Památník Rudé armády v Olomouci se poprvé od svého vzniku dočká opravy

Místo provizorních kovových tabulek se na Památník osvobození vrátí bronzové desky - Foto: Blanka Mazalová

Místo provizorních kovových tabulek se na Památník osvobození vrátí bronzové deskyFoto: Blanka Mazalová

Pouhých 68 dní po skončení druhé světové války vznikla v Olomouci první stavba socialistického realismu u nás. Památník Rudé armády se stal jedním z prvních v tehdejším Československu, který vzdával díky osvoboditelům. Teď projde vůbec poprvé od svého vzniku zásadní opravou.

Pouhých 68 dní po skončení druhé světové války vznikla v Olomouci první stavba socialistického realismu u nás. Památník Rudé armády se stal jedním z prvních v tehdejším Československu, který vzdával díky osvoboditelům. Teď projde vůbec poprvé od svého vzniku zásadní opravou. 

 

Olomoucký Památník osvobození projde renovací. Vrátí se na něj bronzové desky

Vložit na svůj web

Vysoký štíhlý památník na okraji Čechových sadů na sebe podle lidoveckého náměstka primátora Ladislava Šnevajse poutal pozornost už od začátku. Traduje se, že když architekt Jaroslav Kovář mladší památník navrhoval, inspiroval se barokním Sloupem Nejsvětější Trojice. „Trochu ho zmodernizovali a udělali ostřejší kontury,“ říká Šnevajs. Svatou Trojici na vrcholu obelisku nahradila rudá hvězda, v dobách největší slávy podsvícená neony. 

Renovace však bude střízlivější, má památníku vrátit původní podobu. „Dvojjazyčné bronzové desky, které připomínaly atmosféru v době osvobození, byly odcizeny někdy v 90. letech. Nikdo neví, kde skončily, ale díky dokumentaci se nám podaří odlít věrné kopie,“ uvedl náměstek primátora a připomenul, že původně byli v blízkosti památníku pohřbeni čtyři sovětští vojáci, kteří padli při osvobozování Olomouce. Dnes už tam jsou jen náhrobní kameny, ostatky byly přemístěny na neředínský hřbitov. 

Olomoucký památník rudoarmějcům je dnes největší stavbou svého druhu v Česku. „Největší památník byl v Praze, ale ten byl v 90. letech zbořen,“ dodal Ladislav Šnevajs. Opravu památníku za zhruba tři miliony korun by dělníci měli dokončit v září. Zaplatí ji ruské velvyslanectví. Parkové úpravy za necelé dva miliony si vezme na starost město. 

Autor:  Blanka Mazalová  (bam)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace