Nejdůležitější věci v životě jsou velmi jednoduché, ale je složité se k nim dostat, říká Blanka Orságová

Blanka Orságová, organizátorka ženských kruhů - Foto: Michaela Doubravová

Blanka Orságová, organizátorka ženských kruhůFoto: Michaela Doubravová

Už řadu let se Blanka Orságová věnuje orientálním a etnickým tancům. „Pracujeme s tělem, ženy můžou rozvíjet sebe samy tak, jak jim to vyhovuje. Volí si tempo, rytmus, velikost pohybu,“ vysvětluje. To se určitě hodí i v běžném životě, ve kterém se stále učíme zacházet se svými potřebami.

Tancování omezila Blanka Orságová na jeden kurz týdně. Soustřeďuje se na setkávání v ženských kruzích, které nabízí v Olomouci, Šternberku a Mohelnici. „Je to výdech pro ženu, která má prostor setkat se sama se sebou,“ říká Orságová.  

Ženy se starají o manžela, rodinu, v práci o spoustu dalších lidí, ale samy o sebe ne. Odsunují se na poslední místo. „Je překvapující, kolik žen nevěnuje pozornost sobě. Nejsme schopné si spoustu věcí přiznat. Být k sobě upřímné. Mluvit o tom, že nám není dobře, že máme problém. A řešit ho,“ dodává. To se snaží právě v ženských kruzích změnit. 

Celá společnost si podle Blanky nese v ženské linii obrovské množství zranění: „Žijeme mužským způsobem života – akce, energie, výkon.“ Ženská energie je naopak plynoucí, pasivní, otevírající náruč, přijímající a dávající. „Ani jedna není špatná, obě jsou potřebné. Cítím v tom ale nevyrovnanost. V tom, jak moc se užívá mužská energie. A třeba i v tom, jak zneužíváme zemi, která nám dává všechno. My jen bereme a nevracíme,“ uzavírá Blanka Orságová. Je potřeba probudit ženskou energii. 

Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: déšť, Zlaté Hory
  Srážky: déšť, Ostružná
  Srážky: déšť, D35-263,9

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace