. Objížďka pro všechny ...
  silnice III/4382, Teplice nad Bečvou, okr. Přerov, uzavřeno, Od 21.10.2017 14:30 Do 21.10.2017 16:30, úplná uzavírka části krajské silnice č. III/4382 v obci Teplice nad Bečvou z důvodu konání kulturní ...
  Od 20.10.2017 13:45 do 14:45; v ulici Foerstrova v obci Olomouc; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x osobní, bez zranění, na místo PČR

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace