Nejnižší penze v Česku dostávají důchodci v Olomouckém kraji

4. srpen 2015

Důchodci si většinou nemůžou finančně vyskakovat moc vysoko. Nejhůř jsou ale na tom senioři v Olomouckém kraji. Už sedm let mají nejnižší důchody, podle poslední statistiky v průměru 10 503 korun. To není ale jediný problém, který starší lidi trápí.

Rychle přibývá obyvatel, kteří odcházejí do předčasného důchodu a navíc se nebezpečně rychle rozevírají nůžky mezi penzí českých žen a mužů.

„Je to životní zlom. Ze dne na den člověk přestává být užitečný pro ostatní, ztrácí to nejdůležitější, co ho umisťovalo ve společnosti – svoje zaměstnání,“ takhle v černých barvách popisuje přechod do důchodového věku sociolog Dušan Šimek.

Pokud čerstvý důchodce nemá náhradní životní program, jedná se o sociální katastrofu. Ani po ekonomické stránce to není lepší. „Příjem se rapidně sníží a člověk musí měnit svůj životní styl a to je dost těžká deprivace,“ říká Šimek.

S každou korunou teď musí počítat i čerstvá důchodkyně paní Marta. Oproti platu si pohoršila o čtyři tisíce. Nemusí teď ale dojíždět do práce, ušetří na dovolené a hlavně na jídle: „Pokud vařím doma a z vlastních zdrojů ze zahrádky, tak je to poměrně nižší částka, než když jste v práci.“

Marta je navíc v předčasném důchodu. Oproti tomu, co mohla mít, kdyby ještě rok a půl počkala, si pohoršila o 850 korun měsíčně. Při práci se ale nestačila starat o svoji maminku: „Se kterou žijeme ve společné domácnosti, která má bezmála 90 let. To bylo hodně náročné.“

Její manžel Jaroslav je už v předčasném důchodu rok. Firma, ve které pracoval, zkrachovala: „Moc se nedařilo, tak jsem se rozhodl, že půjdu dřív do důchodu.“

Špatně placená práce žene stále víc lidí do předčasných důchodů

Je jich už téměř třetina z celkového počtu. Sociolog Dušan Šimek v tom vidí národní kulturní styl - adoraci mládí: „Velice přesně to vystihuje písnička „Ještě jsem nebyl in a už jsem retro“. To asi bude běh na dlouhou trať, abychom přizpůsobili personalisty, aby si uvědomili, že i mezi staršími lidmi mohou najít užitečné kolegy a spolupracovníky.“

Jak z toho vyváznout? U pracovních týmů je důležitý věkový mix. „Dobrý vůz musí mít motor a musí mít brzdu. Ti starší mohou být účinnou brzdou. Bránit planému nadšení, upozorňovat na možné potíže a být takovým vnitřním oponentem pracovního týmu,“ říká Dušan Šimek.

Stejně varovný a možná ještě víc ostudný je ale stále větší rozdíl mezi důchody mužů a žen. Nejvíc na Karvinsku, kde ženy dostávají penzi o víc než 3 tisícovky nižší. Hrozivou sociální situaci žen ve vysokém věku považuje Dušan Šimek za časovanou bombu.

Je nejvyšší čas, aby stát s touhle časovanou bombou něco dělal: „Osamění, opuštění, bezperspektivnost. Pořád zůstáváme v takhle polarizovaném světě příjmů žen a mužů. To je nemorální a minimálně nevkusné. Je to kulturní stereotyp, který se zuby nehty drží a v podstatě je to jeden z nejškodlivějších stereotypů, které se tady drží.“

autor: bam
Spustit audio