Nepřehlédněte17. května  2017 v 16:45  

Olomouc hostila závod nejlepších hasičů Toughest Firefighter Alive

Soutěž hasičů Toughest Firefighter Alive v Olomouci - Foto: Alena Hesová

Soutěž hasičů Toughest Firefighter Alive v OlomouciFoto: Alena Hesová

Nesli 80 kilogramů těžkou figurínu nebo vyběhli 315 schodů výškové budovy. Takové úkoly museli zvládnout nejlepší hasiči během 2. kola českého poháru v soutěži Toughest Firefighter Alive v Olomouci. Na dno svých sil si sáhli profesionálové i dobrovolníci. Nejlepší byl Pavel Kouřík z Plzně. Olomoucký favorit Michal Přecechtěl skončil ve své kategorii sedmý.

Soutěž hasičů Toughest Firefighter Alive v Olomouci - Foto: Alena Hesová

Autor:  Alena Hesová
Nepřehlédněte15. května  2017 v 16:36  

Turisté v Mírově na Šumpersku se budou moci vydat po stopách Jiřího Kajínka

Tudy povede turistická stezka "Kájínkova odbočka" - Foto: Anna Soldatová

Tudy povede turistická stezka "Kájínkova odbočka"Foto: Anna Soldatová

Kontroverzní turistickou atrakci připravuje obec Mírov na Šumpersku. Chce upravit lesní stezku, která vede pod hradbami tamní věznice, a pojmenovat ji po Jiřím Kajínkovi. Slavný český vězeň z nejtěžšího žáláře v Česku utekl před sedmnácti lety. Radnice teď plánuje vybudovat z lesní pěšiny, po které se vězeň dostal na svobodu, turistickou stezku. Kontroverzní projekt má pracovní název Kajínkova odbočka. Některé obyvatele ale spojení turistiky se slavným vrahem pohoršuje.

Tudy povede turistická stezka "Kájínkova odbočka" - Foto: Anna Soldatová

Tudy povede turistická stezka "Kájínkova odbočka" - Foto: Anna Soldatová

Autor:  Anna Soldatová
Nepřehlédněte10. května  2017  

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Městě Libavá na Olomoucku získal nový zvon

Nový zvon kostela Povýšení sv. Kříže na Libavé - Foto: Lenka Kratochvílová

Nový zvon kostela Povýšení sv. Kříže na LibavéFoto: Lenka Kratochvílová

Zdevastovaný kostel ve výcvikovém prostoru ve Městě Libavá sloužil desítky let jako armádní sklad. Uložené tam byly stany, plynové masky ale třeba i polní kuchyně. Vojáci ho po revoluci chtěli srovnat se zemí, nakonec ho ale předali civilu. Nový zvon kostelu věnoval okrašlovací spolek Lubavija, který o zapomenuté památky ve vojenském výcvikovém prostoru pečuje. Zvon byl původně jen torzem nalezeným v ruinách dnes už neexistující obce. Členové Lubavije ho teď připravují na slavnostní vysvěcení.

Autor:  Lenka Kratochvílová
Nepřehlédněte4. května  2017  

Bílá paní na Bouzově není strašidlo. Jde o modelku

Obraz bílé paní z Bouzova drží kastelánka hradu - Foto: Monika Tomášková

Obraz bílé paní z Bouzova drží kastelánka hraduFoto: Monika Tomášková

Hrad Bouzov je blízko odhalení tajemství své bílé paní. Strašidlo je s památkou neodmyslitelně spojené. Hned za vraty visí dokonce její černobílá fotografie. Správa hradu zjistila, že ve skutečnosti nejde o mystickou bytost, ale o modelku. Podobizna, kterou se hrad pyšní, je fotografie, na které je obraz, který zřejmě dodnes existuje. Správa hradu se pustila do pátrání po jeho majiteli.

Nepřehlédněte2. května  2017  

Nečekaně pestré a vynikající je nové album Mňágy & Žďorp

Mňága a Žďorp: Třínohý pes - Foto: Jiří Matějů

Mňága a Žďorp: Třínohý pesFoto: Jiří Matějů

Ke svým třicátinám si valašskomeziříčská legenda domácí kytarové scény nadělila nové výtečné album Třínohý pes. S lídrem kapely Mňága & Žďorp Petrem Fialou jsme kromě regulérní nové položky do zlatého písničkového fondu skupiny, kterou je otvírák alba V cíli, v Rockli Českého rozhlasu Olomouc představili údernější položky desky.

Nepřehlédněte28. dubna  2017  

Líhnutí mladých sokolů stěhovavých provázejí v Jeseníkách kruté podmínky

Sokol u vajíček - Foto:  Správa CHKO Jeseníky

Sokol u vajíčekFoto:  Správa CHKO Jeseníky

Ochranáři přírody začali v Jeseníkách intenzivně hlídat hnízdiště sokolů stěhovavých, pomáhají jim i speciální fotopasti. Ty zároveň dokládají, jakým podmínkám musí dravci čelit. Některá hnízda jsou stále zasypaná sněhem a ptákům se hůř shání i potrava. Ochranáři přírody jen doufají, že dravce nebude nikdo rušit. Jinak by totiž mláďata nemusela přežít.

Autor:  aja
Nepřehlédněte19. dubna  2017  

Dítě má právo vyrůstat v láskyplném prostředí

Ne všechny děti mají to štěstí, že můžou žít se svými vlastními rodiči - Foto:  pixabay.com

Ne všechny děti mají to štěstí, že můžou žít se svými vlastními rodičiFoto:  pixabay.com

Ne všechny děti mají to štěstí, že můžou žít se svými vlastními rodiči. Taková situace se řeší formou náhradní výchovy. Ta v sobě zahrnuje ústavní a náhradní rodinnou péči, která má samozřejmě přednost. V případě náhradní rodinné péče o dítě pečuje jiná osoba než rodič v prostředí, které by mělo být co nejpřirozenější. Mluvíme o osvojení neboli adopci, pěstounství, pěstounství na přechodnou dobu, poručenství a svěření dítěte do péče jiné osoby než rodiče.

Nepřehlédněte17. dubna  2017 v 12:05  

VIDEO: Jak se vyrábí velikonoční čokoládová vajíčka

Výroba čokoládových velikonočních vajíček - Foto: Jana Zemková

Výroba čokoládových velikonočních vajíčekFoto: Jana Zemková

V nenápadném domě na okraji Lipníku nad Bečvou se ukrývá doslova čokoládové království. Mladá cukrářka Martina Brandová proměnila sklepní prostory v cukrářskou dílnu. Voní to tam po čokoládě, kterou objevíte snad v každém koutě. Dvojice cukrářek ručně vyrábí neuvěřitelných dvě stě druhů pralinek. Sortiment umí přizpůsobit i nejrůznějším svátkům. Třeba právě teď na jaře popustily uzdu fantaziii a pustily se do velikonočních pralinek a čokoládových vajíček. „Máme teď aktuálně velikonoční nabídku, takže děláme pralinky se zajíčky, kuřátky, ale samozřejmě i vajíčka, která jsou oblíbená,“ říká Brandová o své čokoládové nabídce. Více se dozvíte v reportáži od Jany Zemkové.

Autor:  zem

VIDEO: Jak uplést pomlázku? Pokud jste si ji ještě nestihli vyrobit, máte nejvyšší čas

Velikonoční pomlázka - Foto: Jana Zemková

Velikonoční pomlázkaFoto: Jana Zemková

Pomlázka je jedním ze symbolů svátků jara, Velikonoc. Spletený svazek proutků bývá na konci zdobený barevnými pentlemi. Chlapci s ním chodí na koledu a na Velikonoční pondělí symbolicky šlehají pozadí děvčat a žen. Pomlázka bývá nejčastěji upletená z měkkého vrbového proutí. Nejvyšší čas na ně vyrazit do přírody, říká Pavel Jemelka: „Základem pomlázky jsou rovné pěkné vrbové pruty, můžeme si pomlázku udělat z osmi prutů, takže si uřežeme stejně dlouhé a na pevnějším konci je svážeme dohromady pevně spolu a vážeme přes sebe.“ Více se o pletení pomlázky dozvíte ve videu i reportáži od Jany Zemkové.

 

Jak se plete velikonoční pomlázka?

Vložit na svůj web

Autor:  zem
Nepřehlédněte6. dubna  2017  

Litovelské Pomoraví čeká ohňostroj barev

Detail Sasanky z Litovelského Pomoraví - Foto: Aleš  Spurný

Detail Sasanky z Litovelského PomoravíFoto: Aleš Spurný

Jaro láká do přírody. Nejen Olomoučané míří do Litovelského Pomoraví. Je to významná ptačí oblast, kde hnízdí ledňáčci. Kromě bobrů a daňků tu žije třeba i vydra. O záplavě sněženek a bledulí jsme psali už před pár týdny. „Dneska už je v lese vidíme odkvétat, rozkvétají například plicníky, takže už je ta barevnost daleko větší, už se příroda a lesy trochu zelenají. Postupně to přejde v takový ohňostroj, protože se ty barvy neustále mění,“ prozradil nám vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví Jan Vrbický.

Autor:  Aleš  Spurný
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  D46, mezi km 22.8 a 23.4, ve směru Olomouc, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 28.05.2017 07:30 Do 28.05.2017 14:59, Příprava dopravního omezení
  D46, mezi km 21.4 a 20.2, ve směru Vyškov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 28.05.2017 07:30 Do 28.05.2017 14:59, Příprava uzavírky
  D46, mezi km 21.4 a 20.2, ve směru Vyškov, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 28.05.2017 15:00 Do 08.07.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace