V Prostějově otevřou církevní základní školu. Druhou v celém kraji

Pohled na kostel Povýšení sv. Kříže v Prostějově - Foto: Aleš  Spurný

Pohled na kostel Povýšení sv. Kříže v ProstějověFoto: Aleš Spurný

První žáky přijme už od září církevní základní škola v Prostějově. Otevřít se ji podaří po letech dohadů a hledání vhodných prostor. Zatím ji budou navštěvovat jen žáci šesté třídy, už příští rok by se ale měla výuka rozšířit.

„Já se tam hodně těším, protože budu mít novou učitelku a kamarády,“ říká Maruška Zábojová, která od září nastoupí do nově otevřené šesté třídy církevní základní školy.  

 

V Prostějově otevřou církevní základní školu. Natáčela Barbora Taševská

Vložit na svůj web

Radost má z nové školy i její otec Josef Záboj: 

„Jsme rádi, že je ta možnost, kdy v tom křehkém období dospívání mohou naše děti, potažmo naše dcera, nyní trávit velkou část dne v křesťanském prostředí, které, jak věříme, nám pomůže i s výchovou k víře.“ 

Církevní gymnázium Německého řádu v Olomouci - Foto: Aleš  Spurný

Církevní gymnázium Německého řádu v OlomouciFoto: Aleš Spurný

O otevření základní školy usilovali prostějovští rodiče několik let. Přes tisíc sedm set obyvatel dokonce podepsalo i petici, která její zřízení požadovala.  

„Podepisovali to i lidi mimo kostel, kteří se k té petici dostali. Kteří třeba mají děti, nebo jsou spokojeni s Cyrilometodějským gymnáziem. Hodně z nás má děti v mateřské školce, tak bychom chtěli, aby v tomhle duchu i s těmi kamarády mohli pokračovat dál,“ uvádí jeden z autorů petice Jan Černý. Jeho děti do školy časem také budou chodit.  

Nápad otevřít novou školu se ale dlouho nelíbil prostějovské radnici. „My jsme k tomu nejprve přistoupili odmítavým způsobem, protože populační ročníky jsou nižší,“ vysvětluje náměstkyně primátora Ivana Hemerková z hnutí Pévéčko. Nakonec ale kladné doporučení vystavila i radnice. Přesto nebylo snadné školu prosadit. 

Kostel sv. Petra a Pavla v Prostějově - Foto: Aleš  Spurný

Kostel sv. Petra a Pavla v ProstějověFoto: Aleš Spurný

„Bylo velmi těžké přesvědčit veřejnost v Prostějově k tomu, že tahle vzdělávací nabídka bude pro město prospěšná,“ říká Zdislava Vyvozilová z Centra pro školy Arcibiskupství olomouckého. Prostějovská základní škola se tak stane teprve druhou církevní v kraji.  

„V Olomouckém kraji máme vůbec málo základních škol - je tady jenom v Olomouci základní škola sester Voršilek,“ dodává Vyvozilová s tím, že prostějovská síť církevního vzdělávání bude v Olomouckém kraji do jisté míry ojedinělá. Konkuruje jí pouze Olomouc, kde funguje Gymnázium Německého řádu.  

Autor:  Barbora Taševská

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Dolní Újezd
  Srážky: přeháňky, Dolní Újezd
  Srážky: přeháňky, Úsov

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace