Nepřehlédněte3. ledna  2017  

Hračky z Lipníku získávají sympatie dětí a sbírají jedno ocenění za druhým

Hračky z Lipníku nad Bečvou - Foto: Jana Zemková

Hračky z Lipníku nad BečvouFoto: Jana Zemková

Před Vánocemi šly doslova na dračku. A tak možná i vaše děti teď uléhají s plyšovými postavičkami a maňásky z oblíbených pohádek, knížek a filmů. Řeč je o hračkách z rodinné firmy v Lipníku nad Bečvou. Role nejrůznějších látek, stohy barevných nití, šablon. Takový pohled vás čeká při vstupu do malé rodinné továrny. V nenápadném domě u cesty se šijí plyšové hračky a maňásci. Ne všechny jsou ale jen ke hraní. Mnohé slouží ve školách jako didaktické pomůcky. Třeba podle plyšového hrocha učí logopedi děti vyslovovat písmeno "R" až ve Francii. Do dílen, kde se hračky vyrábějí, nás zavede reportáž Jany Zemkové.

Autor:  zem
Nepřehlédněte30. prosince  2016  

Kati a pohodní byli kvalifikovaní řemeslníci, říká profesor Jiří Fiala

prof. Jiří Fiala - Foto: Petra Ševců

prof. Jiří FialaFoto: Petra Ševců

Olomoucký kat měl svůj pozemek i s rybníčkem na Litovelské ulici hned vedle šibenice. „Je to na Šibeníku, kousek vpravo za zastávkou tramvaje, zatím se tam neprováděl archeologický průzkum. Kdysi tam prý stával stánek s novinami a dva prodavači se oběsili. Takže pro jistotu stánek odstranili,“ říká Jiří Fiala. Věděli jste, že se v Olomouci na nádvoří Justičního paláce popravovalo až do roku 1952? „Zeď musela být vyvýšená, lidi lezli na plot, aby se podívali,“ dodává autor knížky Olomoucký pitaval, Dva tucty kapitol z kriminální historie města Olomouce 1072 – 1853, spoluautor velké výstavy Vlastivědného muzea O moravských zločinech a trestech a velký znalec kramářských písní. Poslechněte si speciální Právní poradnu.

Nepřehlédněte27. prosince  2016  

Katarína Knechtová nezpomaluje, natočila další skvělý singl

Katarína Knechtová ve Studiu 1 během natáčení videoklipu k filmu Isabel - Foto: Daniel Martínek

Katarína Knechtová ve Studiu 1 během natáčení videoklipu k filmu IsabelFoto: Daniel Martínek

Slovenskou zpěvačku Katarínu Knechtovou mají mnozí spojenou s hity Spomaľ (ještě se skupinou Peha) a Muoj Bože (už sólově pro film Bathory). Přitom jen v letošním roce odjela své turné, další se skupinou IMT Smile, kde v začátcích působila, jako host a rovněž úspěšné byly koncerty s Cigánskymi Diablami a sto členným symfonickým orchestrem. K tomu všemu přetočila některé své písničky v novém, rozšířeném aranžmá na desku Premeny. Tu představila v Rockli Českého rozhlasu Olomouc včetně nového singlu FEA, který je u našich východních sousedů nejhranější skladbou konce roku 2016.

Nepřehlédněte25. prosince  2016  

Jaká dříve bývala zima na Hané?

Boleslav Vaca - Foto: Aleš  Spurný

Boleslav VacaFoto: Aleš Spurný

Na Boží narození brzo ráno se chodívávalo na jitřní do nákelského kostela. Bývalo tam nabito. V ten čas přišli i takzvaní jednoročáci – ti, co svatostánek navštívili jenom jednou za rok. Zpěváci na kůru zpívali a muzikanti k tomu hráli. Občas se ozval na počest Božího narození výstřel. Na svatého Štěpána brzo ráno si pak chlapci dávali pozor, protože ještě než se probudili, už je maminka nebo některá z děvčat omývaly studenou vodou, aby byli svěží. A za války bylo tolik sněhu, že se musel vyvážet ze dvorů na saních. I na to vzpomínal v pořadu z cyklu Přímo z místa před pěti lety v rodné hanáčtině pamětník, písmák a vypravěč Boleslav Vaca, který nás letos na podzim opustil. Narodil se v roce 1926. Jak vypadaly vánoce, Silvestr a zima na Hané v dobách jeho mládí, jak se lidé bavili, co jedli, také o tom jsme si s ním povídali při návštěvě Hanáckého skanzenu v jeho rodné obci Příkazy.

Nepřehlédněte23. prosince  2016  

Věční hippies ze San Francisca a jejich největší komerční úspěch

Jefferson Starship: Red Octopus - Foto: Jiří Matějů

Jefferson Starship: Red OctopusFoto: Jiří Matějů

V 60. letech si říkali Jefferson Airplane a s hity White Rabbit a Somebody To Love se nesmazatelně zapsali do historie populární hudby. Jejich hudba byla spjata s květinovým hnutím konce 60. let, po jejich skončení se zdál rozpad nevyhnutelný. Chuť hrát naštěstí byla silnější, a když comeback odmítli zakládající členové Kaukonen a Casady, název se změnil na Jefferson Starship. Udělali také úkrok směrem k mainstreamu a v 70. letech patřili k nejúspěšnějším stadionovým kapelám. Jejich nejlepší album Red Octopus z roku 1975, které znamenalo rovněž plnohodnotný návrat Martyho Balina, jsme si představili v Legendách Českého rozhlasu Olomouc.

Nepřehlédněte20. prosince  2016  

VIDEO: Chcete mít letos kapra bez kostí? Naučte se dělat filety

„Omega 3 kapr“ bývá k dostání jako šupináč i lysec obvykle čtyřletý o váze 2–3 kg - Foto:  © Ing. Václav Nebeský

„Omega 3 kapr“ bývá k dostání jako šupináč i lysec obvykle čtyřletý o váze 2–3 kgFoto:  © Ing. Václav Nebeský

Na sádky k rybářům v Tovačově lidé míří hlavně za čerstvými rybami. A taky se vyhnou frontám na stáncích či v obchodech. V poslední době i kvůli šikovným rybářům. Ti jim totiž na požádání zbaví kapra kostí. Potřebují k tomu pořádně ostrý nůž a obyčejné kleště. A pravda, trochu toho fortele. Podívejte se na video! Možná vás bude inspirovat a na letošní vánoce to zvládnete i vy.

Autor:  zem
Nepřehlédněte16. prosince  2016  

VIDEO: Odložte formu a vyzkoušejte vánočku ze šesti pramenů

Vánočka - Foto:  Ludek,  CC BY-SA 3.0

VánočkaFoto:  Ludek, CC BY-SA 3.0

Při pletení ani při pečení vám nikam neuteče. A to je výhoda! Taková slova jsme slyšeli od Zdeny Dopitové z Tovačova. Řeč byla o tradiční vánočce. Sama jich na Štědrý den upeče i tucet. Recept má jednoduchý. Základem je kynuté těsto, přidá do něj rozinky, ořechy a dobré jsou i brusinky. Těsto rozdělí na šest dílů, vyválí stejně dlouhé prameny a na jednom konci je spojí. Pak přijde na řadu to nejdůležitější- pletení . Upletená vánočka přijde na sádlem pomazaný plech, potře se rozšlehaným žloutkem. A pak šup s ní do trouby. Za půl hodinku při teplotě 180 stupňů máme hotovo!

Autor:  zem
Nepřehlédněte14. prosince  2016  

Superstar mi hodně dala, říká zpěvák Martin Šafařík

Martin Šafařík - Foto: Jiří Matějů

Martin ŠafaříkFoto: Jiří Matějů

V roce 2013 skončil v soutěži Československo hledá Superstar těsně pod vrcholem, o tři roky později si splnil sen debutovým albem. Martin Šafařík ho nazval Kolem nás, autorský repertoár je mixem česky a anglicky zpívaných písní. „Člověk by u nás měl zpívat česky, ale angličtina mi zase jde líp do pusy,“ přiznává zpěvák, který se po pár letech v Praze vrátil na Hanou. „Prostě mě táhlo domů,“ dodal. Čtyři písničky z debutu Martina Šafaříka a povídání s ním si můžete poslechnout v Rockli Jirky Matějů.

Nepřehlédněte9. prosince  2016 v 13:16  

Podzemí u Zlatých Hor na Jesenicku odhaluje svá tajemství

Zpřístupňování Poštovní štoly - Foto: Andrea Švubová

Zpřístupňování Poštovní štolyFoto: Andrea Švubová

Při zpřístupňování Poštovní štoly objevují archeologové nové a nové poklady. Pohyb ve stísněných prostorách, minimum světla a namáhavá ruční práce - dělníkům není při zpřístupňování Poštovní štoly u Zlatých Hor na Jesenicku co závidět. Rok poté, co se otevřel pro turisty první návštěvní okruh, se pustili do druhé etapy. A našli už celou řadu vzácných kousků. Například vodotěžní zařízení, které pravděpodobně pochází z 18. století. Napájeno bylo dešťovou vodou. Úpravy druhého okruhu Poštovní štoly by měly být dokončeny do dvou let. Součástí prohlídky bude i replika vodotěžního čerpadla, která by měla být navíc plně funkční.

Autor:  aja
Nepřehlédněte9. prosince  2016 v 11:25  

V Jeseníkách můžete potkat pumu, tygra i klokana. Faunapark v Lipové-Lázních je plný exotiky

Surikata ve Faunaparku v Lipové-Lázních - Foto: Aleš  Spurný

Surikata ve Faunaparku v Lipové-LázníchFoto: Aleš Spurný

Faunapark v Lipové-Lázních poblíž Jeseníku je známý tím, že v létě tu můžeme vidět volně létající papoušky. Třeba jihoameričtí arové už jsou teď ubytovaní uvnitř, ale některé exotické ptáky tu můžeme venku zaslechnout i v zimě. Každý rok přibude do zvířecí rodiny nové mládě klokana. Právě klokanům zima vůbec nevadí a vesele se prohánějí venku. Letos se podařilo odchovat také mládě pumy a potkat tu můžete i devítiměsíčního tygra usurijského jménem Diego. Pštrosi, šelmy, klokani a papoušci. V Lipové-Lázních je na co se dívat. Tato malá zahrada se soukromým chovem zvířat je přístupná po telefonické pro děti i dospělé.

Autor:  Aleš  Spurný
Stránka 10  z celkem  11
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  Od 17.10.2017 18:50 do 19:50; D35 - 257.9km na trase Mohelnice - Olomouc; provizorní světelná signalizace; místy mlha; sjízdné se zvýšenou opatrností; provizorní světelná signalizace, která navádí do ...
  Od 17.10.2017 18:40 do 20:40; na silnici 369 u obce Rovensko okres Šumperk; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA se zraněním. Na místě PČR a ZZS.
  Od 17.10.2017 05:05 do 19:10; na silnici 47 u obce Jezernice okres Přerov; nehoda nákladního vozidla; probíhají odklízecí práce; NA převrácený na bok do příkopy, se zraněním a únikem provozních kapalin. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace