Háčkované chobotničky pro novorozence posílají dárci i do Fakultní nemocnice Olomouc

Háčkované chobotničky pomáhají nedonošeným dětem - Foto: Jana Opočenská

Háčkované chobotničky pomáhají nedonošeným dětemFoto: Jana Opočenská

Více než deset tisíc reakcí a přes třicet tisíc sdílení získal za jediný týden facebookový příspěvek Fakultní nemocnice Olomouc. Tamní novorozenecká jednotka intenzivní péče v něm žádala veřejnost o háčkované chobotnice pro předčasně narozené děti. Drobné hračky se tak ze dne na den staly hitem.

Se sestrou novorozenecké jednotky intenzivní péče Jaroslavou Kubesovou Markovou jsme se zastavili u inkubátoru malého Lukáška, který se narodil ve 29. týdnu těhotenství. U sebe má ručně háčkovanou zeleno-žlutou chobotnici. „Teď zrovna je vzhůru a hraje si s chobotničkou. Ta chapadla nahrazují prenatální život miminka, kdy si hraje u maminky v bříšku s pupeční šňůrou,“ komentuje zdravotní sestra. 

 

Chobotničky pro nedonošené děti se staly hitem internetu. Dárci je posílají i do fakultní nemocnice v Olomouci

Vložit na svůj web

Svoji bavlněnou chobotnici dostal na olomouckém novorozeneckém oddělení i syn Pavlíny Švecové z Čech pod Kosířem. „Schovám mu ji, aby měl památku, až bude větší. Na to, že se narodil dřív a byl tady na jipce,“ říká novopečená maminka. Teď pro ostatní miminka sama háčkuje: „Už jsem uháčkovala devět chobotnic. Intenzivně jsem pracovala, abych jim udělala radost.“ 

Paní Pavlína patří mezi desítky dárců, kteří se do háčkování chobotnic pustili. Do fakultní nemocnice v Olomouci jich tak za pouhý týden dorazilo více než 230. „Někdo je nosí osobně. Chobotničky ale přichází z Kutné Hory, z Prahy, z různých koutů republiky, tak je někteří posílají i poštou,“ popisuje Jaroslava Kubesová Marková. 

Nápad k nám přišel z Dánska 

Nápad přikládat k nedonošeným miminkům háčkované chobotnice vznikl podle primáře olomouckého novorozeneckého oddělení Lumíra Kantora v Dánsku. „Vzniklo to spontánně a z Dánska se to dostalo do České republiky přes rodičovské sdružení Nedoklubko. Není to samoúčelná záležitost, dětem to skutečně vyhovuje, líbí se jim to. Ten, kdo ty chobotničky plete, myslí na ty děti a to má taky svůj význam,“ říká Kantor. 

Do Fakultní nemocnice Olomouc už přišlo přes 200 chobotniček - Foto: Jana Opočenská

Lidé můžou vlastnoručně vyrobené chobotnice posílat nejen na Hanou, ale i do dalších jedenácti českých perinatologických center. 

Autor:  Jana Opočenská

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 21.8.2017 11:55 do 12:55; na silnici 46 v obci Olomouc; směrem na Šternberk.; Pozor! Olej na vozovce; očekávejte kluzkou vozovku; neprůjezdný odbočovací pruh; v délce 50 m na vozovce.
  silnice I/44 (ulice Šumperská), Jeseník, okr. Jeseník, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 31.08.2017 17:00 Do 30.11.2017 17:00, Provoz kyvadlově řízen mobilním světelným signalizačním zařízením., ...
  D1, mezi km 270 a 271, ve směru Bohumín – PL, práce údržby, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 21.08.2017 10:00 Do 21.08.2017 14:00, Pozor!, Údržba povrchové kanalizace, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace