Když je úsměv přerušený

Anežka Rouš Dvořáková - Foto: Petra Ševců

Anežka Rouš DvořákováFoto: Petra Ševců

Co je to rozštěp, jak moc je závažný a jak moc léčitelný, se bohužel moc neví. Není ale divu, ještě donedávna se o rozštěpových vadách nemluvilo, anebo jen šeptalo a mlžilo.

Anežka Rouš Dvořáková z Olomouce nemívala nijak větší povědomí o rozštěpech. Než jí samotné zhruba před pěti lety v těhotenství při vyšetření bříška ultrazvukem sdělili, že ret jejího prvorozeného syna jeví známky rozštěpu. O rtu tedy věděla, víc zatím vidět nebylo. 

Rada, pomoc a sdílení jsou k nezaplacení 

Naštěstí si už tenkrát objevila občanské sdružení s názvem Šťastný úsměv. „Příprava budoucích rodičů v podobě vysvětlení, konzultace o možnostech léčby a (pozitivních) perspektivách, ale i obyčejné popovídání jsou tady klíčové,“ vzpomíná Anežka. 

Dnes se s kolegyněmi právě o sdružování a aktivity rodin dětí s „přerušenými“ úsměvy stará. 

A vy to jako dopustíte?! 

Zároveň je pro rodiče velmi užitečné už zavčasu kontaktovat specializovaná lékařská rozštěpová centra v Brně či v Praze. Působí tam týmy různých odborníků – od chirurgů přes ORL lékaře po logopedy. 

Bohužel se ale kvůli malé informovanosti i v 21. století přihodí, že nejen laik, ale občas i některý méně poučený lékař se podiví nad rozhodnutím rodičů dítě s rozštěpem skutečně donosit. 

„To jsou asi nejtěžší momenty. Když se na vás lidé nechápavě až vyčítavě dívají a ptají se, jestli opravdu míníte toho malého tvora porodit a pak ho vlastně trápit,“ svěřuje se Anežka. 

Vadí – nevadí  

Díky lepší a lepší diagnostice i léčbě ale vážně nebývá tím zásadním trápením samotný rozštěp obličeje. Ano, léčba může být vleklá, náročná a mít i úskalí. Ale existuje. 

Těžké je to pořád spíš kvůli velké neinformovanosti, tabuizaci, rozšíření mýtů a strachů z rozštěpů a jejich nositelů. A to je dlouhodobý úkol pro sdružení Šťastný úsměv. Už jen proto, že úsměv, i když ho něco nespravedlivě přeruší, může být roztomile okouzlující. 

Autor:  Bořek Volný
Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Úsov
  Srážky: přeháňky, Vícov
  Povětrnostní podmínky: bouřkový vítr, Červenohorské sedlo

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace