Den české státnosti je svátkem, který potřebuje oprášit, říká pedagog Jiří Blažek

Svatý Václav na průčelí olomoucké katedrály - Foto: Aleš  Spurný

Svatý Václav na průčelí olomoucké katedrályFoto: Aleš Spurný

Už ani dospělí totiž nemají znalosti z historie. Den české státnosti vnímají spíše jako volno na chalupu a možnost prodlouženého víkendu. Proč tomu tak je? Důvody můžeme hledat v mnoha rovinách. V první řadě je to nastavení našeho školství, které nás po generace vede více k biflování obrovského množství učiva, které pak většinou zapomeneme, než k hledání souvislostí.

Podle učitele Jiřího Blažka dnešním studentům chybí emocionalita. Panuje mezi nimi počáteční nastavení, že škola je přece „těžká nuda“! Chybí jim zájem a zanícení pro věc. Otázkou ovšem je, zda naši učitelé dokážou ve svých studentech ono nadšení probudit. A zda je to vůbec při dnešním nastavení školství, kdy na nic není čas, možné. 

Dalším z důvodů je snad i to, že v evropském kontextu jsme se jako národ stali bezvěrci. A konečně za to může i „ta naše povaha česká“. Podle Jiřího Blažka jsme individualisté, kteří nedovedou hrát společně na bránu. Jako národ se buď silně podceňujeme a trpíme sebemrskačstvím, nebo se ocitáme v opačném extrému, kdy se snažíme stát proti všemu a všem. Ani jedno ale není správně. 

Svatý Václav politikem ve 20. století 

Hostem ve studiu byl pedagog Jiří Blažek - Foto: Zora Ježková

Hostem ve studiu byl pedagog Jiří BlažekFoto: Zora Ježková

Postava knížete Václava je dle historických pramenů i názoru pedagoga Jiřího Blažka zidealizovaná. Přesto se ke svatému Václavovi upínáme ve všech důležitých momentech našich dějin. Vzpomeňme například rok 1948, 1968 a tanky na Václavském náměstí, připomeňme Palachův týden a v neposlední řadě události listopadu 1989. Kníže Václav se v přeneseném slova smyslu vlastně stal politikem ve 20. století. 

Neměli bychom ale zapomínat, že ve své době to byl právě kníže Václav, který přivedl český národ do Evropy! Jak to? A proč vlastně slavíme 28. září jako Den české státnosti? Poslechněte si celý rozhovor se středoškolským pedagogem, učitelem dějepisu a milovníkem historie Jiřím Blažkem. 

Autor:  Zora Ježková
Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-272,3
  Srážky: přeháňky, D35-263,9
  Srážky: přeháňky, D35-270,4

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace