Cimbál a husle

Čas vysílání: úterý 18:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 
Cimbál - Foto: Jan Profous

CimbálFoto: Jan Profous

Poslechový speciál věnovaný lidové hudbě všech národopisných regionů Moravy, Slezska a Čech

Hanácká muzika - Foto: Pavel Talanda

Hanácká muzikaFoto: Pavel Talanda

Cimbál a husle vám přináší profily lidových muzik a zpěváků. Zaměřuje se na lidové zvyky a církevní obřady (masopust, vynášení smrtky, chození s májíčkem, velikonoční zvyky, stavění a kácení máje, svatodušní svátky – jízdy králů, svatojánské obřady, dožínky, vinařské zvyky, obchůzky v období adventu, vánoční koledování).  

Informuje také o novinkách na CD.Věnuje se folkloristickým hnutím ve 20. a 21. století, dospělým a dětským folklorním souborům, jejich životu v minulosti a dnes. Nahlíží do historie a výroby lidových hudebních nástrojů a jejich užití v lidové hudbě. Přináší vám pozvánky na folklorní festivaly v České republice a na Slovensku.  

Zvláštní zaměření pořadu je na specifika regionu – hanáckou muziku, její interprety, hanácké folklorní soubory, otázky krojové kultury, národopisný život ve městech a vesnicích na Hané, tradiční výrobci krojových součástí a podobně. Snaží se o propojení tradice s pohledem na život v současnosti. 

Připravuje: Zuzana Blahunková, dlouholetá umělecká vedoucí a primáška lidových muzik a autorka desítek úprav lidových písní 

Historie:
Pořad vznikl ze snahy mapovat národopisný život (zvyky, obřady, festivaly, zvukové nosiče, osobnosti…) na Moravě, s důrazem na náš region – Hanou. Ovšem původně v poslechové půlhodince zněly především lidové písně ze Slovácka, Valašska, Lašska a Slezska a minimálně z Hané, neboť záznamy hanáckých lidových písní a tanců v postatě neexistovaly. K dispozici byla jedna LP (Zapomínaná krása z roku 1979), CD prostějovké muziky Ječmeni a několik studiových nahrávek Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Zájem vysílat i domácí hanáckou muziku byl podnětem ke zkvalitnění práce v již existujících tělesech, a na Hané i hanáckém Záhoří vznikly dokonce muziky nové. V současnosti jsou v pořadu Cimbál a husle plnohodnotně zastoupeny všechny moravské národopisné oblasti.
 

  

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu. 

Své dotazy, náměty, připomínky a tipy posílejte na adresu: zuzana.blahunkova@rozhlas.cz 

Pořad: Cimbál a husle  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: úterý 18:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 
Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Červenohorské sedlo
  Srážky: déšť, Ostružná
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; D11 - 48.5km na trase Hradec Králové - Praha; D/11; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte dlouhé zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace