Naděje v podobě kmenových buněk

Jaroslav Michálek - Foto: Petra Ševců

Jaroslav MichálekFoto: Petra Ševců

Jsou v podstatě hvězdami masmédií, mluví se o nich po celém světě. Upínají k nim zrak nejen nemocní, ale i zdraví lidé. Kmenové buňky.

Vkládáme do nich naději, že s jejich pomocí půjde vyléčit řada dosud nevyléčitelných onemocnění. S léčbou kmenových buněk se před patnácti lety v rámci praxe setkal také prof. Jaroslav Michálek. 

Dnes má velké zkušenosti v oblasti ortopedie a výborné výsledky při léčbě artrózy. Je také prezidentem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii. 

 

Léčbě artrózy a pohybového aparátu pomocí kmenových buněk se věnuje prof. Jaroslav Michálek. Kam za posledních šest let medicína dospěla?

Vložit na svůj web

„Artróza postihuje vysoké procento lidí nad padesát let. Bohužel ti o ní dlouho nevědí – do doby, než začne bolet. Léčba kmenovými buňkami pro ně znamená obrovskou úlevu. Už jen spánek bez bolesti je výhrou. Měli jsme i čtyři a devadesátiletého pacienta,“ říká. 

Lékaři nejprve šetrně odsají tukovou tkáň (především z oblasti břicha nebo hýždí). Následně v laboratoři izolují kmenové buňky a ty pak s aktivovanou krevní plazmou aplikují do požadované oblasti. „Pacienti se nemusejí bát, zákrok nebolí a zabere jen jedno dopoledne,“ doplňuje. 

Lékaři jsou schopni léčit kmenovými buňkami i čtyři klouby najednou. První účinky cítí pacient už za týden, zlepšení svého stavu pak pozná do tří měsíců. Účinnost je velmi vysoká. Pohybuje se kolem 80 – 90 %. K léčbě kmenovými buňkami s velikou nadějí vzhlížejí nejen pacienti s bolestmi kloubů, ale také lidé s neurologickými problémy, cukrovkou nebo popáleninami kůže. 

Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, Zábřeh
  Od 20.10.2017 17:55 do 18:55; D35 - 278.2km na trase Lipník nad Bečvou - Olomouc; D35 - 278.2km na trase Lipník nad Bečvou - Olomouc; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace