Každé druhé manželství končí v Olomouckém kraji rozvodem. Nejčastěji o něj žádají ženy

25. květen 2015

O rozvod častěji žádají ženy a není výjimkou, když se manželé rozcházejí po čtvrtstoletí společného života. To říkají čerstvé statistiky v Olomouckém kraji.

Každé druhé manželství v Olomouckém kraji se rozvádí. Žádost nejčastěji podávají ženy a nejvíc po pěti až devíti letech manželství. Přibývá ale rozvodů po čtvrtstoletí společného soužití. Tolik suchá řeč statistických čísel.

„To byl pocit euforie, svobody, lehkosti,“ nemůže zapomenout Marta Popelková na chvíli, kdy z úst soudce slyšela, že je rozvedená. K radikálnímu kroku se rozhodla po padesátce, a 29 letech manželství: „Tam byly dlouhodobé problémy. Manžel začal podnikat, k tomu se přidal vztah k alkoholu a pocit svobody, že si může dělat, co chce. Takže v podstatě jsme měli zcela odlišné názory na celý život.“

Paní Marta přesně kopíruje čerstvá data rozvodů. V Olomouckém kraji o ně nejčastěji žádají ženy. Podle psychologa Lubomíra Smékala je to dáno tím, že ženy jsou mnohem samostatnější: „Ta žena se necítí subjektivně až tolik závislá na tom manželovi. Takže si víc věří.“

Rozvody z popudu ženy jsou na rozdíl od tzv. mužských rozvodů mnohem racionálnější, klidnější, dodává velmi opatrně Lubomír Smékal: „U těch mužských rozvodů nechci paušalizovat, je to hrozně nebezpečné. Přesto mám pocit, že u těch mužů se jedná spíš o více impulzivní rozhodování.“

Ženy totiž vyčkávají, až děti tzv. vylétnou z hnízda. I na tento trend poukazuje statistička Kateřina Kaňová: „V roce 2014 se celá pětina rozvodů, tedy zhruba 20 %, konala po 25 letech společného soužití. Přitom před 20 lety byl odpovídající podíl na úrovni pouhých 7 procent.“

A právě toto období je podle psychologa Lubomíra Smékala v manželském životě krizové: „Nemá vliv jenom na to, že by si rodiče řekli, na nás už tolik nezáleží, ale souvisí to možná i s tím, že oni musí trochu měnit scénář té rodiny a toho vztahu. Ta změna je vždycky spojena se zvýšeným rizikem.“

U paní Marty ale spíš hrál roli strach z případných dluhů manžela, a tak dala na radu svých dvou dospělých dětí: „Báli se problémů. Abych se nedala s tatínkem do nějakých problémů finančních a podobně. Stejně věděli, že už spolu nejsme, že už je to jenom formální.“

Navíc prý už muži nejsou, co bývali: „Mám pocit, že muži často nejsou taková, jako bývali dřív. Že nejsou takovou oporou v té domácnosti, v rodině.“

Rozvod znamená svobodu, ale i samotu. To teď ví i paní Marta: „Nikdy nic není ideální. Hodně mě to osvobodilo. Dělám si, co chci. Občas se cítím sama, občas je mi smutno.“

Toho, že si o rozvod před zhruba dvěma lety požádala, ale nelituje. „Ne, nelituju. V žádném případě,“ říká rozhodně.

autor: bam
Spustit audio