Expedice PřesBar není žádné putování po hospodách

31. červenec 2017

Přes hranice nemožného a ještě dál se vydali studenti Univerzity Palackého v Olomouci s lidmi s tělesným, zrakovým, sluchovým a mentálním postižením. Jak neobvyklá expedice probíhala, přiblížili dva z jejích účastníků.

„Bylo to fantastické, povedly se nám věci, na které můžeme být hrdí,“ shrnul jeden z organizátorů akce Michal Šmíd, student magisterského studia na katedře Aplikovaných pohybových aktivit při Fakultě tělesné kultury.

„Splnil se mi sen, překonal jsem sám sebe a mám spoustu zážitků na celý život,“ hodnotí Eustach Janoušek, který devítidenní cestu zvládl na invalidním vozíku.

Cesta vedla přes německy mluvící země. Z Olomouce do Rakouska, Švýcarska a pak přes Lichtenštejnsko do Německa. Chodilo se, jezdilo, lezlo na hory, šlapalo na kole, sjížděly se řeky, bydlelo v kempech.

„Nejdelší výlet měl padesát jedna kilometrů. Taky jsme sjížděli čtrnáctikilometrový úsek rakouské řeky Traun,“ vzpomíná Michal. Esťa hned dodává, že na vodu se těšil a neváhal ani minutu: „Já jsem se do všeho snažil zapojit co nejvíc aktivně.“

Přípravy na expedici byly hodně intenzivní, trvaly zhruba čtyři měsíce. Studenti museli sehnat peníze, domluvit ubytování, naplánovat trasu s ohledem na jednotlivé účastníky a jejich potřeby.

Vyrazili na ni jako neznámí lidé, vrátili se jako velká parta. „Já bych dokonce řekl, že jsme přátelé,“ uzavírá Eustach Janoušek.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.