Uprchlická krize zaměstnává na Jesenicku stovky lidí. Vyrábějí obytné kontejnery

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky - Foto: archiv Touax s.r.o

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíkyFoto: archiv Touax s.r.o

Extrémní množství zakázek mají firmy na Jesenicku, které vyrábějí obytné kontejnery. Obě je vyváží do zemí, kde čelí přílivu uprchlíků.

Například závod v Supíkovicích už vyvezl do Německa 5 000 modulů. Za poslední rok tu přijali asi 100 lidí. A protože mezi místními jich dost nenašli, posilu nabrali i z nedalekého Polska. 

„Nejčastěji z modulů se staví dva druhy budov. První typ budov je klasický bytový dům s plnohodnotnými byty a druhým typem budov jsou ubytovny hotelového typu, ve kterých se nachází na každém patře pokoje, společné sprchy, záchody, kuchyňky, sušárny a prádelny,“ říká marketingový ředitel společnosti Jan Petr. 

 

Uprchlická krize zaměstnává na Jesenicku stovky lidí. Podrobnosti zjistila Andrea Švubová

Vložit na svůj web

Filip Galis pracuje ve firmě už deset let a vystřídal zde řadu profesí. Skončil u výroby podlah a podle jeho slov výrazně přibylo práce za poslední rok a půl. Dokonce se zavedl i třísměnný provoz. 

„Mám rád tuto práci. Jsem tady dobře finančně ohodnocený, “ říká o závodu polský zaměstnanec David Chwastyk z Glucholaz. 

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky - Foto: archiv Touax s.r.o

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíkyFoto: archiv Touax s.r.o

Výroba sestav pro uprchlíky představuje zhruba sedmdesát procent veškeré produkce závodu v Supíkovicích. Některé zakázky musí dokonce společnost odmítat. 

„Došlo k poptávkovému šoku, protože v danou chvíli začala německá města a zemské vlády soudit, kdo dříve bude mít kapacitu výrobců, aby vůbec mohl uprchlíky ubytovat do zimy,“ dodal Jan Petr. 

Poptávka po obytných modulech zdaleka nekončí, a tak by v továrně potřebovali nabrat ještě osmdesát lidí. 

V Supíkovicích vyrábějí kontejnery pro uprchlíky - Foto: archiv Touax s.r.o

Autor:  Andrea Švubová  (aja), Pavlína Robenková

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D46, mezi km 13.6 a 13.9, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 25.05.2017 07:00 Do 25.05.2017 19:00, , údržba a opravy vozovek, zdroj: ŘSD
  silnice II/434, Lipník nad Bečvou, okr. Přerov, práce na silnici, omezení, Od 25.05.2017 14:19 Do 29.05.2017 14:19, oprava vozovky
  silnice III/31534, místní komunikace 28. října, Havlíčkova, Kosmonautů, Na Hrázi, Oborník; Zábřeh (okr. Šumperk), uzavřeno, sportovní akce, Od 28.05.2017 10:00 Do 28.05.2017 12:30, 5. ročníku silničního ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace