Dům s městskými byty v Prostějově chátrá. Obyvatelé si stěžují, že město do něj neinvestuje

Takzvaný "Parlament" v Prostějově - Foto: Barbora Taševská

Takzvaný "Parlament" v ProstějověFoto: Barbora Taševská

Plíseň, padající omítka, kusy zdiva ležící na pavlačích, které jsou proti pádu zabezpečené tenkými železnými tyčemi. To jsou podmínky, ve kterých žijí někteří Prostějované v městských bytech na ulici Šárka. Platí v nich o polovinu menší činži než jiní nájemníci. A to je důvod, proč město do domu neinvestuje.

„Je tu plíseň, promrzá to. Bydlím úplně na konci, kde je opadaná omítka a zatéká tam,“ říká jedna z obyvatelek takzvaného Parlamentu, jak obyvatelé domu přezdívají. Nechce uvést své jméno. Nájemné v bytě převzala po své babičce, bydlí v domě už několik let. Teď dokonce s malým dítětem. 

 

Plíseň, padající omítka, kusy zdiva ležící na pavlačích, které jsou proti pádu zabezpečené tenkými železnými tyčemi. To jsou podmínky, ve kterých žijí někteří Prostějované v městských bytech

Vložit na svůj web

S jejím popisem souhlasí i domovnice: „Tady není zateplení, nová okna, střecha je stará. Jsme snad jediní na Prostějovsku, kteří máme tak hnusný, doslova hnusný, dům. A když chceme, aby něco opravili, tak řeknou, že na to nejsou peníze,“ zlobí se. 

Město podle ní v domě pouze provizorně opravuje havarijní stav. „Ten dům je ve špatném technickém stavu. Je také poplatný době, ve které vznikl. Jsou to malé garsonky, kde sociální zázemí bylo mnohdy vybudováno jako součást kuchyně a podobně,“ vysvětluje náměstek primátorky Zdeněk Fišer z ČSSD, proč dům podobně jako jiné městské domy zatím radnice neopravila. 

Takzvaný "Parlament" v Prostějově - Foto: Barbora Taševská

Kdyby radnice dům opravila, zvýšilo by se nájemné a řada z jeho obyvatel by na ně nedosáhla. Navíc by se zmenšil počet bytů a město nemá zbylé lidi kam umístit. Jde tak podle něj o začarovaný kruh. Jenže město před nedávnem právě zvýšení nájemného avizovalo. 

„Nájemné je tam poloviční než u jiných městských bytů. Někteří obyvatelé tam mají tak nízké sociální příjmy, že by nebyli schopni to standardní nájemné, které by tam vzniklo, uhradit,“ říká Fišer. 

„My už jsme snad i rezignovali. Kam máme jít? Já bych hned šla pryč, ale nemám, kam,“ reaguje domovnice s tím, že se znovu pokusí s městem o rekonstrukci domu jednat.  

Autor:  Barbora Taševská

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Zábřeh
  ulice Mlýnská, Mohelnice, okr. Šumperk, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.10.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplnou uzavírku místní komunikace – ul. Mlýnská v Mohelnici,, pro akci: "Úprava ...
  ulice Na Nové, v katastru obce Zábřeh, okr. Šumperk, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 24.10.2017 00:00 Do 31.12.2017 23:59, Částečná omezení - Zábřeh, v ulicích Rudolfa Pavlů a Na Nové - zvláštní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace