Vlny kávy dám si do hlavy, zpívají Kofe@Vlna

Kofe a Vlna bez sebe nedají ani ránu - Foto: Blanka Prudilová

Kofe a Vlna bez sebe nedají ani ránuFoto: Blanka Prudilová

Dva lídři olomoucké folkové kapely Kofe@Vlna jsou téměř stejně staří, dělí je necelý rok a půl. Ženili se ve stejném roce a oba novomanželské páry byly společně na svatební cestě. A děti se jejich manželkám narodily pouhých devatenáct dnů po sobě. Této nevídané shodě biorytmů předcházela už před dvanácti lety vzácná shoda lidská a muzikantská.

„Začalo to někdy v roce 2005, kdy jsme s bratrancem Jirkou měli takové duo NeHo. Asi do roka jsme postavili kapelu I.C.Q.,“ vzpomíná Martin „Kofe“ Neumann na své muzikantské začátky na severu Moravy. Občas s nimi hostoval i Lubomír „Vlna“ Vaňka, který v té době hrál na kytaru v kapele Kabriolet. 

„Skončili jsme v roce 2011. To už jsme hráli jen ve třech. Vyhráli jsme tenkrát Krtka, byli jsme druzí na festivalu Zahrada, což pro nás byl v té době vrchol. Ale asi jsme to potom neunesli,“ vysvětluje s úsměvem Neumann zánik kapely I.C.Q. Po necelém roce se s Vaňkou opět potkal na jednom z jeho ČajFolků. Zahráli si spolu – a už spolu zůstali. V únoru 2012 tak vzniklo duo Kofe@Vlna. 

Folkové duo zaujalo i Tomáše Kluse 

Už v prosinci si je Tomáš Klus s Jirkou Kučerovským vybrali jako předskokany na tour Ani si nesedejte. Stalo se tak na základě konkursu, do kterého se přihlásily asi dvě stovky muzikantů, vybráno jich bylo dvacet. „Měli jsme možnost vystoupit v Havlíčkově Brodě v sále pro tři tisíce lidí. Pro nás vynikající zážitek,“ popisuje Vaňka. 

Pak se k dvojici připojila flétnistka, o rok později basák, občas hostují i bicí. „Začali jsme jako duo a mně by to i stačilo, mám rád tenhle styl muziky. Nicméně Vlna je takový typ, který chce mít velký orchestr. Takový muzikálový typ,“ směje se Neumann, když vypráví, jak se z dua stala čtyřčlenná kapela. 

Lubomír „Vlna“ Vaňka má v kapele roli organizátora a manažera, který shání příležitosti ke koncertování. Pořadatelství je zároveň jeho koníčkem. „Ve Frýdku jsem začal ČajFolkem, potom tady v Olomouci probíhaly Vlny kávy. V roce 2015 tu také probíhala soutěž Hanácké Folkoš. Vítězná kapela Pocity projela deset festivalů, které jsem jí zařídil,“ říká pořadatel a muzikant Vlna. 

Kapela Kofe@Vlna loni vydala své debutové album Odlesky pravdy, které je celé poskládané z Kofeho písní. „Máme první desku, kterou jsme schopni si plně obhájit,“ říká hrdě Martin „Kofe“ Neumann.  

Křest proběhl v Záhlinicích u Hulína. Kofe s Vlnou tam od roku 2011 vždy na konci června pořádají v areálu obnoveného pivovaru se sladovnou folkový festival Pod Komínem. Původně komorní festival se rozrostl na dvoudenní, hraje se na dvou scénách, návštěvnost stoupá a mezi stovkami účastníků od batolat přes jejich rodiče až k prarodičům rezonuje spokojenost. 

Pořad: Větrník - Host ve studiu  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí-úterý, čtvrtek-pátek 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace