Nepřehlédněte20. února  2017  

Legendy připomněly druhé průlomové album amerických Cheap Trick

Desky kapely Cheap Trick - Foto: Jiří Matějů

Desky kapely Cheap TrickFoto: Jiří Matějů

Hitovka I Want You To Want Me zní v mnoha amerických filmech v podání nejrůznějších umělců. Originál patří skupině Cheap Trick, která ji natočila na své druhé album In Colour z roku 1977. S verzí byla natolik nespokojena, že na výběrech je vždy v koncertním podání. Nejenom tahle písnička ale stojí na památném albu za slyšení. Více než polovinu si můžete poslechnout v Legendách:

Nepřehlédněte19. února  2017  

Jeseníky střeží v terénu první profesionální strážci přírody

Petrovy kameny v zimě - Foto: Aleš  Spurný

Petrovy kameny v ziměFoto: Aleš Spurný

Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky má první profesionální strážce přírody. V terénu dohlížejí zejména na pohyb turistů v národní přírodní rezervaci Praděd. A v posledních dnech mají skutečně co dělat, aby je z nejcennějších míst vyhnali pryč. Dvojice strážců se teď nejčastěji pohybuje v okolí Petrových kamenů a hlídá cennou lokalitu před nájezdem lyžařů. Některým z nich vystavili i první pokuty:

Autor:  aja
Nepřehlédněte18. února  2017  

Bronzový medailista z olympiády v Soči Jan Hudec chce učit na Hané děti sjezdovému lyžování

Bronzový medailista z olympiády v Soči Jan Hudec chce učit na Hané děti sjezdovému lyžování - Foto: Tomáš Minarčík

Bronzový medailista z olympiády v Soči Jan Hudec chce učit na Hané děti sjezdovému lyžováníFoto: Tomáš Minarčík

Třiapadesát dětí z olomouckých základních škol se v Hlubočkách u Olomouce učilo základům sjezdového lyžování. Rady jim předával i český reprezentant Jan Hudec, který se výchově malých nadějí chce věnovat i v budoucnu. Rodák ze Šumperka a bývalý reprezentant Kanady startoval na začátku února v českém dresu na mistrovství světa ve švýcarském Svatém Mořici. Včera předával diplomy v Hlubočkách u Olomouce na kurzu pro třiapadesát dětí ve věku sedmi až osmi let. Pomáhat s výchovou malých lyžařů chce i v budoucnu. Poslechněte si reportáž:

Autor:  min
Nepřehlédněte17. února  2017  

Až budu mít děti, vezmu je na turné, slibuje zpěvák Elijah Ford

Elijah Ford & The Bloom v Olomouci - Foto: Petra Ševců

Elijah Ford & The Bloom v OlomouciFoto: Petra Ševců

V závěru ledna byl hostem Koncertní středy Českého rozhlasu Olomouc. Vystoupení kapely Elijah Ford And The Bloom bylo výborné, což můžete posoudit z našeho videozáznamu. Navíc po koncertě si Elijah Ford našel čas k rozhovoru pro pořad Rockle o novém albu a muzikantském životě vůbec. K tomu všemu hned čtyři písničky z desky As You Were. Poslechněte si.

Nepřehlédněte13. února  2017 v 10:00  

Světový den rádia jsme oslavili návštěvami na Pradědu a u studentů

Praděd v zimě - Foto: Aleš  Spurný

Praděd v ziměFoto: Aleš Spurný

Padesát metrů po žebřících nahoru se vydal reportér Mirek Kobza. Vylezl až na nejvyšší přístupné místo v České republice, deset metrů nad úroveň Sněžky. S technikem vysílače na Pradědu Michaelem Kozákem si pak povídal o signálu Českého rozhlasu Olomouc, který se odtud šíří. Někdy se stalo, že jej radioamatéři zachytili na vzdálených místech Evropy.

Výhled odsud je opravdu impozantní, za krásného počasí jsou k vidění Krkonoše, Českomoravská vysočina, Orlické hory, Beskydy a v dálce i Tatry. Nad tímto místem jsou ve zmíněném tubusu umístěny vysílací antény televize. Nástavec má výšku 25 metrů a technici sem vystupují jen jednou ročně, kdy je vysílání ve výluce. Kromě antén je v nástavci umístěn i regulátor kmitů, který za větrného počasí vyrovnává případné náklony věže. 

Dita Vojnarová se vydala s reportážním mikrofonem mezi mladé kolegy ze studentského rádia UP AIR. 

 

Reportáž Dity Vojnarové ze studentského rádia UP AIR

Vložit na svůj web

Autor:  Miroslav Kobza
Nepřehlédněte9. února  2017  

Výroba parket je věda!

Výroba parket - Foto: Jana Zemková

Výroba parketFoto: Jana Zemková

I v těch nejmenších vesnicích se dá úspěšně podnikat. Příkladem je továrna na okraji Kunčic na Přerovsku. Letos je to pětadvacet let, co tam začali vyrábět parkety, klasické i mozaiky. Dnes je najdete na zámcích, ve sportovních centrech, autosalonech. A taky v mnoha domácnostech. V produkci dubových parket v Česku dnes totiž kunčická továrna drží prvenství. A pokud to nevíte, základem kvalitní dřevěné podlahy je dub starý minimálně 120 let. Poslechněte si reportáž Jany Zemkové.

Autor:  zem
Nepřehlédněte6. února  2017  

Zbrašovské aragonitové jeskyně zvou na prohlídku

Generální úklid Zbrašovských aragonitových jeskyní - Foto: Jana Zemková

Generální úklid Zbrašovských aragonitových jeskyníFoto: Jana Zemková

Po zimní přestávce se otevřely Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Jediné v Česku, které vznikly působením minerální vody. Právě proto patří k nejteplejším. V podzemí naměříte příjemných 15 stupňů Celsia. Zatím se tam můžete podívat jen ve všední dny, prohlídky jsou v 10 a ve 14 hodin. Nové sezoně předcházel velký úklid a krasová výzdoba byla ošetřena proti nežádoucím mikroorganismům. Správa jeskyní k tomu využila vlastní metodu, kterou s úspěchem používá už pár let.

Autor:  zem
Nepřehlédněte3. února  2017  

Šumění křídel andělských. Jak si je lidé představují?

Soutěž Šumění andělských křídel - Foto: Blanka Mazalová

Soutěž Šumění andělských křídelFoto: Blanka Mazalová

Velký ohlas zaznamenala soutěž k výstavě Šumění andělských křídel v olomouckém Muzeu umění. Lidé z celé republiky mohli posílat do konce ledna svou představu anděla - kresby, sošky, ale třeba i písničku nebo krátkou skladbičku. Zhruba stovkou děl se probírala odborná výtvarná porota. Poslechněte si:

Autor:  bam
Nepřehlédněte1. února  2017  

Rockle představila aktuální alba Marillion, Pretenders nebo jesenických DW8

Novinky na CD - Foto: Jiří Matějů

Novinky na CDFoto: Jiří Matějů

Poslední lednová Rockle přinesla ochutnávku ze zajímavých desek závěru roku 2016. Mezi nejpříjemnější překvapení patří novinky Madness a Pretenders, kapel, které začínaly na přelomu 70. a 80. let, přesto natočily hodně dobré písničky. Vědět o sobě dal sólovou deskou bývalý kytarista Porcupine Tree John Wesley, vysoký standard potvrdili Zucchero i Marillion, dobře se poslouchá deska Hodinář jesenické kapely DW8.

Poslechněte si novinky z konce roku 2016 

 

Novinky 2016. Skvělé album Alone natočili Pretenders, desku Black Cat plnou zajímavých hostů vydal Zucchero, připomněl se také kytarista stojících Porcupine Tree John Wesley, poprvé byly vydány raritní koncertní nahrávky Pražského výběru

Vložit na svůj web

Nepřehlédněte29. ledna  2017 v 11:55  

Krásné a voňavé. Takové jsou orchideje, které kvetou i v zimě

Kvetoucí orchidej v Palmovém skleníku v Olomouci - Foto: Iva Najďonovová

Kvetoucí orchidej v Palmovém skleníku v OlomouciFoto: Iva Najďonovová

Bíle a fialově kvetou v těchto dnech skleníky olomouckého Výstaviště Flora. A to dokonce i teď v tuhých mrazech. Leden a únor jsou totiž tradičně obdobím, kdy v tropických sklenících napočítáte vůbec nejvíce rozkvetlých květů orchidejí. Pojďte s námi si k nim přivonět. Alespoň prostřednictvím naší reportáže. Najdete tam například orchidej, která žádný květ nemá, ale zná ji asi každý. Je to vanilka. Její stonek s podlouhlými listy se pne kolem dřeviny. Některé květiny můžou návštěvníci obdivovat už v únoru během víkendů, kdy se otevře palmový skleník.

Autor:  Iva Najďonovová
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  4
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  Srážky: déšť, Ostružná
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  Od 22.2.2017 15:00 do 23.2.2017 00:00; na silnici 55 v obci Olomouc , délka 105m; Odklon dopravy na vedlejší ul. Týneckou.; neprůjezdná komunikace; probíhají odklízecí práce; dopravu řídí policie; Čerpání ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace