Flamenco je nejkrásnější, ale nejtěžší tanec na světě

Petra Pšenicová - Foto: Kateřina Goode

Petra PšenicováFoto: Kateřina Goode

Doby, kdy se věnovala latinsko-americkým a standartním tancům, jsou tytam. Už dvanáct let se Petra Pšenicová věnuje flamencu. Tanci, do kterého se mísí kultura cikánská, španělská, židovská a arabská. Poměr těchto vlivů je v každé písni, každém tanci či projevu flamenca jiný a těžko změřitelný.

Může být flamenco puro, což znamená čisté, ryzí, původní cikánské flamenco. Setkat se ale můžete také s vlivy moderního tance, folklóru nebo s žánrovými fúzemi s jazzem, rockem a dalšími. 

Petra Pšenicová se v Olomouci v roce 2004 setkala s tanečnicí Elenou Moreno, která ji zasvětila do flamenka. „Okamžitě jsem věděla, že je to tanec, který mi sedí. Musíte při něm ovládat celé tělo, je třeba zvládnout náročnou a pro nás netypickou rytmiku, v tanci techniku podupů. Flamenko se ale dá tančit dobře na všech úrovních, “ říká flamenco tanečnice. 

Petra Pšenicová - Foto: Aleš  Spurný

Petra PšenicováFoto: Aleš Spurný

Každoročně jezdí studovat přímo do Španělska, do Sevilly, do Granady nebo do Madridu. Absolvovala mnoho kurzů pod vedením španělských tanečních mistrů. Také stála u zrodu flamencové skupiny Aires del Sur, se kterou se zúčastnila mnoha mezinárodních festivalů. Je rovněž členkou organizačního týmu Mezinárodního festivalu flamenca a španělské kultury Colores Flamencos. 

Petře Pšenicové se také splnil velký sen. Začala tancovat v bratislavském Národním divadle v baletním představení Carmen á la Gipsy Devils. „V životě by mě nenapadlo, že se mi něco takového stane, že mi jeden den zavolají a druhý den už tančím. Jsem za tu šanci velmi vděčná, je to úžasná zkušenost,“ říká. 

Petra Pšenicová má také bohaté zkušenosti s lektorskou činností. Nyní se aktivně věnuje lektorování kurzů flamenca v Olomouci a vede kurzy pohybové průpravy pro děti od 3 do 6 let. 

Autor:  Šárka Chovancová  (cho)
Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  ulice Olomoucká, obec Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 08:00 Do 30.11.2018 23:59, úplná uzavírka silnice I/55 u Přerova II-Předmostí po křižovatku s místní komunikací, z důvodu ...
  ulice Čechova, Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 21.09.2017 06:00 Do 30.09.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace ul. Čechova v Přerově I - Městě z důvodu provádění opravy komunikace., ...
  ulice Mlýnská, Mohelnice, okr. Šumperk, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplnou uzavírku místní komunikace – ul. Mlýnská v Mohelnici,, pro akci: "Úprava ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace