Nepřehlédněte16. října  2017  

Manželé z Přerova vyrábějí veselé látkové okluzory pro děti s tupozrakostí

Veselé okluzory z Přerova - Foto: Jana Zemková

Veselé okluzory z PřerovaFoto: Jana Zemková

Už čtvrtým rokem manželé Inderkovi z Přerova vyrábějí v panelákovém bytě látkové okluzory. Nápad se zrodil v době, kdy je kvůli diagnostikované tupozrakosti nosily jejich děti. Klasické okluzory jim totiž způsobovaly nemalé kožní problémy. Rodina se inspirovala a začala dětem šít vlastní - měkké, barevné a s obrázky. Netrvalo dlouho a chtěly je nosit i další děti. Dnes už veselé zdravotní pomůcky znají nejen v přerovské mateřské škole pro děti s očními vadami, ale i za hranicemi města.

Autor:  zem
Nepřehlédněte11. října  2017 v 15:30  

Ochranáři v Jeseníkách bojují s vegetací, která utlačuje ohrožené druhy rostlin

Zvonek vousatý - Foto:  Správa CHKO Jeseníky, Archiv AOPK ČR

Zvonek vousatýFoto:  Správa CHKO Jeseníky, Archiv AOPK ČR

Z nejvyšších partií Jeseníků mizí celá řada vzácných rostlin. Vytlačují je různé trávy a také borůvčí. Ochranáři přírody se proto rozhodli strhnout část vegetace v místech, kde kosení nezabralo. To by podle nich mělo návrat ohrožených druhů usnadnit. Patří mezi ně například zvonek vousatý, symbol Jeseníků.

Autor:  aja
Nepřehlédněte8. října  2017 v 14:00  

Arcidiecéze olomoucká bude mít dva nové pomocné biskupy

Josef Nuzík, Jan Graubner a Antonín Basler - Foto:  Arcidiecéze olomoucká

Josef Nuzík, Jan Graubner a Antonín BaslerFoto:  Arcidiecéze olomoucká

Po 27 letech zažije Olomouc biskupské svěcení. Dva nové pomocné biskupy olomoucké arcidiecézi v létě schválil Vatikán. Budou jimi dosavadní kancléř arcibiskupství Antonín Basler a generální vikář Josef Nuzík. Oba se teď na svou funkci připravují. Z rukou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera ji přijmou v sobotu 14. října.

Nepřehlédněte4. října  2017 v 17:57  

Chřipková sezóna se blíží. Právě teď je podle lékařů ideální doba na očkování

Očkování proti chřipce některým skupinám lidí hradí pojišťovna - Foto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Očkování proti chřipce některým skupinám lidí hradí pojišťovnaFoto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Leden a únor jsou podle lékařů měsíce, kdy s chřipkovým onemocněním ulehne do postele nejvíc lidí. Právě teď je ideální doba nechat se proti chřipce naočkovat. Obliba tohoto očkování podle hygieniků v Olomouckém kraji roste. Lékaři dodávají, že by neměly váhat zejména rizikové skupiny, kterými jsou kardiaci, diabetici nebo malé děti. Některým hradí očkování pojišťovny. Zdarma je mají také senioři nad 65 let. Doslova na vlastní kůži si drobný lékařský zákrok vyzkoušela i naše redaktorka.

Autor:  Alena Hesová
Nepřehlédněte1. října  2017 v 13:00  

7 koncertů a 2 workshopy. MusicOlomouc představí soudobou hudbu

V Olomouci zazní výběr z české i zahraniční hudby - Foto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

V Olomouci zazní výběr z české i zahraniční hudbyFoto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Soudobou českou i světovou hudební tvorbu nabídne na sedmi koncertech a dvou workshopech mezinárodní festival MusicOlomouc 2017. V české premiéře zazní i unikátní nástroj airmachine. Přehlídka začíná zítra v univerzitním konviktu. To nejlepší z programu vybírá jeho ředitel a dramaturg Marek Keprt.

Autor:  bam
Nepřehlédněte28. září  2017 v 13:00  

V Rapotíně otevřou muzeum sklářského řemesla

Sklářství patří k historii Rapotína - Foto: Fotobanka Pixabay

Sklářství patří k historii RapotínaFoto: Fotobanka Pixabay

Řemeslo, které proslavilo malou obec v podhůří Jeseníků po celém světě, bude mít vlastní muzeum. Sklářská výroba v Rapotíně zaměstnávala i celé rodiny po několik generací. Právě od nich chce obec získat většinu exponátů, od nářadí až po oděvy.

Autor:  Anna Soldatová
Nepřehlédněte26. září  2017 v 09:00  

Divadlo, galerie, kavárna. V Olomouci vzniklo nové kulturní centrum

Nové kulturní centrum na Dolním náměstí v Olomouci - Foto: Blanka Mazalová

Nové kulturní centrum na Dolním náměstí v OlomouciFoto: Blanka Mazalová

Na Dolním náměstí v Olomouci se otevírá veřejnosti nové kulturní centrum. Kromě galerie a kavárny v něm novou sezónu zahájí Divadlo na cucky. Heslo „Dolní vám“ nad vchodem brzy nahradí logo divadla. Redaktorku Blanku Mazalovou provedl čerstvě zrekonstruovanými prostorami ředitel divadla Jan Žůrek.

Autor:  bam
Nepřehlédněte24. září  2017 v 08:00  

Fakultní nemocnice Olomouc hledá dobrovolníky

Dobrovolníci pomáhají ve FNOL - Foto: Jana Opočenská

Dobrovolníci pomáhají ve FNOLFoto: Jana Opočenská

Popovídat si, něco vytvořit nebo si zahrát hru. I takové drobnosti můžou zpříjemnit jinak nezáživný den strávený na nemocničním lůžku. Právě proto funguje už čtvrtým rokem ve Fakultní nemocnici Olomouc speciální Dobrovolnické centrum. Shání teď lidi všeho věku, kteří mají chuť ve svém volném čase pomáhat. Třeba na oddělení geriatrie, kam se vydala i naše reportérka.

Autor:  Jana Opočenská
Nepřehlédněte22. září  2017 v 12:40  

Mykologové míří do Přerova. Koná se tam tradiční výstava hub

Letošní úlovky - Foto: Lenka Kratochvílová

Letošní úlovkyFoto: Lenka Kratochvílová

Mykologové z celého Česka se dnes sjíždějí do Přerova. Začíná tam jedna z nejprestižnějších výstav letošní sezóny. K vidění tu bude několik stovek čerstvých exponátů nejrůznějších druhů. A jak se je přerovským mykologům podařilo najít? Jednoduše - prochodili všechny moravské lesy.

Autor:  Lenka Kratochvílová
Nepřehlédněte19. září  2017 v 13:57  

Na Přerovsku začali sklízet brambory. Sucho letošní úrodu neovlivnilo

Vyorané brambory je potřeba vytřídit - Foto: Anna Soldatová

Vyorané brambory je potřeba vytříditFoto: Anna Soldatová

Úroda brambor je stejná jako loni, hodnotí zemědělci z Partutovic na Přerovsku. Letošní sucho jim příliš neuškodilo. Pěstitelé předpokládají, že letos ze země vyorají na 4000 metráků hlíz. Cena brambor se tak zřejmě udrží na sedmi korunách za kilogram. A my se teď vydáme přímo k pásu, na kterém zemědělci brambory za jízdy ručně třídí.

Autor:  Anna Soldatová
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  10
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  Od 17.10.2017 16:40 do 17:40; v ulici Lipenská v obci Olomouc; Pozor! Předmět na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; plastová deska
  Od 17.10.2017 05:05 do 18:10; na silnici 47 u obce Jezernice okres Přerov; nehoda nákladního vozidla; probíhají odklízecí práce; NA převrácený na bok do příkopy, se zraněním a únikem provozních kapalin. ...
  D35, mezi km 289.2 a 289.6, ve směru Lipnik n. Bečvou, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 13:00 Do 17.10.2017 19:00, , údržba a opravy vozovek CB, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace