Nepřehlédněte19. dubna  2017  

Dítě má právo vyrůstat v láskyplném prostředí

Ne všechny děti mají to štěstí, že můžou žít se svými vlastními rodiči - Foto:  pixabay.com

Ne všechny děti mají to štěstí, že můžou žít se svými vlastními rodičiFoto:  pixabay.com

Ne všechny děti mají to štěstí, že můžou žít se svými vlastními rodiči. Taková situace se řeší formou náhradní výchovy. Ta v sobě zahrnuje ústavní a náhradní rodinnou péči, která má samozřejmě přednost. V případě náhradní rodinné péče o dítě pečuje jiná osoba než rodič v prostředí, které by mělo být co nejpřirozenější. Mluvíme o osvojení neboli adopci, pěstounství, pěstounství na přechodnou dobu, poručenství a svěření dítěte do péče jiné osoby než rodiče.

Nepřehlédněte17. dubna  2017 v 12:05  

VIDEO: Jak se vyrábí velikonoční čokoládová vajíčka

Výroba čokoládových velikonočních vajíček - Foto: Jana Zemková

Výroba čokoládových velikonočních vajíčekFoto: Jana Zemková

V nenápadném domě na okraji Lipníku nad Bečvou se ukrývá doslova čokoládové království. Mladá cukrářka Martina Brandová proměnila sklepní prostory v cukrářskou dílnu. Voní to tam po čokoládě, kterou objevíte snad v každém koutě. Dvojice cukrářek ručně vyrábí neuvěřitelných dvě stě druhů pralinek. Sortiment umí přizpůsobit i nejrůznějším svátkům. Třeba právě teď na jaře popustily uzdu fantaziii a pustily se do velikonočních pralinek a čokoládových vajíček. „Máme teď aktuálně velikonoční nabídku, takže děláme pralinky se zajíčky, kuřátky, ale samozřejmě i vajíčka, která jsou oblíbená,“ říká Brandová o své čokoládové nabídce. Více se dozvíte v reportáži od Jany Zemkové.

Autor:  zem

VIDEO: Jak uplést pomlázku? Pokud jste si ji ještě nestihli vyrobit, máte nejvyšší čas

Velikonoční pomlázka - Foto: Jana Zemková

Velikonoční pomlázkaFoto: Jana Zemková

Pomlázka je jedním ze symbolů svátků jara, Velikonoc. Spletený svazek proutků bývá na konci zdobený barevnými pentlemi. Chlapci s ním chodí na koledu a na Velikonoční pondělí symbolicky šlehají pozadí děvčat a žen. Pomlázka bývá nejčastěji upletená z měkkého vrbového proutí. Nejvyšší čas na ně vyrazit do přírody, říká Pavel Jemelka: „Základem pomlázky jsou rovné pěkné vrbové pruty, můžeme si pomlázku udělat z osmi prutů, takže si uřežeme stejně dlouhé a na pevnějším konci je svážeme dohromady pevně spolu a vážeme přes sebe.“ Více se o pletení pomlázky dozvíte ve videu i reportáži od Jany Zemkové.

 

Jak se plete velikonoční pomlázka?

Vložit na svůj web

Autor:  zem
Nepřehlédněte6. dubna  2017  

Litovelské Pomoraví čeká ohňostroj barev

Detail Sasanky z Litovelského Pomoraví - Foto: Aleš  Spurný

Detail Sasanky z Litovelského PomoravíFoto: Aleš Spurný

Jaro láká do přírody. Nejen Olomoučané míří do Litovelského Pomoraví. Je to významná ptačí oblast, kde hnízdí ledňáčci. Kromě bobrů a daňků tu žije třeba i vydra. O záplavě sněženek a bledulí jsme psali už před pár týdny. „Dneska už je v lese vidíme odkvétat, rozkvétají například plicníky, takže už je ta barevnost daleko větší, už se příroda a lesy trochu zelenají. Postupně to přejde v takový ohňostroj, protože se ty barvy neustále mění,“ prozradil nám vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví Jan Vrbický.

Autor:  Aleš  Spurný
Nepřehlédněte5. dubna  2017  

Zkusili byste tanec na tyči? Pozor, prý je to návyková záležitost

Michaela Páťalová na tyči - Foto: Štěpán Páťal

Michaela Páťalová na tyčiFoto: Štěpán Páťal

Tanec na tyči neboli pole dance je stále populárnější. Taky jste to zaznamenali? Pozor, nezaměňujte s tancem u tyče! Nenosí se tu spodní prádlo, podvazky a vysoké podpatky, ale pohodlné sportovní oblečení, lekce jsou dynamické a je důležité, abyste se cítili dobře. Jak zjistila Dita Vojnarová v olomouckém Tanceláři, pohlaví, věk a fyzička roli nehrají, přijít můžou všichni:

Nepřehlédněte4. dubna  2017  

Vesnice v Litovelském Pomoraví odstartovaly letošní boj s komáry

Komáří larvy v Litovelském Pomoraví - Foto: Monika Tomášková

Komáří larvy v Litovelském PomoravíFoto: Monika Tomášková

Neobvyklou posilu mají na své straně fotbalisté ve Střeni na Olomoucku. Vesnice uprostřed lesů Litovelského Pomoraví každoročně bojuje s otravnými komáry. Fotbalisté s nadsázkou říkají, že komáři při zápasech kopou za jejich tým. S teplým počasím berou na záda postřikovač a vyrážejí do lesa. Vesnice v Litovelském Pomoraví odstartovaly letošní boj s komáry. Vývojová stádia obtížného hmyzu už dobře znají a vědí, kdy ještě mají šanci larvy v tůních vyhubit. Na postřiky mají i výjimku CHKO. Nejhorší bývá situace ve Střeni na Olomoucku - vesnici obklopené lesy.

Nepřehlédněte30. března  2017  

Nebojte se mluvit o domácím násilí a stalkingu

„Našimi klienty jsou buď lidé, kteří nechali někoho blízkého vykázat ze společné domácnosti i lidé, kteří z nějakého důvodu policii nezavolali a přicházejí se poradit, jak se situací, ve které se ocitli, naložit,“ říká právnička Ilona Mlčáková. Další cílovou skupinou jsou lidé ohrožení tzv. expartnerským stalkingem, kdy bývalý partner nebo partnerka pronásledují své partnery nevhodným způsobem, který je obtěžuje. Nabídka služeb Intervenčního centra je propracovaná a komplexní. A je bezplatná. V centru najdete právníka, sociální pracovnici i psycholožku. „Lidé se nemusejí bát přijít. Pokud by měl někdo obavy, může vystupovat anonymně, nevedeme k němu žádné záznamy,“ povzbuzuje právnička.

Nepřehlédněte22. března  2017 v 20:02  

Limetal obsadil R-stream a plnokrevným rockem zaplavil náměstí

Limetal a Jiří Matějů v Rockli - Foto: Jan Městka

Limetal a Jiří Matějů v RockliFoto: Jan Městka

Hostem Rockle Českého rozhlasu Olomouc byla skupina Limetal, kterou tvoří čtyři pětiny bývalé sestavy skupiny Citron. Představili jsme jejich studiový debut a protože hudba Limetalu volá po otevřeném prostoru, využili jsme možností festivalu Prix Bohemia Radio a obsadili jsme rozhlasový R-stream na Horním náměstí v Olomouci. Pořad plný řízného rocku a zábavy si můžete poslechnout i zpětně.

Nepřehlédněte13. března  2017  

Parta nadšenců objevila v Mezicích zbytky zakopané kalvárie

Kalvárie je nyní v péči restaurátora - Foto: Monika Tomášková

Kalvárie je nyní v péči restaurátoraFoto: Monika Tomášková

Desítky let byly části kalvárie zakopané. Po dopravní nehodě v padesátých letech tak místní zachovali alespoň zbytky památky. Teď je dává dohromady restaurátor. Opravená kalvárie se tak na náves do Mezic na Olomoucku vrátí po padesáti letech. Parta nadšenců zbytky kříže se dvěma sochami objevila vloni v létě nedaleko kapličky. Ověřila tak povídačku pamětníků o tom, že věřící kalvárii po nehodě v padesátých letech na návsi zakopali.

Nepřehlédněte10. března  2017 v 10:20  

Statisíce sněženek a bledulí začínají kvést v Litovelském Pomoraví

Litovelské Pomoraví rozkvetlo - Foto: Monika Tomášková

Litovelské Pomoraví rozkvetloFoto: Monika Tomášková

Kytička sněženek a bledulí až za pět tisíc korun. Trhání prvních jarních květin v přírodě se nemusí vyplatit. Zvlášť, pokud kvetou v chráněné krajinné oblasti. Koberce bílých květů už vyrašily v Litovelském Pomoraví. A v terénu už jsou i jejich strážci. Statisíce, možná i miliony sněženek a bledulí rozkvétá v těchto dnech v Litovelském Pomoraví. Aby neskončily ve váze nebo na tržišti, hlídají dobrovolní strážci. Trhání nebo vyrývání prvních důkazů jara je totiž zakázáno. Na Hané na to dohlíží desítka dobrovolníků. Poslechněte si reportáž:

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  5
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  D1, mezi km 243 a 247.5, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 25.04.2017 07:00 Do 25.04.2017 12:30, , údržba a opravy mostů, zdroj: ŘSD
  D1, mezi km 308.2 a 307.7, ve směru Praha, oprava vodorovného dopravního značení, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 25.04.2017 07:00 Do 25.04.2017 18:00, Pozor!, Nástřik vodorovného dopravního ...
  Od 24.4.2017 21:10 do 25.4.2017 08:00; D46 - 15.3km na trase Olomouc - Vyškov; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdný pravý jízdní pruh; odstavený NA.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace