Phillipp Langmann: Nehoda

12. červen 2015

Povídka Nehoda [Der Unfall] německy píšícího židovského autora z Brna, který je úzce spjat s kulturou českých zemí, se nachází v souboru Z dělnického života [Arbeiterleben, 1893].

Uvádí posluchače do Langmannova světa, jehož poetikou se autor řadí k pozdnímu realizmu a naturalizmu. Svými prózami a hrami, v nichž se nezřídka prolíná brutální detail každodennosti s poezií okamžiku, si získal přízeň čtenářů a ocenění dobové kritiky.

V soudobé vědecké literatuře bývá poměřován s předními německými naturalisty, jako byli G. Hauptmann, A. Holz či J. Schlaf.

Díla autora, který umřel roku 1931 ve Vídni, se vyznačují nesmlouvavě tragickým nazíráním života a vyhraněně osobitým, expresivním jazykem.

Pro rozhlas přeložil a připravil Lukáš Motyčka z Centra pro výzkum německé moravské literatury. V režii Michala Bureše účinkuje Dušan Urban.

Premiéra: 25. září 2011 na stanici Český rozhlas Vltava.

Tyto pořady vznikly v rámci grantu "Podpora vytváření excelentních výzkumných týmů a intersektorální mobility na Univerzitě Palackého v Olomouci" (reg. č. CZ.1.07/2.3.00/30.0004).

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.