Nepřehlédněte19. září  2017 v 13:57  

Na Přerovsku začali sklízet brambory. Sucho letošní úrodu neovlivnilo

Vyorané brambory je potřeba vytřídit - Foto: Anna Soldatová

Vyorané brambory je potřeba vytříditFoto: Anna Soldatová

Úroda brambor je stejná jako loni, hodnotí zemědělci z Partutovic na Přerovsku. Letošní sucho jim příliš neuškodilo. Pěstitelé předpokládají, že letos ze země vyorají na 4000 metráků hlíz. Cena brambor se tak zřejmě udrží na sedmi korunách za kilogram. A my se teď vydáme přímo k pásu, na kterém zemědělci brambory za jízdy ručně třídí.

Autor:  Anna Soldatová
Nepřehlédněte18. září  2017 v 13:07  

Olomoucká charita shromáždila více šicích strojů pro Haiti, než očekávala

Šicí stroje pro Haiti - Foto: Monika Tomášková

Šicí stroje pro HaitiFoto: Monika Tomášková

O pomoc Haiti je mezi lidmi obrovský zájem. Arcidiecézní charita Olomouc musela o měsíc dříve ukončit sbírku šicích strojů. Desítky starých strojů věnovali dárci z celé republiky. Charita díky nim otevře na Haiti šicí dílnu pro tamní ženy. Před odjezdem je ale potřeba každý kousek zkontrolovat.

Nepřehlédněte16. září  2017 v 13:00  

Divadlo Šumperk zahajuje sezónu. V létě opravilo podlahy a sedačky

Divadlo Šumperk v sobotu zahajuje novou sezónu - Foto: Miroslav Kobza

Divadlo Šumperk v sobotu zahajuje novou sezónuFoto: Miroslav Kobza

Šumperské divadlo má dnes hned dvě premiéry. Uvádí novou hru a zároveň představuje i nový interiér hlavního sálu. Celé prázdniny tam dělníci měnili podlahy a staré čalounění sedaček. Herci se tak po červnových zkouškách vrátili na jeviště až v září.

Autor:  Anna Soldatová
Nepřehlédněte12. září  2017 v 12:01  

V šumperském parku postavili veřejný šachový stolek

Šachy v parku - Foto: Anna Soldatová

Šachy v parkuFoto: Anna Soldatová

Šumperk se zařadil mezi města, která mají v ulicích veřejný šachový stolek. Koupili si ho samotní obyvatelé. S nápadem přišli místní nadšenci, kteří uspořádali sbírku. Šachový stolek v Sadech 1. máje v neděli slavnostně pokřtili a od té chvíle si na něm může kdokoliv zahrát. Kdo si nepřinese vlastní figurky, může si je vypůjčit v nedaleké kavárně.

Autor:  Anna Soldatová
Nepřehlédněte10. září  2017 v 11:30  

Dvě vzácné sochy od Jana Sturmera rozšířily expozici Arcidiecézního muzea

Socha od Jana Sturmera v Arcidiecézním muzeu Olomouc - Foto: Petra Ševců

Socha od Jana Sturmera v Arcidiecézním muzeu OlomoucFoto: Petra Ševců

Původně zdobily jeden z olomouckých kostelů a poté byly skoro 150 let umístěny na fasádě bývalé kovárny v Řepčíně. Vzácné dřevěné sochy sv. Pavlíny a sv. Barbory společně s Ukřižovaným Kristem teď získalo do zápůjčky Arcidiecézní muzeum v Olomouci. Sochy dvou mučednic – sv. Pavlíny a sv. Barbory lze datovat do doby po zažehnání poslední velké morové epidemie, která postihla Moravu i Olomouc v letech 1714 – 1715. Právě ty teď nyní mohou obdivovat návštěvníci muzea.

Dřevěné sochy sv. Pavlíny a sv. Barbory od Jana Sturmera - Foto: Petra Ševců

„Sochy na fasádě kovárny visely od roku 1849. Jsou ale mnohem starší. Na toto místo se dostaly druhotně. Domníváme se, že patří mezi umělecká místa, která ztratila svá původní místa, pro která vznikla. V tomto případě se jednalo o některý z olomouckých chrámů. Na konci 18. století, v době josefínských reforem, byly zrušeny nejen kláštery a klášterní chrámy, ale také tři farní chrámy – Kostel Panny Marie na Předradí, kostel sv. Blažeje a kostel sv. Petra a Pavla. Můžeme se domnívat, že původní umístění soch bylo právě v některé z těchto svatyň,“ začíná velmi zajímavý příběh kurátorka Helena Zápalková. 

Autor:  Petra Ševců
Nepřehlédněte5. září  2017 v 16:50  

Mezi kroměřížské památky patří unikátní mincovna ze 17. století

Biskupská mincovna v Kroměříži - Foto: Aleš  Spurný

Biskupská mincovna v KroměřížiFoto: Aleš Spurný

Olomoučtí biskupové a arcibiskupové měli už od roku 1608 právo razit mince, jak můžeme zjistit v biskupské mincovně v Kroměříži. Její budova pochází z roku 1665 a dnes je poslední dochovanou mincovnou na Moravě. Technickou památku přiblíží průvodce Aleš Vrtal.

Autor:  Aleš  Spurný
Nepřehlédněte4. září  2017 v 08:00  

Tisíce dětí jdou dnes poprvé do školy. Je to změna pro ně i jejich rodiče

Nikol Grešáková z Jeseníku se do školy těší - Foto: Andrea Švubová

Nikol Grešáková z Jeseníku se do školy těšíFoto: Andrea Švubová

Tisíce dětí čeká v pondělí velký den. Poprvé usednou do školních lavic. A některé už se nemohou dočkat. Nástup do školy je velkou změnou nejen pro ně, ale často i celou rodinu. Učitelé rodičům vzkazují: ničím je nestrašte.

Autor:  aja
Nepřehlédněte1. září  2017 v 15:20  

Kina pod širým nebem k létu patří. Některá promítají i během září

Letní kino (ilustrační foto) - Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal

Letní kino (ilustrační foto)Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal

Letní kino mají v několika obcích na Olomoucku. V Luběnicích letos odstartovali první ročník. Účet za promítání není pro rozpočet obce nejnižší, zájem veřejnosti je ale velký. Na filmy chodí až 120 diváků. Naopak kvůli nízké návštěvnosti v Lutíně letní kino zrušili. V Náměšti na Hané zase diváci přispívají vstupným na dobrou věc. Na řadě míst promítají i během září.

Autor:  Alena Hesová
Nepřehlédněte30. srpna  2017  

Je libo kávu a tonik? Nejlépe namíchané v jedné skleničce

Káva s tonikem je nečekaně chutným letním osvěžením - Foto: Aleš  Spurný

Káva s tonikem je nečekaně chutným letním osvěženímFoto: Aleš Spurný

Na letních festivalech a výstavách potkáváme čím dál častěji pojízdné kavárny. Jeden takový stánek objevil v létě také redaktor Aleš Spurný a zaujal ho míchaný ledový nápoj z espressa a toniku. Objednal si ho, a kupodivu dopil vysokou skleničku až do dna. Dále ochutnal ledové latte neboli kávu se spoustou napěněného mléka. A pak už neodolal a zeptal se majitele stánku Ondřeje Černého, kde se při přípravě těchto nápojů, hlavně mixu s tonikem, inspiroval.

Autor:  Aleš  Spurný
Nepřehlédněte28. srpna  2017 v 10:12  

Ručně vyráběné hračky věnují seniorky z Mohelnice dětem v nemocnici

Šité, pletené a háčkované hračky poputují k nemocným dětem do Šumperka - Foto: Monika Tomášková

Šité, pletené a háčkované hračky poputují k nemocným dětem do ŠumperkaFoto: Monika Tomášková

Slaví narozeniny, ale místo aby dárky přijímaly, rozdávají je. Seniorky ze spolku ručních řemesel v Mohelnici společně šijí, pletou a háčkují už dvacet let. Své výrobky běžně vystavují i prodávají na trzích. Hračky z jubilejní výstavy se rozhodly věnovat dětskému oddělení šumperské nemocnice.

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  10
Další  |  Poslední

Olomoucký kraj
  silnice III/0555 (ulice 9. května), Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 22.09.2017 00:00 Do 27.10.2017 23:59, Úplná uzavírka krajské sil. III/0555 Přerov I - Město, ul. 9. května z důvodu ...
  ulice Olomoucká, obec Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 08:00 Do 30.11.2018 23:59, úplná uzavírka silnice I/55 u Přerova II-Předmostí po křižovatku s místní komunikací, z důvodu ...
  ulice Čechova, Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 21.09.2017 06:00 Do 30.09.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace ul. Čechova v Přerově I - Městě z důvodu provádění opravy komunikace., ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace