Němí svědci historie

Čas vysílání: pondělí 09:45; repríza: pondělí 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 
Boží muka Budětsko - Foto: Ján Kadlec

Boží muka BudětskoFoto: Ján Kadlec

Pátrejte s historikem Jánem Kadlecem po příbězích drobných památek našeho kraje. 

Často procházíme městem, vesnicí nebo přírodou a míjíme spoustu památek, aniž bychom si jich povšimli. Na vlnách Českého rozhlasu Olomouc naopak pátráme i po drobných stavbách, vydáváme se do minulosti za jejich příběhy a odhalujeme okolnosti jejich vzniku a existence. 

Dříve žili lidé v souladu s krajinou. Naši předkové stavěli kapličky, sochy, kříže a boží muka. Sedláci líbali svá pole a hladili své domy, lidé chodívali v procesích a vrazi stavěli smírčí kříže. Dřevorubci před porážkou oslovili strom, aby věděl, že bude skácen. U říčních toků vznikaly mlýny a další vodní díla, na kopcích lidé stavěli mlýny větrné. Z generace na generaci si předávali zkušenosti, které jim pomáhaly v kraji žít a hospodařit. Přírodu zabydlovali spoustou pověstí. Hluboký duchovní význam drobných kulturních památek a vztah člověka ke krajině, ve které dnes žijeme, vám i my připomeneme na cestách po Moravě s historikem Jánem Kadlecem. 

Připravují: Aleš Spurný a historik Ján Kadlec 

Historie:
Pravidelný pořad o památkách obcí na střední Moravě vznikl v květnu 2005. Postupně jsme prošli předměstí Olomouce, obce Olomoucka, vesnice bývalého Sovineckého panství a poslední dobou jezdíme hlavně na Prostějovsko. Dnes se pořad častěji natáčí v terénu a zabývá se větším územím a rozmanitějšími tématy. 

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu.  

Své dotazy, náměty, připomínky a tipy posílejte na adresu: ales.spurny@rozhlas.cz 

Pořad: Němí svědci historie  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí 09:45; repríza: pondělí 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 
Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-267,1
  ulice Mlýnská, Mohelnice, okr. Šumperk, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.10.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplnou uzavírku místní komunikace – ul. Mlýnská v Mohelnici,, pro akci: "Úprava ...
  ulice Na Nové, v katastru obce Zábřeh, okr. Šumperk, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 24.10.2017 00:00 Do 31.12.2017 23:59, Částečná omezení - Zábřeh, v ulicích Rudolfa Pavlů a Na Nové - zvláštní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace