Uprchlická krize zaměstnává na Jesenicku stovky lidí. Vyrábějí obytné kontejnery

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky - Foto: archiv Touax s.r.o

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíkyFoto: archiv Touax s.r.o

Extrémní množství zakázek mají firmy na Jesenicku, které vyrábějí obytné kontejnery. Obě je vyváží do zemí, kde čelí přílivu uprchlíků.

Například závod v Supíkovicích už vyvezl do Německa 5 000 modulů. Za poslední rok tu přijali asi 100 lidí. A protože mezi místními jich dost nenašli, posilu nabrali i z nedalekého Polska. 

„Nejčastěji z modulů se staví dva druhy budov. První typ budov je klasický bytový dům s plnohodnotnými byty a druhým typem budov jsou ubytovny hotelového typu, ve kterých se nachází na každém patře pokoje, společné sprchy, záchody, kuchyňky, sušárny a prádelny,“ říká marketingový ředitel společnosti Jan Petr. 

 

Uprchlická krize zaměstnává na Jesenicku stovky lidí. Podrobnosti zjistila Andrea Švubová

Vložit na svůj web

Filip Galis pracuje ve firmě už deset let a vystřídal zde řadu profesí. Skončil u výroby podlah a podle jeho slov výrazně přibylo práce za poslední rok a půl. Dokonce se zavedl i třísměnný provoz. 

„Mám rád tuto práci. Jsem tady dobře finančně ohodnocený, “ říká o závodu polský zaměstnanec David Chwastyk z Glucholaz. 

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky - Foto: archiv Touax s.r.o

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíkyFoto: archiv Touax s.r.o

Výroba sestav pro uprchlíky představuje zhruba sedmdesát procent veškeré produkce závodu v Supíkovicích. Některé zakázky musí dokonce společnost odmítat. 

„Došlo k poptávkovému šoku, protože v danou chvíli začala německá města a zemské vlády soudit, kdo dříve bude mít kapacitu výrobců, aby vůbec mohl uprchlíky ubytovat do zimy,“ dodal Jan Petr. 

Poptávka po obytných modulech zdaleka nekončí, a tak by v továrně potřebovali nabrat ještě osmdesát lidí. 

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky - Foto: archiv Touax s.r.o

Autor:  Andrea Švubová  (aja), Pavlína Robenková

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 27.6.2017 12:15 do 13:15; D35 - 282.9-283.2km na trase Olomouc - Lipník nad Bečvou; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdný pravý jízdní pruh; odstavený NA.
  Od 27.6.2017 11:55 do 14:00; v ulici Uničovská v obci Litovel okres Olomouc; nehoda; 2 havarovaná vozidla; rozlitá látka na vozovce; 2x OA, se zraněním.
  silnice III/43718, Šišma, okr. Přerov, most uzavřen, stavební práce, Od 30.06.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka krajské sil. III/43718 Šišma v místě mostu ev.č. 43718-3., Objížďka - obousměrná: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace