Nové dřevěné kůly budou lemovat cesty na Přerovsku. Chmelaři rozšiřují svoje chmelnice

Sklizeň chmele na Moravě začala - Foto: Lenka Kratochvílová

Sklizeň chmele na Moravě začalaFoto: Lenka Kratochvílová

Pěstitelé chmele na Moravě rozšiřují své chmelnice. Reagují tak na poptávku po této tradiční plodině - stále více žádaném žateckém poloraném červeňáku.

V Kokorách na Přerovsku, kde ho pěstují vůbec nejvíce na Moravě, chtějí nově chmelnice rozšířit o 8 ha. Vítají to především místní pivovarníci - chmel tak nemusí dovážet ze zahraniční. 

Traktorista Robert Bohatý projíždí se svým strojem jednotlivé řádky chmelnic. S pomocí speciálního zařízení instalovaného v závěsu drtí zbytky rév.  

 

Nové dřevěné kůly budou lemovat cesty na Přerovsku. Tamní chmelaři totiž rozšiřují svoje chmelnice

Vložit na svůj web

„Po sklizni zůstává tak metr a půl výhonků, tak se to musí zničit,“ říká. 

Už příští týden ale na svůj traktor namontuje pluh a začne připravovat nové chmelnice. 

„Zahajujeme v současné době výstavbu dalších osmi hektarů chmelnic v lokalitě Kokory. Chmelnice budou v letošním roce vysázeny a v příštím roce bude takzvaný prvák,“ říká Vladimír Lichnovský. Šéf kokorského zemědělského družstva. Chmelnice tu průběžně rozšiřují už 200 let. Přizpůsobují se tak stále zvyšující se poptávce po této surovině. 

„Máme uzavřeny dlouhodobé smlouvy s odběrateli a to nám dává nějakou perspektivu v tom, že i na těch nově vystavěných a vysázených plochách bude zajištěn odbyt. Dnes jsou nejvíce žádány ležáky. K jejich spotřebě pomáhají i minipivovary, kde je to chmelení na jednu jednotku výroby mnohem vyšší než u těch průmyslových pivovarů. To všechno přispívá k rozvoji chmelařství v České republice.“ 

Spokojená je i Nataša Rousková. Sládková z nedalekého pivovaru. Do várnic totiž sype nejen výhradně moravský chmel a ale taky ječmen. 

Vařit z místních surovin je pro ni stavovskou ctí: „Díky tomu, že se pivovar nachází v nejlepší ječmenářské oblasti v České republice, tak bereme převážně ječmeny z úrodné Hané.“ 

Jak chutná pivo z nových moravských chmelnic budou moct lidé poprvé posoudit už příští rok na podzim.  

Autor:  Lenka Kratochvílová

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace