Nepřehlédněte13. března  2017  

Parta nadšenců objevila v Mezicích zbytky zakopané kalvárie

Kalvárie je nyní v péči restaurátora - Foto: Monika Tomášková

Kalvárie je nyní v péči restaurátoraFoto: Monika Tomášková

Desítky let byly části kalvárie zakopané. Po dopravní nehodě v padesátých letech tak místní zachovali alespoň zbytky památky. Teď je dává dohromady restaurátor. Opravená kalvárie se tak na náves do Mezic na Olomoucku vrátí po padesáti letech. Parta nadšenců zbytky kříže se dvěma sochami objevila vloni v létě nedaleko kapličky. Ověřila tak povídačku pamětníků o tom, že věřící kalvárii po nehodě v padesátých letech na návsi zakopali.

Nepřehlédněte10. března  2017 v 10:20  

Statisíce sněženek a bledulí začínají kvést v Litovelském Pomoraví

Litovelské Pomoraví rozkvetlo - Foto: Monika Tomášková

Litovelské Pomoraví rozkvetloFoto: Monika Tomášková

Kytička sněženek a bledulí až za pět tisíc korun. Trhání prvních jarních květin v přírodě se nemusí vyplatit. Zvlášť, pokud kvetou v chráněné krajinné oblasti. Koberce bílých květů už vyrašily v Litovelském Pomoraví. A v terénu už jsou i jejich strážci. Statisíce, možná i miliony sněženek a bledulí rozkvétá v těchto dnech v Litovelském Pomoraví. Aby neskončily ve váze nebo na tržišti, hlídají dobrovolní strážci. Trhání nebo vyrývání prvních důkazů jara je totiž zakázáno. Na Hané na to dohlíží desítka dobrovolníků. Poslechněte si reportáž:

Nepřehlédněte9. března  2017  

Legendy nabídly poslední vzepjetí první sestavy Whitesnake

Whitesnake: Saints And Sinners - Foto: Jiří Matějů

Whitesnake: Saints And SinnersFoto: Jiří Matějů

Po rozpadu Deep Purple v polovině 70. let připravoval zpěvák David Coverdale sólový debut s názvem Whitesnake. Nakonec k sobě z legendární kapely přizval bubeníka Iana Paice s klávesistou Jonem Lordem a vznikla nová kapela. Přes výborná a ceněná alba se Whitesnake ocitli na začátku osmé dekády na pokraji finančního krachu. Během nahrávání desky Saints And Sinners v roce 1982 se prakticky rozpadli, ale ta muzika je pořád výjimečná a kapela znovu povstala a působí dodnes. Jeden z jejích milníků jsme si připomněli v Legendách Českého rozhlasu Olomouc.

Nepřehlédněte5. března  2017  

Placení výživného je vyjádřením našich morálních hodnot, říká právnička

Placení výživného na děti je vyjádřením našich morálních hodnot - Foto: Free Digital Photos

Placení výživného na děti je vyjádřením našich morálních hodnotFoto: Free Digital Photos

Výživné a vyživovací povinnost nejsou totožné pojmy. Výživné chápeme jako plnění, které slouží k uspokojování nezbytných potřeb dítěte. Vyživovací povinnost vzniká přímo ze zákona založením rodinně-právního vztahu rodič - dítě, tedy narozením dítěte. Rozlišujeme výživné zletilému a nezletilému dítěti, mezi manželi, případně výživné týkajících se nákladů neprovdané matky nebo rozvedeného manžela. V občanském zákoníku je převážná část problematiky výživného věnovaná právě povinnosti mezi rodiči a dětmi. Zákon samozřejmě preferuje, aby se ohledně výše výživného strany dohodly. Pokud to není možné, musejí se obrátit na soud, který rozhodne na základě majetkové situace povinné osoby. Poslechněte si naši Právní poradnu na téma Vyžovací povinnost:

Nepřehlédněte1. března  2017  

Sázej, sklízej, sdílej. V Olomouci otevřela první semínkovna

První olomoucká semínkovna - Foto: Blanka Mazalová

První olomoucká semínkovnaFoto: Blanka Mazalová

Pro semínka už se nechodí jen do obchodního centra. V Olomouci si můžete zajít do nové semínkovny. Lidé si v ní vyměňují osivo. Semínkovna začíná fungovat dnes v univerzitní botanické zahradě a podporuje svobodné sdílení osiva. Pravidla jsou podobná jako v knihovně. Lidé si osivo půjčí a po sklizni ho přinesou zpět a nabídnou ostatním. Byli jsme u toho, když první uživatelka přinesla do olomoucké semínkovny, která připomíná spíš skříňku s přihrádkami, semínka divokých rajčat:

Autor:  bam
Nepřehlédněte27. února  2017  

Jaké trendy přinesla plavková móda let minulých?

Výstava Koupaliště a plovárny v zábřežském muzeu - Foto: Miroslav Kobza

Výstava Koupaliště a plovárny v zábřežském muzeuFoto: Miroslav Kobza

Přestože venku teprve taje sníh, návštěvníci výstavy Koupaliště a plovárny zábřežského muzea se mohou přesunout do parných letních dnů, kdy se chodí k vodě. Které plovárny v regionu jsou na výstavě k vidění a jaké plavecké úbory frčely? Nezbytnou součástí plováren byly převlékací kabinky, a tak na výstavě nechybí ani tento prvek, a návštěvníci si tak mohou vyzkoušet různé plavecké úbory. Poslechněte si reportáž:

Nepřehlédněte26. února  2017  

Sportovní lezení je na vzestupu. Láká nejen mladé

Zdolávat umělé stěny láká kromě mladých i ty starší - Foto: Andrea Švubová

Zdolávat umělé stěny láká kromě mladých i ty staršíFoto: Andrea Švubová

Sportovní lezení je na vzestupu. Je jim přes 40, některým i mnohem víc, a nebojí se zdolávat výšky a překážky. Mluvíme o lidech, kteří se ve středním věku začali navlékat do sedáků, obouvat lezečky nebo vázat uzly. Kurz základů lezení na umělé stěně, případně na skalách, jim nabízejí například v Jeseníku:

Autor:  aja
Nepřehlédněte23. února  2017  

V ovčíně v Bělé pod Pradědem se narodila stovka jehňátek

V ovčíně v Bělé pod Pradědem - Foto: Andrea Švubová

V ovčíně v Bělé pod PradědemFoto: Andrea Švubová

Hospodářská zvířata jsou teď na řadě míst v Česku pod větší kontrolou svých chovatelů. Začala se totiž rodit první mláďata. Například v ovčíně v Bělé pod Pradědem na Jesenicku už mají asi 100 jehňat, a další ještě čekají. Pro jejich ošetřovatele to znamená jediné: musí na stáda mnohem častěji dohlížet. Poslechněte si reportáž:

Autor:  aja
Nepřehlédněte20. února  2017  

Legendy připomněly druhé průlomové album amerických Cheap Trick

Desky kapely Cheap Trick - Foto: Jiří Matějů

Desky kapely Cheap TrickFoto: Jiří Matějů

Hitovka I Want You To Want Me zní v mnoha amerických filmech v podání nejrůznějších umělců. Originál patří skupině Cheap Trick, která ji natočila na své druhé album In Colour z roku 1977. S verzí byla natolik nespokojena, že na výběrech je vždy v koncertním podání. Nejenom tahle písnička ale stojí na památném albu za slyšení. Více než polovinu si můžete poslechnout v Legendách:

Nepřehlédněte19. února  2017  

Jeseníky střeží v terénu první profesionální strážci přírody

Petrovy kameny v zimě - Foto: Aleš  Spurný

Petrovy kameny v ziměFoto: Aleš Spurný

Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky má první profesionální strážce přírody. V terénu dohlížejí zejména na pohyb turistů v národní přírodní rezervaci Praděd. A v posledních dnech mají skutečně co dělat, aby je z nejcennějších míst vyhnali pryč. Dvojice strážců se teď nejčastěji pohybuje v okolí Petrových kamenů a hlídá cennou lokalitu před nájezdem lyžařů. Některým z nich vystavili i první pokuty:

Autor:  aja
Stránka 9  z celkem  12
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, Zábřeh
  D1, mezi km 320 a 297, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.11.2017 07:00 Do 23.11.2017 16:00, , úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace