Na třídě 1. máje vyrostly trolejové sloupy. Podle místních narušují ráz centra Olomouce

Místo domovních fasád má být trolejové vedení ukotvené na sloupech - Foto: Blanka Mazalová

Místo domovních fasád má být trolejové vedení ukotvené na sloupechFoto: Blanka Mazalová

Několikaměsíční generální rekonstrukce ulice 1. máje v Olomouci vrcholí. Oprava nejstarší části tramvajové tratě zrušila původní ukotvení trolejí na domech a nově silnici lemují vysoké sloupy. Lidem se nelíbí, že ruší tradiční historický ráz centra Olomouce. Město ale tvrdí, že v tuto chvíli už se s tím nedá nic dělat.

„Třicet let přemýšlím o tom, jaké to bude, až bude tato lokalita zrekonstruována. Bohužel se budu muset smířit s tím, že dalších třicet let budu žít tady na této trati. Rozhodně ne v ulici, která by byla příjemná k pobývání,“ stěžuje si místní obyvatel Alexandr Jeništa a rozhlíží se po ulici 1. máje, na které vyrostl doslova les trolejových sloupů. 

 

Trolejové sloupy na třídě 1. máje narušily ráz historického centra Olomouce. Vedení města už je nechce měnit

Vložit na svůj web

Je to páteřní ulice, která vede přímo do historického centra Olomouce. Kvůli rekonstrukci tramvajové trati se tu opravuje celé podloží a sedm měsíců tudy neprojede městská doprava ani auta. Před pár dny na okrajích silnice překvapily místní nové sloupy trolejového vedení. 

„Problém je v tom, že trolejové vedení bylo od elektrifikace olomouckých tramvají umístěno na fasádách okolních domů. Nově jsou podél trati přímo v městské památkové rezervaci postaveny trakční sloupy, jaké známe z drážních staveb. Město projekt zdůvodňuje tím, že majitelé domů nesouhlasí s ukotvením trolejí ve fasádě,“ říká Jeništa. 

Mohutné sloupy například ruší tradiční souběh ulic u hotelu Palác. „V ulici Komenského je zcela narušen pohled na průčelí pravoslavného chrámu svatého Gorazda,“ dodává Alexandr Jeništa. 

Vedení města nechce nic měnit, opozice protestuje 

Mohutné sloupy narušují pohled na městskou památkovou rezervaci - Foto: Blanka Mazalová

Mohutné sloupy narušují pohled na městskou památkovou rezervaciFoto: Blanka Mazalová

Město jako investor projektu argumentuje, že jiný způsob ukotvení nebyl v době schvalování schůdný. „Věřím, že to řešení, které bylo zvoleno, bylo v té době opravdu jediné možné a vhodné. Vzhledem k tomu, že ta akce je už v takové fázi, lze těžko řešit tak rozsáhlé změny,“ uvedl náměstek primátora z ČSSD Filip Žáček. 

S tímto stanoviskem se nechce smířit opoziční zastupitel za hnutí ProOlomouc a architekt Tomáš Pejpek. Na srdci mu leží především sloup v budoucí zatáčce tramvajové trati, který brání ve výhledu na pravoslavný chrám. „Všichni to asi přehlédli a teď jsme se zděsili, co tam vidíme. Tak to opravdu nemůže zůstat, protože to degraduje hlavní průhled historickou osou Olomouce,“ oponuje Pejpek. 

Tomáš Pejpek tvrdí, že opozice bude tlačit na radnici, aby i takto složitý problém vyřešila. Na řadu by podle něj měli přijít projektanti, kteří stavbu nejlépe znají. 

Autor:  Blanka Mazalová  (bam)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 24.11.2017 12:05 do 13:05; v ulici Komenského v obci Olomouc; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  silnice III/4335 (ulice Masarykovo náměstí), Kojetín, okr. Přerov, uzavřeno, Od 24.11.2017 15:00 Do 24.11.2017 20:00, Uzavírka krajské sil. III/4335 Kojetín, Masarykovo nám. z důvodu akce "Rozsvícení ...
  D1, mezi km 310 a 298, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.11.2017 11:20 Do 24.11.2017 16:00, dosypávání krajnic a SDP, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace