Nebojí se práce a chtějí pomáhat. Dobrovolníci bezplatně objíždí domácnosti na Žulovsku

Summer Job na Žulovsku - Foto: Andrea Švubová

Summer Job na ŽulovskuFoto: Andrea Švubová

Ze začátku jim nevěřili, málokdo je pustil k sobě do domu. Po loňsku si ale získali důvěru obyvatel a dnes už o pomoc dobrovolníků žádají desítky rodin. I letos totiž přijelo 150 mladých lidí na Žulovsko, aby zejména starším lidem pomohli s úklidem v domě nebo na zahradě. Bez nároku na odměnu.

Manželé Furákovi chtěli vymalovat. S ohledem ke svému věku si ale na štafle netroufli, v domě jsou totiž velmi vysoké stropy. A tak si zažádali o pomoc dobrovolníků. 

„Naši mladí jsou tak zaměstnaní, že nám nemohou pomoci. Já mám například po operaci kolene,“ říká pan Furák. 

 

Ze začátku jim nevěřili, málokdo je pustil k sobě do domu. Po loňsku si ale získali důvěru obyvatel a dnes už o pomoc dobrovolníků žádají desítky rodin

Vložit na svůj web

Dobrovolníkům asistuje dcera manželů Monika Nátrová - i ona má po operaci kolen. Zajišťuje ale materiál, pomůcky a také třeba svačinu: „Mají ubytovací podmínky složitější, tak jsme jim nabídli azyl u nás nahoře. Můžou se osprchovat a udělat si pohodlí.“ 

Ke čtveřici dobrovolníků mají od začátku naprostou důvěru, přiznává Igor Furák. Vede mně přitom do chodby, kterou čtveřice mladých lidí za pár hodin stihla vymalovat. 

Summer Job na Žulovsku - Foto: Andrea Švubová

Summer Job na ŽulovskuFoto: Andrea Švubová

Jitka, Zdislava, Tomáš a Václav se dnes teprve poznali. Každý den jsou totiž někde jinde a s někým jiným. 

Kromě malování také řežou dřevo, sekají trávu, hrabou seno, pomáhají se zvířaty, někdy také hlídají děti: „Říkala jsem si, že je to dobrý způsob, jak poznat lidi a dobrý způsob, jak se zapojit. Pro mě je to ohromná zkušenost, noví přátelé. Pro mě to znamená týden mého života, kdy nehledím na to, co dostanu, ale na to, co dávám,“ říkají, co pro ně dobrovolnická pomoc znamená. 

Ještě loni si za účast na Summer Jobu dobrovolníci platili. Letos poprvé se pořadatelům z Hnutí a jejím přátelům podařilo získat na letní brigádu grant. 

Summer Job na Žulovsku - Foto: Andrea Švubová

Autor:  Andrea Švubová  (aja)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Dolní Újezd
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  Srážky: přeháňky, D35-288.2

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace