Ukazujeme praxi tak, jak skutečně probíhá, říká o seriálu Doktoři primář Bohumil Zálešák

Bohumil Zálešák - Foto: Prokop Havel

Bohumil ZálešákFoto: Prokop Havel

Operuje zrovna mladíka Lukáše a jeho nezhoubný břišní nádor, když ho akutně volají na vedlejší sál k novorozenému miminku. To poranila na hlavičce jeho matka, když bylo dítě ještě v jejím těle. Jindy zase zachraňuje useknuté prsty mladé pacientky, která jinde nepochodila. Naštěstí si ale našla primáře Zálešáka v Olomouci.

V novém osmidílném dokumentárním seriálu ČT Doktoři můžeme primáře Oddělení plastické a estetické chirurgie FN Olomouc vidět při operacích, při přípravě na zákroky, ale zčásti i při přípravě nástrojů pro mikrochirurgické rekonstrukční výkony. 

Za všechno může Arthur 

„Kdysi na střední škole se mi dostala do rukou kniha Arthura Haileyho Konečná diagnóza,“ vzpomíná primář Zálešák. „Je z roku 1959 a popisuje dění v medicíně let padesátých. Ale řešení vážných lékařských případů, momenty osudového rozhodování i prolínání osudů doktorů a pacientů – to je asi to, co mě kdysi přimělo ke studiu medicíny v Brně. Spolu s touhou prostě pomáhat lidem,“ dodává kapacita v oboru plastické, rekonstrukční a estetické chirurgie. 

Doktoři hrají doktory 

„Na dokumentárním seriálu Doktoři je asi nejdůležitější to, že znázorňuje praxi v medicíně tak, jak skutečně probíhá. Ukazuje nás tři lékaře při každodenní praxi na našich odděleních, zabírá nás při rozličných výkonech přímo v praxi, ale i v běžném životě,“ uvažuje Zálešák. 

A to je zrovna v jeho případě nesmírně důležité: Řada z nás je ovlivněna prací hollywoodských scénáristů a herců, kteří hrají plastické (zde spíše estetické) chirurgy. „V tom našem případě ovšem vlastně opravdoví doktoři hrají doktory,“ dodává se spokojeným úsměvem. 

Až ke konečkům prstů 

Dlouhodobé léčení a opakované operace malé dívenky a jejího původně velikého mateřského znaménka. Nahrazení, rekonstrukce prsu po jeho odstranění (ablaci). Anebo dlouhodobé společné chirurga úsilí plastického, čelistního i všeobecného při práci na tváři a hlavě mladého chlapce Martina, který kvůli oslabení imunity zápasí s rozsáhlou infekcí (mykózou). Tak i takové případy můžeme sledovat v pasážích seriálu Doktoři věnovaných právě našemu olomouckému zástupci. 

„Já sám se ovšem moc rád podívám hlavně práci svých kolegů ze seriálu – jak kapacity v neurochirurgii Vladimíra Beneše, tak i na novinky z oblasti kardiologie v podání svérázného specialisty Petra Neužila. Je neuvěřitelné a je skvělé, jaký pokrok medicína v různých odvětvích zažívá,“ líčí Bohumil Zálešák. 

Autor:  Bořek Volný
Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Zábřeh
  silnice III/44631, Nový Malín, okr. Šumperk, uzavřeno, Od 03.12.2017 14:00 Do 03.12.2017 20:00, Pořádání společenské akce " Jarmark a setkání se sv. Mikulášem", Objížďka - bez rozlišení, O: přes: silnice ...
  silnice II/433 (ulice Brněnská), Prostějov, okr. Prostějov, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 27.11.2017 08:00 Do 17.12.2017 23:59, úplná uzavírka silnice II/433 ul. Brněnské v Prostějově z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace