Nepřehlédněte22. října  2017 v 12:00  

Židovská tóra z vypálené synagogy se vrací do Olomouce

Historická tóra se vrací do Olomouce - Foto: Steve Lipman

Historická tóra se vrací do OlomouceFoto: Steve Lipman

Velký okamžik dnes prožije židovská obec v Olomouci. Tóra z vypálené synagogy se jak první v Česku vrací na své původní místo. Před více než 70 lety ji Židé ukryli před nacisty. Před komunisty se ji ale uchránit nepodařilo. Tehdejší vláda ji se stovkami dalších prodala do Velké Británie. Návrat posvátného svitku je tak pro místní obec doslova historickou událostí.

Autor:  bam
Nepřehlédněte19. října  2017  

Mošt - lahodný nápoj plný vitamínů. Jeho sezóna právě vrcholí

Jablka připravená na moštování - Foto: Petra Ševců

Jablka připravená na moštováníFoto: Petra Ševců

Pochutnáte si rádi na čerstvě vylisovaném moštu? Právě teď vrcholí sezóna moštování ovoce a mezi nejoblíbenější patří tradičně mošt z jablek. My jsme se byli podívat v moštárně ve Smržicích, kterou provozuje místní Český zahrádkářský svaz. Dveře se tam, jak se říká, netrhly. Jablečný mošt je bohatým zdrojem vitamínů, antioxidantů a také vlákniny. Ale pozor, čerstvý mošt se rychle kazí. Pokud ho nestihnete ihned vypít, můžete si ho zamrazit.

Autor:  Petra Ševců
Nepřehlédněte18. října  2017  

Z polí mizí poslední letošní úroda, na Přerovsku sklidili i technické konopí

Sklizeň technického konopí na Přerovsku - Foto: Jana Zemková

Sklizeň technického konopí na PřerovskuFoto: Jana Zemková

Technické konopí patří k tradičním rostlinám, které znali už naši předci v minulosti. Vyráběli z něho třeba lana, nebo oblečení. Dnes se třeba využívá v léčebné kosmetice. Mnoho pěstitelů ale v republice nenajdete. My jsme jednoho objevili na Přerovsku. Firma z Dolního Újezdu si pronajala pole v Želátovicích, kde jim s pěstováním a také se sklizní pomáhá zemědělské družstvo. Právě před pár dny se tam technické konopí sklízelo.

Autor:  zem
Nepřehlédněte17. října  2017 v 15:00  

Archeologové našli v Prostějově germánskou studnu, první na Moravě

Germánskou studnu našli archeologové v prostějovské průmyslové zóně - Foto: Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i.

Germánskou studnu našli archeologové v prostějovské průmyslové zóněFoto: Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i.

Nález germánské studny z pozdní doby římské překvapil archeology, kteří provádějí výzkum v prostějovské průmyslové zóně. Jde o první takový objev na Moravě. S rozsáhlým záchranným průzkumem začali archeologové kvůli stavbě nového závodu jedné z tamních firem. Pracovat v lokalitě budou několik měsíců.

Autor:  Barbora Taševská
Nepřehlédněte16. října  2017  

Manželé z Přerova vyrábějí veselé látkové okluzory pro děti s tupozrakostí

Veselé okluzory z Přerova - Foto: Jana Zemková

Veselé okluzory z PřerovaFoto: Jana Zemková

Už čtvrtým rokem manželé Inderkovi z Přerova vyrábějí v panelákovém bytě látkové okluzory. Nápad se zrodil v době, kdy je kvůli diagnostikované tupozrakosti nosily jejich děti. Klasické okluzory jim totiž způsobovaly nemalé kožní problémy. Rodina se inspirovala a začala dětem šít vlastní - měkké, barevné a s obrázky. Netrvalo dlouho a chtěly je nosit i další děti. Dnes už veselé zdravotní pomůcky znají nejen v přerovské mateřské škole pro děti s očními vadami, ale i za hranicemi města.

Autor:  zem
Nepřehlédněte11. října  2017 v 15:30  

Ochranáři v Jeseníkách bojují s vegetací, která utlačuje ohrožené druhy rostlin

Zvonek vousatý - Foto:  Správa CHKO Jeseníky, Archiv AOPK ČR

Zvonek vousatýFoto:  Správa CHKO Jeseníky, Archiv AOPK ČR

Z nejvyšších partií Jeseníků mizí celá řada vzácných rostlin. Vytlačují je různé trávy a také borůvčí. Ochranáři přírody se proto rozhodli strhnout část vegetace v místech, kde kosení nezabralo. To by podle nich mělo návrat ohrožených druhů usnadnit. Patří mezi ně například zvonek vousatý, symbol Jeseníků.

Autor:  aja
Nepřehlédněte8. října  2017 v 14:00  

Arcidiecéze olomoucká bude mít dva nové pomocné biskupy

Josef Nuzík, Jan Graubner a Antonín Basler - Foto:  Arcidiecéze olomoucká

Josef Nuzík, Jan Graubner a Antonín BaslerFoto:  Arcidiecéze olomoucká

Po 27 letech zažije Olomouc biskupské svěcení. Dva nové pomocné biskupy olomoucké arcidiecézi v létě schválil Vatikán. Budou jimi dosavadní kancléř arcibiskupství Antonín Basler a generální vikář Josef Nuzík. Oba se teď na svou funkci připravují. Z rukou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera ji přijmou v sobotu 14. října.

Nepřehlédněte4. října  2017 v 17:57  

Chřipková sezóna se blíží. Právě teď je podle lékařů ideální doba na očkování

Očkování proti chřipce některým skupinám lidí hradí pojišťovna - Foto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Očkování proti chřipce některým skupinám lidí hradí pojišťovnaFoto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Leden a únor jsou podle lékařů měsíce, kdy s chřipkovým onemocněním ulehne do postele nejvíc lidí. Právě teď je ideální doba nechat se proti chřipce naočkovat. Obliba tohoto očkování podle hygieniků v Olomouckém kraji roste. Lékaři dodávají, že by neměly váhat zejména rizikové skupiny, kterými jsou kardiaci, diabetici nebo malé děti. Některým hradí očkování pojišťovny. Zdarma je mají také senioři nad 65 let. Doslova na vlastní kůži si drobný lékařský zákrok vyzkoušela i naše redaktorka.

Autor:  Alena Hesová
Nepřehlédněte1. října  2017 v 13:00  

7 koncertů a 2 workshopy. MusicOlomouc představí soudobou hudbu

V Olomouci zazní výběr z české i zahraniční hudby - Foto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

V Olomouci zazní výběr z české i zahraniční hudbyFoto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Soudobou českou i světovou hudební tvorbu nabídne na sedmi koncertech a dvou workshopech mezinárodní festival MusicOlomouc 2017. V české premiéře zazní i unikátní nástroj airmachine. Přehlídka začíná zítra v univerzitním konviktu. To nejlepší z programu vybírá jeho ředitel a dramaturg Marek Keprt.

Autor:  bam
Nepřehlédněte28. září  2017 v 13:00  

V Rapotíně otevřou muzeum sklářského řemesla

Sklářství patří k historii Rapotína - Foto: Fotobanka Pixabay

Sklářství patří k historii RapotínaFoto: Fotobanka Pixabay

Řemeslo, které proslavilo malou obec v podhůří Jeseníků po celém světě, bude mít vlastní muzeum. Sklářská výroba v Rapotíně zaměstnávala i celé rodiny po několik generací. Právě od nich chce obec získat většinu exponátů, od nářadí až po oděvy.

Autor:  Anna Soldatová
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  11
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  D46, mezi km 10.6 a 11.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 10:00 Do 01.11.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D46 v souvislosti s akcí „D46 – úprava SDP na ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace