Nepřehlédněte11. ledna  2017  

Deváté album skupiny REO Speedwagon je definicí stadionového rocku

REO Speedwagon: Hi Infidelity - Foto: Jiří Matějů

REO Speedwagon: Hi InfidelityFoto: Jiří Matějů

Americká skupina REO Speedwagon v průběhu 70. let nabrala solidní okruh fanoušků, ovšem co nastalo po vydání jejich devátého alba, to čekal málokdo. Hi Infidelity se stalo s více než deseti miliony prodaných nosičů nejúspěšnějším rockovým albem roku 1981 a definovalo stadionový rock. Chytlavé melodické nápady a výtečné muzikantské výkony, navíc podpořené bezbřehou energií. I po více než 35 letech velká lahůdka, kterou jsme si připomněli v Legendách Českého rozhlasu Olomouc.

Nepřehlédněte10. ledna  2017  

Hodinářské řemeslo se u Králových dědí z otce na syna

Hodinář musí být především precizní - Foto: Jana Zemková

Hodinář musí být především precizníFoto: Jana Zemková

Je to už pár let co velká nákupní centra vytlačila z menších měst na Přerovsku tradiční obchody s nábytkem, knihami, galanterií nebo hračkami. Příkladem je Lipník nad Bečvou. Za to tam najdete šikovné řemeslníky. Třeba hodináře Stanislava Krále. Řemeslu se věnují i jeho dva bratři. Dnes patří mezi poslední hodináře na celém okrese, každý pracuje v jiném městě. Do malé dílny pod podloubím v centru Lipníku se vypravila Jana Zemková:

Autor:  zem
Nepřehlédněte7. ledna  2017  

Debut tria Emerson, Lake & Palmer je inspirativní i po desítkách let

Emerson, Lake & Palmer - Foto: Jiří Matějů

Emerson, Lake & PalmerFoto: Jiří Matějů

Rok 2016 byl pro populární hudbu zdrcující, odešla celá řada velkých jmen. Nejvíc se zubatá s kosou podepsala na superskupině ELP, ze které si vzala hned dvě třetiny. Na jaře fenomenálního klávesistu Keitha Emersona a v závěru roku zpěváka a kytaristu Grega Lakea. Bubeník Carl Palmer tak zůstal sám, naštěstí po kapele je tu celá řada skvostných alb ze 70. let. Jejich vysoce hodnocený eponymní debut jsme si připomněli v Legendách Českého rozhlasu Olomouc.

Nepřehlédněte3. ledna  2017  

Hračky z Lipníku získávají sympatie dětí a sbírají jedno ocenění za druhým

Hračky z Lipníku nad Bečvou - Foto: Jana Zemková

Hračky z Lipníku nad BečvouFoto: Jana Zemková

Před Vánocemi šly doslova na dračku. A tak možná i vaše děti teď uléhají s plyšovými postavičkami a maňásky z oblíbených pohádek, knížek a filmů. Řeč je o hračkách z rodinné firmy v Lipníku nad Bečvou. Role nejrůznějších látek, stohy barevných nití, šablon. Takový pohled vás čeká při vstupu do malé rodinné továrny. V nenápadném domě u cesty se šijí plyšové hračky a maňásci. Ne všechny jsou ale jen ke hraní. Mnohé slouží ve školách jako didaktické pomůcky. Třeba podle plyšového hrocha učí logopedi děti vyslovovat písmeno "R" až ve Francii. Do dílen, kde se hračky vyrábějí, nás zavede reportáž Jany Zemkové.

Autor:  zem
Nepřehlédněte30. prosince  2016  

Kati a pohodní byli kvalifikovaní řemeslníci, říká profesor Jiří Fiala

prof. Jiří Fiala - Foto: Petra Ševců

prof. Jiří FialaFoto: Petra Ševců

Olomoucký kat měl svůj pozemek i s rybníčkem na Litovelské ulici hned vedle šibenice. „Je to na Šibeníku, kousek vpravo za zastávkou tramvaje, zatím se tam neprováděl archeologický průzkum. Kdysi tam prý stával stánek s novinami a dva prodavači se oběsili. Takže pro jistotu stánek odstranili,“ říká Jiří Fiala. Věděli jste, že se v Olomouci na nádvoří Justičního paláce popravovalo až do roku 1952? „Zeď musela být vyvýšená, lidi lezli na plot, aby se podívali,“ dodává autor knížky Olomoucký pitaval, Dva tucty kapitol z kriminální historie města Olomouce 1072 – 1853, spoluautor velké výstavy Vlastivědného muzea O moravských zločinech a trestech a velký znalec kramářských písní. Poslechněte si speciální Právní poradnu.

Nepřehlédněte27. prosince  2016  

Katarína Knechtová nezpomaluje, natočila další skvělý singl

Katarína Knechtová ve Studiu 1 během natáčení videoklipu k filmu Isabel - Foto: Daniel Martínek

Katarína Knechtová ve Studiu 1 během natáčení videoklipu k filmu IsabelFoto: Daniel Martínek

Slovenskou zpěvačku Katarínu Knechtovou mají mnozí spojenou s hity Spomaľ (ještě se skupinou Peha) a Muoj Bože (už sólově pro film Bathory). Přitom jen v letošním roce odjela své turné, další se skupinou IMT Smile, kde v začátcích působila, jako host a rovněž úspěšné byly koncerty s Cigánskymi Diablami a sto členným symfonickým orchestrem. K tomu všemu přetočila některé své písničky v novém, rozšířeném aranžmá na desku Premeny. Tu představila v Rockli Českého rozhlasu Olomouc včetně nového singlu FEA, který je u našich východních sousedů nejhranější skladbou konce roku 2016.

Nepřehlédněte25. prosince  2016  

Jaká dříve bývala zima na Hané?

Boleslav Vaca - Foto: Aleš  Spurný

Boleslav VacaFoto: Aleš Spurný

Na Boží narození brzo ráno se chodívávalo na jitřní do nákelského kostela. Bývalo tam nabito. V ten čas přišli i takzvaní jednoročáci – ti, co svatostánek navštívili jenom jednou za rok. Zpěváci na kůru zpívali a muzikanti k tomu hráli. Občas se ozval na počest Božího narození výstřel. Na svatého Štěpána brzo ráno si pak chlapci dávali pozor, protože ještě než se probudili, už je maminka nebo některá z děvčat omývaly studenou vodou, aby byli svěží. A za války bylo tolik sněhu, že se musel vyvážet ze dvorů na saních. I na to vzpomínal v pořadu z cyklu Přímo z místa před pěti lety v rodné hanáčtině pamětník, písmák a vypravěč Boleslav Vaca, který nás letos na podzim opustil. Narodil se v roce 1926. Jak vypadaly vánoce, Silvestr a zima na Hané v dobách jeho mládí, jak se lidé bavili, co jedli, také o tom jsme si s ním povídali při návštěvě Hanáckého skanzenu v jeho rodné obci Příkazy.

Nepřehlédněte23. prosince  2016  

Věční hippies ze San Francisca a jejich největší komerční úspěch

Jefferson Starship: Red Octopus - Foto: Jiří Matějů

Jefferson Starship: Red OctopusFoto: Jiří Matějů

V 60. letech si říkali Jefferson Airplane a s hity White Rabbit a Somebody To Love se nesmazatelně zapsali do historie populární hudby. Jejich hudba byla spjata s květinovým hnutím konce 60. let, po jejich skončení se zdál rozpad nevyhnutelný. Chuť hrát naštěstí byla silnější, a když comeback odmítli zakládající členové Kaukonen a Casady, název se změnil na Jefferson Starship. Udělali také úkrok směrem k mainstreamu a v 70. letech patřili k nejúspěšnějším stadionovým kapelám. Jejich nejlepší album Red Octopus z roku 1975, které znamenalo rovněž plnohodnotný návrat Martyho Balina, jsme si představili v Legendách Českého rozhlasu Olomouc.

Nepřehlédněte20. prosince  2016  

VIDEO: Chcete mít letos kapra bez kostí? Naučte se dělat filety

„Omega 3 kapr“ bývá k dostání jako šupináč i lysec obvykle čtyřletý o váze 2–3 kg - Foto:  © Ing. Václav Nebeský

„Omega 3 kapr“ bývá k dostání jako šupináč i lysec obvykle čtyřletý o váze 2–3 kgFoto:  © Ing. Václav Nebeský

Na sádky k rybářům v Tovačově lidé míří hlavně za čerstvými rybami. A taky se vyhnou frontám na stáncích či v obchodech. V poslední době i kvůli šikovným rybářům. Ti jim totiž na požádání zbaví kapra kostí. Potřebují k tomu pořádně ostrý nůž a obyčejné kleště. A pravda, trochu toho fortele. Podívejte se na video! Možná vás bude inspirovat a na letošní vánoce to zvládnete i vy.

Autor:  zem
Nepřehlédněte16. prosince  2016  

VIDEO: Odložte formu a vyzkoušejte vánočku ze šesti pramenů

Vánočka - Foto:  Ludek,  CC BY-SA 3.0

VánočkaFoto:  Ludek, CC BY-SA 3.0

Při pletení ani při pečení vám nikam neuteče. A to je výhoda! Taková slova jsme slyšeli od Zdeny Dopitové z Tovačova. Řeč byla o tradiční vánočce. Sama jich na Štědrý den upeče i tucet. Recept má jednoduchý. Základem je kynuté těsto, přidá do něj rozinky, ořechy a dobré jsou i brusinky. Těsto rozdělí na šest dílů, vyválí stejně dlouhé prameny a na jednom konci je spojí. Pak přijde na řadu to nejdůležitější- pletení . Upletená vánočka přijde na sádlem pomazaný plech, potře se rozšlehaným žloutkem. A pak šup s ní do trouby. Za půl hodinku při teplotě 180 stupňů máme hotovo!

Autor:  zem
Stránka 10  z celkem  11
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  D1, mezi km 271.2 a 271, ve směru Praha, práce údržby, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 23.10.2017 10:00 Do 23.10.2017 11:00, Pozor!, Údržba povrchové kanalizace, zdroj: ŘSD
  D46, mezi km 10.6 a 11.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 10:00 Do 01.11.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D46 v souvislosti s akcí „D46 – úprava SDP na ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace