Sezóna klíšťat se naplno rozjela. Jejich aktivita v posledních dnech podle meteorologů stoupá

Klíště - Foto: Fotobanka Pixabay

KlíštěFoto: Fotobanka Pixabay

Byl unavený, bolely ho svaly a cítil bušení srdce. Své problémy si pan Petr vůbec nespojil s tím, že měl klíště. Než se u něj lymeská borelióza naplno projevila, trvalo dva roky. Nemocí se od klíštěte každý rok v Česku nakazí několik tisíc lidí.

V Česku se naplno rozjela sezóna klíšťat. Jejich aktivita v posledních dnech podle meteorologů stoupá. Na desetibodové škále jí udělili nejvyšší stupeň. Zvyšuje se tak riziko nakažení nemocemi, které paraziti přenášejí. Nejzávažnější z nich je lymeská borelióza.  

„Pomalu mi ubývaly síly. Rok se nic nedělo a pak jsem měl slabosti, začaly mi arytmie. Potom jsem měl v zimě virózu a to se pak projevilo. Měl jsem neurologické příznaky jako závratě, brnění, pálení po těle. Po minimální aktivitě jsem měl bolest svalů, jako když jdete z posilovny,“ vzpomíná Petr Dymáček. 

 

V Česku se naplno rozjela sezóna klíšťat. Jejich aktivita v posledních dnech podle meteorologů stoupá. Na desetibodové škále jí udělili nejvyšší stupeň

Vložit na svůj web

Než se u něj lymeská borelioza projevila, trvalo dva roky. Své problémy si pan Petr nejprve vůbec nespojil s tím, že měl klíště. 

„Došlo mi to až po několika měsících. Přišla mi na to obvodní lékařka, která mi udělala testy,“ říká. 

Jediným skutečně typickým příznakem boreliozy je červená skvrna na kůži. Vytvoří se obvykle několik dní až týdnů v místě, kde bylo přisáté klíště. Někdy se ale infekce nemusí projevit vůbec. 

Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza - Foto:  Český rozhlas

„Když se to klíště přisaje a je infikováno, tak zhruba po 24 až 35 hodinách je velká pravděpodobnost, že pokud bylo infikované, tak se ta infekce přenese,“ říká přednosta ústavu imunologie lékařské fakulty Univerzity Palackého Milan Raška. 

Každý rok se v Česku lymeskou boreliozou nakazí čtyři až pět tisíc lidí. A jejich počet se zvyšuje. „Může to souviset s vyšší četností promoření klíšťat a přenosem infekce i s intenzivnější diagnostikou,“ popisuje Raška. 

Lymeská borelioza má u každého nemocného jiný průběh. Může napadnout klouby, kůži nebo nervový systém. Léčí se antibiotiky. Jejich dlouhodobé užívání ale Milan Raška nedoporučuje. Očkování proti nemoci zatím neexistuje. 

„Zhruba před 15 lety byla zavedena ve spojených státech vakcína. Zhruba po dvou letech ale byla stažena z trhu,“ říká.
Farmaceutické skupiny po celém světě teď pracují na nové vakcíně. Řeší totiž nejen, co má být její součástí, ale také jak ji lidem podat. 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: déšť, D35-293,2
  Od 20.8.2017 00:05 do 01:05; D35 - 268km na trase Lipník nad Bečvou - Olomouc; nehoda; havárie OA bez zranění.
  silnice II/449, v katastru obce Čelechovice na Hané, část obce Studenec - v katastru obce Slatinky, okr. Prostějov, uzavřeno, práce na silnici, Od 18.08.2017 00:00 Do 09.12.2017 23:59, úplná uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace