Jsem u Cimrmanů krátce. Jen třiatřicet let, směje se Bořivoj Penc

Bořivoj Penc - Foto: Filip Jandourek

Bořivoj PencFoto: Filip Jandourek

„Nestává se nám, že by někdo říkal texty s námi, ale mezi diváky jsou obličeje, které dobře známe řadu let. Jsou stejní, jen jim prošedivěly vlasy. Jako nám,“ usmívá se cimrmanovský herec.

Nedávno oslavil jedenaosmdesátiny. Divadlo ho stále baví, bojí se ale, že mu začne vynechávat paměť. „Mám teď nějaké zdravotní problémy, beru léky, mohl by to být jeden z vedlejších příznaků,“ říká představitel doktora Vypicha ze Záskoku, Jana Husa z Českého nebe nebo Hynka z Blaníku. 

Vystudovaného nástrojáře oslovil na začátku osmdesátých let Zdeněk Svěrák. Znali se velmi dobře, byli spolužáci ze základní školy. 

„Hráli jsme společně loutkové divadlo a Zdeněk si vzpomněl, jak jsem ty loutky pěkně namlouval,“ říká a vzpomíná, že v začátcích měl obrovskou trému. „První představení Němý Bobeš bylo na infarkt.“ 

Dnes už je to lepší, přesto se před každým představením připravuje, osahává si prostor. Možná si v duchu s jednou s postav ze hry Záskok řekne: Tady jsem už myslím hrál. 

S rolemi, které v divadle dostal, je spokojený. „Nikdy jsme do obsazování nemluvili. Byli jsme rádi, že na nás nějaká role vyšla,“ říká Bořivoj Penc. A vzpomíná, že Láďa Smoljak trval na úsporném herectví. Neměl rád přehnaná gesta. Chtěl, aby se herci na jevišti chovali jako v životě. „V první řadě jsme museli znát text. A premiérové představení bylo vždycky takové napjaté. Pak se to omlelo,“ dodává. 

Divadlo Járy Cimrmana má padesátou sezónu. „Výjimečná je už jen tím, že stále existujeme,“ říká Bořivoj Penc. 

Her mají na repertoáru patnáct, on hraje ve třinácti z nich. Dvanáct rolí mužských a jednu ženskou, Správcovou v Lijavci. Knír samozřejmě není překážkou. 

Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace