Vesmír viděný olomouckou optikou

Argentina - Casleo - observatoř - Foto: Archiv Dušana Mandáta

Argentina - Casleo - observatořFoto: Archiv Dušana Mandáta

Spolupracují na mezinárodním projektu zkoumání kosmického záření. Odborníci z Olomouce Dušan Mandát a Miroslav „Mira“ Pech.

Rodák z Vysočiny Dušan a olomoucký patriot Mira nejsou typy ctihodných pánů profesorů v saku a kravatě. Jsou to mnohem víc neformální mladí muži, s jakými člověk rád kdykoli zajde posedět u piva či kafe. Už proto, že ale jejich profesní životopisy zdobí zkušenost z mezinárodních výzkumů po celé zeměkouli. 

Profesor Miroslav Hrabovský z Olomouce mladé fyziky, konkrétně optiky už před časem oslovil, nechť se zapojí do výzkumu kosmického záření – důležitého cíle zkoumání současné fyziky. A zároveň stále ještě velké neznámé. 

V současnosti tedy olomoucký tým spolupracuje na vzniku mezinárodní observatoře CTA – Cherenkov Telescope Array (podle ruského vědce Čerenkovova a tzv. Čerenkovova záření). 

 

O mezinárodním vědeckém výzkumu kosmického záření, o dobrodružství při cestách anebo také o tom, že pány vědce si nemusíme vždy představovat jako ctihodné profesory v kravatách a oblecích s vědci-pohodáři Dušanem Mandátem a Miroslavem Pechem.

Vložit na svůj web

Předcházela tomu důležitá zkušenost na jiné observatoři Pierra Augera. 

V čem jejich účast na projektu hlavně spočívá? Jaké je to na cestách na odlehlá místa s nejlepšími podmínkami pro sledování vesmíru, bez všudypřítomného světelného smogu? 

„Děláme takzvaný základní výzkum, rohlíky to asi hned tak nezlevní,“ usmívají se pohodáři Dušan a Mira. I tak se ale vyplatí zaposlouchat se do jejich vyprávění.
 

Autor:  Bořek Volný
Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, D35-286,5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace