Armáda spásy chce v Šumperku zřídit veřejnou lednici. Vyzkoušela ji v rámci Dnů proti chudobě

Armáda spásy předvedla v Šumperku koncept veřejné ledničky - Foto: Anna Soldatová

Armáda spásy předvedla v Šumperku koncept veřejné ledničkyFoto: Anna Soldatová

Šumperk se může zařadit mezi hrstku měst v republice, které mají veřejnou lednici. Vyzkoušela ji tamní Armáda Spásy. V rámci Dnů proti chudobě předvedla kolemjdoucím také sdílenou knihovnu a šatník.

„Já už jsem pět let sám, co mi odešla žena. Dostal jsem se do takové situace, že měla byt na sebe, já jsem se o něj staral a pak jsem skončil na ulici,“ říká 61letý pan Jiří. Protože je jedním z klientů Armády spásy, o akci proto věděl už dlouho dopředu. „Kdyby to bylo párkrát do roka, tak bych se nezlobil. Lidem to pomůže,“ dodává. 

 

Veřejná lednice, sdílený šatník nebo knihovna. Armáda spásy ukázala v Šumperku, jak dát nepotřebným věcem druhou šanci

Vložit na svůj web

Rozruch na hlavní třídě upoutal pozornost řady lidí. Mezi nimi je i pan Jan, který jel kolem z práce na kole. „Těm lidem se musí pomáhat, každý není špatný. I dobrý člověk může skončit na ulici,“ myslí si. 

„Je to forma sdílení věcí, které lidé a mají a nepotřebují je,“ vysvětluje Alena Krejčí ze šumperské Armády spásy kolemjdoucím smysl projektu. „Sdílení lednice a sdílený šatník jsou poprvé, ale nejsme tu poprvé v rámci Dnů proti chudobě. V loňském roce to bylo na téma plýtvání potravinami a letos na to navazujeme tématem konzumu a konzumní společnost,“ uvedla Krejčí. 

Je tu spousta knížek, oblečení a také lednička už se postupně plní. „Lidé k nám nosí věci, které vyřazují. Můžeme takto ukázat, že i z vyřazených věcí jde udělat hezký, moderní outfit,“ říká Alena Krejčí. 

Toto je zatím jednorázová akce. „Pokud zjistíme, že by měla veřejnost zájem, jednali bychom dále s příslušnými institucemi, jak by se něco takového dalo v Šumperku provozovat. Co se týče ledničky, její provoz je trochu problematický,“ doplňuje Krejčí s tím, že nejdůležitější bude domluvit s městem technické podmínky. 

Autor:  Anna Soldatová

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  Srážky: přeháňky, D1-241,5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace