Na Dům armády se vrací pamětní deska připomínající olomouckého rodáka Rudolfa Eitelbergera

Místo na Domě armády, kde visela pamětní deska Rudolfa Eitelbergera - Foto: Martina Mertová

Místo na Domě armády, kde visela pamětní deska Rudolfa EitelbergeraFoto: Martina Mertová

Ve Vídni má svou ulici, v jeho rodné Olomouci ale zná jméno Rudolfa Eitelbergera málokdo. Spolek Pro krásnou Olomouc proto po víc než sedmdesáti letech vrací na jeho rodný dům pamětní desku i s medailonem. Chce tak připomenout 200 let od narození otce památkové péče.

Olomoučan Milan Dostál zrovna míjí Dům armády, kde se Rudolf Eitelberger narodil. Přestože je inženýr, jméno zakladatele uměleckoprůmyslového muzea ve Vídni mu nic neříká. „To jste mě nachytala,“ přiznává. 

 

Rudolf Eitelberger zanechal v evropské kultuře významnou stop, přesto upadl v zapomnění. Na Dům armády v Olomouci se vrátila pamětní deska, která slavného rodáka připomíná

Vložit na svůj web

Podle Martiny Mertové ze spolku Pro krásnou Olomouc není jediný. Eitelberger téměř vymizel z paměti obyvatel města.  

„Je naším velkým cílem seznámit olomouckou veřejnost s touto významnou postavou, protože poté, co Olomouc opustil, zanechal v evropské kultuře významnou stopu. Díky němu se rozjel systém památkové péče, rozjelo se budování uměleckoprůmyslových a vlastivědných muzeí, včetně toho našeho,“ vysvětluje Mertová. 

Model pamětní desky R. Eitelbergera ve vlastnictví Vlastivědného muzea Olomouc - Foto: Martina Mertová

Model pamětní desky R. Eitelbergera ve vlastnictví Vlastivědného muzea OlomoucFoto: Martina Mertová

Eitelberger byl vědec, kulturní politik, zakladatel vídeňské školy dějin umění. Jím založené muzeum bylo prvním uměleckoprůmyslovým muzeem na evropské pevnině a vzorem pro další instituce ve střední Evropě.  

Ještě do konce války míjeli Olomoučané na nároží dnešního Domu armády německy psanou žulovou pamětní desku. „Paušálním zavržením všeho německého po válce zapadl i Rudolf Eitelberger,“ dodává Martina Mertová. 

S kolegy ze spolku se rozhodli vrátit na rohový štít co nejvěrnější kopii: „Rozhodli jsme ukázat to tak, jak to bylo. Do budoucna uvažujeme o nějaké pamětní tabulce, která by lépe vysvětlila okolnosti vzniku této pamětní desky.“ 

Na stejném domě už visí i pamětní deska písničkáře a novináře Karla Kryla. Podle Spolku Za krásnou Olomouc tak bude Rudolf Eitelberger v dobré společnosti. 

Autor:  Blanka Mazalová  (bam)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  D1, mezi km 296.5 a 306, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 21.10.2017 13:00 Do 21.10.2017 17:00, sekání trávy a údržba travních porostů, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace