Na slabý příběh jsem při pátrání po osudech pilotů RAF ještě nenarazil, říká Daniel Švec

Soukromý historik Daniel Švec pátrá po osudech pilotů RAF - Foto: Dita Vojnarová

Soukromý historik Daniel Švec pátrá po osudech pilotů RAFFoto: Dita Vojnarová

Čte literaturu, navštěvuje archivy. Po osudech pilotů RAF pátrá už od střední školy. „Těch listin je neuvěřitelné množství, pořád je v nich mnoho věcí, které ještě nebyly zmapovány,“ vysvětluje soukromý historik Daniel Švec.

V rámci svého výzkumu kontaktuje i příbuzné pilotů RAF, kteří ho přijímají velmi vstřícně. „Svou první publikaci jsem začal psát tak, že jsem narazil na neteř navigátora plukovníka Karla Bečváře. Měla doma fotky a nějaké dokumenty a ponoukla mě k tomu, abych dal dohromady knihu,“ vzpomíná historik. 

Ti muži šli do války dobrovolně, bojovali za náš národ, za republiku, a prožili řadu útrap. Vrátili se jako vítězové, ale slávu si užívali jen chvíli. „Zatímco Britové projevovali pilotům RAF velikou úctu – a je to tak dodnes, komunistický režim se k nim zachoval neuvěřitelně, zbavil je úplně všeho. Majetku, svobody, víry,“ kroutí hlavou Daniel Švec. 

Daniel Švec v dobové uniformě - Foto: Dita Vojnarová

Daniel Švec pořádá přednášky pro základní a střední školy, kde mladými lidem vštěpuje, že máme být na co a koho hrdi. Připravuje historické rekonstrukce, v rámci kterých s pomocí dobových materiálů a předmětů navozuje prostředí určité doby. Je členem Czech Spitfire Clubu, na který můžete narazit třeba na leteckých dnech. 

Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Zábřeh
  silnice III/44631, Nový Malín, okr. Šumperk, uzavřeno, Od 03.12.2017 14:00 Do 03.12.2017 20:00, Pořádání společenské akce " Jarmark a setkání se sv. Mikulášem", Objížďka - bez rozlišení, O: přes: silnice ...
  silnice II/433 (ulice Brněnská), Prostějov, okr. Prostějov, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 27.11.2017 08:00 Do 17.12.2017 23:59, úplná uzavírka silnice II/433 ul. Brněnské v Prostějově z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace