Když mám volno, rád si zahraju na ulici, říká velký talent z Valašska Thom Artway

Thom Artway - Foto: Čestmír Jíra

Thom ArtwayFoto: Čestmír Jíra

Ve Všechnopárty upřímně pobavil diváky i slavného moderátora, v hudebních cenách Anděl brzy nato řádně zabodoval a mezitím popovídal i u nás ve studiu. A nezapomněl ani svoji kytaru. Tomáš Maček alias Thom Artway.

Otázka, zda někdy hodlá zpívat i česky, je asi tou nejčastější na něj. Plus dotazy stran jeho pseudonymu. A tak když zašel nedávno poklábosit za Karlem Šípem do jeho pořadu, vysekl právě slavnému moderátorovi a textaři osobní poklonu. 

Tedy konkrétně jeho rozverné dávné tvorbě – písničce pro Jiřího Schellingera René, já a Rudolf chodíváme na golf. A rovnou si řekl o nějaký pěkný nový český text pro sebe. „Pan Šíp sice mé výzvy nevyužil, došly mi ovšem texty od jinačích lidí,“ líčí pak Thom Artway dohru nedávné Všechnopárty. 

Z Tomáše Mačka na Thoma Artwaye 

„Kdysi na brigádě v Irsku na farmě jsem si složil pár prvních písniček, ano, už v angličtině, a přemýšlel, jestli zůstat čistě valašským Tomášem Mačkem z Vlachovic, anebo tomu dát světovější kabát. Z Tomáše jsem prostě udělal Thoma a pro zbytek jsem se nechal inspirovat takovým skládáním písmenek a slov. Nějak mi vyšlo to ARTWAY, což navíc obsahuje slovo Umění, a ztotožnil jsem se s tím. A tak jsem Thom Artway,“ vzpomíná blonďatý Moravák s jasnými vlivy právě z britských ostrovů. 

Thom Artway - Foto: Daniel Salač

Jak podrobně vyprávěl nedávno u Karla Šípa, svoje „buskování“ – pouliční umění, hru na kytaru a zpěv už provozoval v ulicích či parcích Prahy, Brna, ale i v Německu, Irsku nebo Austrálii. Aktuálně si ho můžeme užít především na letních hudebních festivalech. 

Kdykoli ale jede nějaké svoje vlastní koncertní turné, zdá se, že na Valachy pořád nedá dopustit. Jeho domovské Vlachovice – Vrbětice na Zlínsku budou tedy snad už brzy mnohem známějšími coby rodiště šikovného mladého muzikanta, nežli coby „to místo, které hodně potrápily exploze muničního skladu“. 

Thom Artway - Foto: Daniel Salač

Autor:  Bořek Volný
Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 23.10.2017 19:05 do 25.10.2017 06:00; na silnici 36 u obce Holice okres Pardubice; Aktuální stav:; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava nadměrného nákladu z Ostravy do Mělníka. Přeprava ...
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; na silnici 331 u obce Tuhaň okres Mělník; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca 04.00 hod. ...
  Od 24.10.2017 01:40 do 02:40; D1 - 310.4-310.6km na trase Lipník nad Bečvou - Polsko (st. hranice); nehoda; 2 havarovaná vozidla; neprůjezdný pravý jízdní pruh; střet OA x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace