Na živobytí si vydělávala žebráním. Městská vyhláška ji přivedla zpátky na pracovní úřad

28. duben 2015

Čtyřicetiletá paní Jarka z Hanušovic se na podzim loňského roku dostala do nezáviděníhodné situace. Přestala docházet na pracovní úřad, a tak přišla o sociální dávky. Zůstala bez peněz. A aby ji nevyhodili z ubytovny, začala žebrat. Paradoxně - právě zákaz žebrání v Hanušovicích ji znovu přivedl na pracovní úřad.

„Je tady jedna taková spolubydlící z Hanušovic. Na ni jsou už lidi zvyklí. Ona je asi jediná. Většinou chtěla třeba dvacet korun na chleba. Je mi jí líto,“ říká Lenka Luxová z Hanušovic.

S žebračkou Jarkou má slitování, to ale nemá městská policie. V Hanušovicích totiž platí vyhláška, která žebrání podle strážníka Ondřeje Černohouse zakazuje: „Je to taková páka na problémové občany, zejména tedy jednu. Díky tomu, že to máme takto upravené, tak ji můžeme vykázat z místa. Ten den už jakoby neotravuje.“

Vyhláška o zákazu žebrání platí v Hanušovicích od poloviny února letošního roku, město ji přijalo na popud místních lidí, dodává tajemnice radnice Milena Sedlmayerová: „Okolo marketu, základní školy, pošty, spořitelny. Toto jsou hlavní vymezená místa, kde se zakazuje žebrání.“

Zákaz žebrání v Hanušovicích donutil paní Jarku jezdit jinam. A nejblíže byl Šumperk, kam dojížděla půl roku. „Mrzly mi ruky, já jsem nevěděla, co mám dělat. Jestli mám jít dělat peníze nebo jít do tepla. Vydělala jsem si na kávu nebo na čaj a šla jsem se ohřát. A zase znovu, zase zima. Unavená jsem ze všeho byla. To bylo kruté. Kolikrát jsem i brečela. Tolik bot, co jsem ušlapala…“

Vyhláška žebrání v Hanušovicích utnula. Nežebrá už ani čtyřicetiletá Jarka. Od úřadu práce, kde se musí pravidelně hlásit, pobírá sociální dávky. Na rozhazování ale nemá: „To si musíte vybrat z akcí, aby na to člověk měl. To, že bydlím a mám kde hlavu složit, to je hlavní,“ dodává dnes už spokojená paní Jarka.

autor: jiz
Spustit audio