Nevzdám se sportu jenom proto, že mi dobře neslouží nohy, říká Matěj Kužílek

Matěj Kužílek - Foto: Petra Ševců

Matěj KužílekFoto: Petra Ševců

Dětská mozková obrna, to je jeho diagnóza. Má za sebou tisíce hodin rehabilitací. Velkou oporou mu byli rodiče. „Strašně mi pomáhali, nikdy nic nezakrývali, neulehčovali. Bez nich bych nebyl tam, kde jsem,“ říká Matěj Kužílek. Podle něj jsou limity takové, jaké si člověk udělá.

Na spoustu míst se na invalidním vozíku nedostal. Chtěl proto stoupnout na nohy a chodit o berlích. Být soběstačný. 

„Své první berle jsem dostal v pěti letech, byly dřevěné, takové ty vysoké. Bylo léto, horko, strašně klouzaly a zařezávaly se mi do podpaždí. Hodně jsem padal. Táta mi ale poradil dobrou věc, že když se padá, tak je dobré dát ruce před sebe,“ vzpomíná. 

Svůj život si nedokáže představit bez pohybu a sportu 

Hrával florbal a bral ho dost vážně. Začínal mezi zdravými, pak ale objevil alternativu šitou na míru lidem s handicapem. Používá se speciální sportovní vozík, zadní kola jsou více zkosená našikmo, takže se lépe zatáčí. 

„I tak upravený florbal je tvrdý kontaktní sport, jsou tam emoce, jsou tam fauly, ale to tam patří,“ dodává. 

Hodně a rád jezdí na handbiku. Dokonce na něm s přáteli projel kus Evropy – z Brém až na Gibraltar. Devatenáctidenní expedice prověřila lidi i stroje. 

„Spojili jsme příjemné s užitečným. Hýbali jsme se a zároveň jsme viděli kus světa,“ vzpomíná. Zažili soustu úžasných věcí. Třeba, když se jednomu z handbikerů uvolnilo při jízdě z kopce kolo a řítilo se dolů. Vylovili ho, připevnili a jelo se dál. 

Projekt Rysy 

Výstup na Rysy s handicapovanými - Foto: Martin Laštovička

Výstup na Rysy s handicapovanýmiFoto: Martin Laštovička

„Přišel za mnou Zdeněk Pácha, horský nosič, že by chtěl umožnit lidem s handicapem podívat se na pořádný kopec. Ukázal mi speciálně upravenou vypolstrovanou krosnu. Nejdříve jsme to zkusili na Lysou Horu,“ říká. 

Tam se šlo po asfaltu, takže to bylo poměrně snadné. Nosiči měli na zádech nakonec čtyři lidi. Matěj byl nejtěžší, vážil padesát kilo. Na tatranskou horu Rysy to už byl drsný terén. 

Šerpové museli při sestupu i couvat, což bylo dost adrenalinové. „Zážitek to byl ale parádní,“ uzavírá Matěj Kužílek. 

Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D46, mezi km 15,05 a 13.75, ve směru Vyškov, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.11.2017 00:01 Do 24.11.2017 23:59, akce „D46 – úprava SDP na bezúdržbový“.
  D46, mezi km 13.55 a 14.85, ve směru Olomouc, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.11.2017 00:01 Do 24.11.2017 23:59, akce „D46 – úprava SDP na bezúdržbový“.
  místní komunikace Mohelnice, okr. Šumperk, uzavřeno, práce na silnici, Od 19.11.2017 07:00 Do 20.11.2017 18:00, Úplná uzavírka MK ul. Růžová, Staškova, Spartakiádní (od ul. Staškova č. p. 3 s napojením ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace