Botanici z Olomouce vyšlechtili tři nové druhy ostropestřce. Pomohou lidem s onemocněním jater

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) - Foto: H. Zell, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)Foto: H. Zell, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Šest let trvalo olomouckým botanikům, než vyšlechtili tři nové druhy ostropestřce. Zájem o jejich práci byl velký. Farmaceutické firmy totiž byliny používají do přípravků na regeneraci jater. Šlechtění nových odrůd zaplatili botanici doslova vlastní krví.

„Takhle vypadala šlechtitelská políčka. Vidíme, že je silová hustota rostliny zhruba deset až patnáct centimetrů,“ ukazuje botanik Radoslav Koprna na počítači fotky sotva vzešlého ostropestřce na lánech výzkumného ústavu. 

Šlechtění nových odrůd trvá obvykle deset let. Tentokrát ale výzkumníci dostali od farmaceutické firmy už rozpracovaný výchozí materiál. I tak jim během šesti let rukama prošly tisíce rostlin. 

 

Olomoučtí botanici vyšlechtili nové odrůdy ostropestřce

Vložit na svůj web

A protože má bylina ostny, nebyla to vždy práce příjemná. Pro játra je ale velmi prospěšná. „Jsou někde historické známky, že byly používány pro své léčebné účinky už od Antiky,“ dodává Koprna. 

Odrůdy slouží pro přípravky na regeneraci jaterních buněk. Vědecký výzkum se tak podle dalšího z botaniků Karla Doležala právě u ostřepestřece přirozeně propojil s komerčním využitím. 

Ostropestřec mariánský pochází původně ze Středomoří, Severozápadní Afriky a Malé a Přední Asie. V Česku volně neroste a pěstuje se pouze pro komerční účely. 

Autor:  Blanka Mazalová  (bam)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  silnice III/0555 (ulice 9. května), Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 22.09.2017 00:00 Do 27.10.2017 23:59, Úplná uzavírka krajské sil. III/0555 Přerov I - Město, ul. 9. května z důvodu ...
  ulice Olomoucká, obec Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 08:00 Do 30.11.2018 23:59, úplná uzavírka silnice I/55 u Přerova II-Předmostí po křižovatku s místní komunikací, z důvodu ...
  ulice Čechova, Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 21.09.2017 06:00 Do 30.09.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace ul. Čechova v Přerově I - Městě z důvodu provádění opravy komunikace., ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace