Naděje v podobě kmenových buněk

Jaroslav Michálek - Foto: Petra Ševců

Jaroslav MichálekFoto: Petra Ševců

Jsou v podstatě hvězdami masmédií, mluví se o nich po celém světě. Upínají k nim zrak nejen nemocní, ale i zdraví lidé. Kmenové buňky.

Vkládáme do nich naději, že s jejich pomocí půjde vyléčit řada dosud nevyléčitelných onemocnění. S léčbou kmenových buněk se před patnácti lety v rámci praxe setkal také prof. Jaroslav Michálek. 

Dnes má velké zkušenosti v oblasti ortopedie a výborné výsledky při léčbě artrózy. Je také prezidentem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii. 

 

Léčbě artrózy a pohybového aparátu pomocí kmenových buněk se věnuje prof. Jaroslav Michálek. Kam za posledních šest let medicína dospěla?

Vložit na svůj web

„Artróza postihuje vysoké procento lidí nad padesát let. Bohužel ti o ní dlouho nevědí – do doby, než začne bolet. Léčba kmenovými buňkami pro ně znamená obrovskou úlevu. Už jen spánek bez bolesti je výhrou. Měli jsme i čtyři a devadesátiletého pacienta,“ říká. 

Lékaři nejprve šetrně odsají tukovou tkáň (především z oblasti břicha nebo hýždí). Následně v laboratoři izolují kmenové buňky a ty pak s aktivovanou krevní plazmou aplikují do požadované oblasti. „Pacienti se nemusejí bát, zákrok nebolí a zabere jen jedno dopoledne,“ doplňuje. 

Lékaři jsou schopni léčit kmenovými buňkami i čtyři klouby najednou. První účinky cítí pacient už za týden, zlepšení svého stavu pak pozná do tří měsíců. Účinnost je velmi vysoká. Pohybuje se kolem 80 – 90 %. K léčbě kmenovými buňkami s velikou nadějí vzhlížejí nejen pacienti s bolestmi kloubů, ale také lidé s neurologickými problémy, cukrovkou nebo popáleninami kůže. 

Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24. května  2016     Audio  rubrika: Naši hosté

  Jsem na dobré vlně, říká herečka Jana Plodková

  Točí jeden film za druhým, hraje divadlo, věnuje se charitě, příteli, cestování i kytičkám. Kde na to herečka Jana Plodková bere čas a energii? A proč se vrátila do divadla až po šesti letech?

   
 • 21. května  2016     Audio  rubrika: Naši hosté

  Když se řekne Sabina

  Opravdová touha a vnitřní potřeba hrát pro své publikum. Pobavit ho, nechat ho unášet se do sféry snů anebo do dávných časů, přemýšlet, bát se anebo potěšit. O to usilují herci a herečky. Někteří to berou jako práci....

   
 • 16. května  2016     Audio  rubrika: Naši hosté

  Žít běžný život chtějí i rodiny s hendikepovanými dětmi

  Přesto, co je potká, s čím se musejí vyrovnávat, co musejí řešit. Přesto, že to v prvních okamžicích může vypadat beznadějně. Společnost Raná péče, kterou v Olomouci vede Pavla Matyášová, jim pomáhá už řadu let udělat...

   
Olomoucký kraj
  Od 24.5.2016 19:00 do 20:30; D1 - 299.9km na trase Polsko (st. hranice) - Lipník nad Bečvou; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice
  Od 24.5.2016 18:55 do 21:00; na silnici 44 v obci Bělá pod Pradědem okres Jeseník; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA bez zranění osob.
  ulice Hviezdoslavova, Hranice, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 25.05.2016 08:00 Do 26.05.2016 23:59, úplná uzavírka části místní komunikace ul. Hviezdoslavova v Hranicích z důvodu stavebních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace