Na univerzitu s předstihem: Olomouc jako jediná dává šanci středoškolákům zkusit studium nanečisto

Newton - přírodovědecká fakulta - Foto: Blanka Mazalová

Newton - přírodovědecká fakultaFoto: Blanka Mazalová

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nabízí jako jediná vysoká škola v České republice možnost nadějným středoškolákům zkusit si studium nanečisto. Díky projektu Newton si mohou studenti vybírat semináře a workshopy. Do pilotního zimního semestru se zatím zapojili dva studenti.

Jedním je student olomouckého Slovanského gymnázia Jakub Dostál - čerstvý držitel ceny Česká hlavička. Druhým kroměřížský gymnazista Petr Sedláček, který udělal vysokoškolskou zkoušku z algoritmické matematiky, podle svých slov trávil ve škole tři dny v týdnu. „Příští semestr tu plánuji být čtyři dny v týdnu. Z maturity obavy nemám, musím uznat, že státní maturita není zdaleka tak obtížná jako zkoušky na vysoké škole,” myslí si.  

Student Petr Sedláček - Foto: Blanka Mazalová

Student Petr SedláčekFoto: Blanka Mazalová

Kantoři k němu přistupují stejně jako ke starším studentům. „Metrem mi měří stejným. Jsou ale překvapení, že nemám index. Většina místních kantorů ani neví, že takový projekt existuje,” říká Sedláček, který má v plánu dostat se na zahraniční univerzitu. 

Nadaní studenti se nudí 

Podle garanta projektu Martina Kubaly mají přírodovědní talenti o paralelní studium zájem. „Uvádí, že je to pro ně smysluplné trávení volného času a rozšiřování znalostí oproti těm, které můžou dostat na střední škole. Máme tedy poměrně silnou zpětnou vazbu, že se ty nadané děti na středních školách nudí. Jejich kapacita je daleko vyšší,” říká Kubala.  

 

Olomoučtí přírodovědci nabídli talentovaným středoškolákům paralelní studium na vysoké škole. Program Newton se loni na podzim rozjel jako pilotní projekt, studenti si můžou vybírat semináře, workshopy a zkoušky. Reportáž Blanky Mazalové.

Vložit na svůj web

„Současná legislativa bohužel neumožňuje, aby (talentovaný student, pozn. red.) nastoupil do vysokoškolského studia před složením maturity. Pokud nastoupí na fakultu k nám, může požádat toho, kdo ho zkoušel, aby mu zkoušku uznal. Je možné, že ho dotyčný nebude chtít zkoušet podruhé,” říká garant projektu Newton, který nese své jméno po Isaacu Newtonovi. Newton nastoupil už v patnácti letech na univerzitu, což mu prý pomohlo k tomu, že své nejvýznamnější objevy stihl přinést na svět do svých pětadvaceti let. 

Do projektu se zájemci můžou hlásit do 5. února, na seznamu už jsou dva studenti, včetně první dívky. „Jeden má zájem o fyziku, dívčina o biologii,” říká Kubala.  

Autor:  Blanka Mazalová  (bam), Vítek Svoboda,  pj

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  D35 EXIT 248, směr Olomouc, výjezd z dálnice uzavřen, Od 16.11.2017 08:40 Do 08.12.2017 23:59
  D35 EXIT 281, směr Olomouc, výjezd z dálnice uzavřen, Od 20.11.2017 10:05 Do 06.12.2017 23:59, Akce "D35 - rekonstrukce vozovky km 280,9 - 282,9 vlevo a vpravo".

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace