Památník Rudé armády v Olomouci se poprvé od svého vzniku dočká opravy

Místo provizorních kovových tabulek se na Památník osvobození vrátí bronzové desky - Foto: Blanka Mazalová

Místo provizorních kovových tabulek se na Památník osvobození vrátí bronzové deskyFoto: Blanka Mazalová

Pouhých 68 dní po skončení druhé světové války vznikla v Olomouci první stavba socialistického realismu u nás. Památník Rudé armády se stal jedním z prvních v tehdejším Československu, který vzdával díky osvoboditelům. Teď projde vůbec poprvé od svého vzniku zásadní opravou.

Pouhých 68 dní po skončení druhé světové války vznikla v Olomouci první stavba socialistického realismu u nás. Památník Rudé armády se stal jedním z prvních v tehdejším Československu, který vzdával díky osvoboditelům. Teď projde vůbec poprvé od svého vzniku zásadní opravou. 

 

Olomoucký Památník osvobození projde renovací. Vrátí se na něj bronzové desky

Vložit na svůj web

Vysoký štíhlý památník na okraji Čechových sadů na sebe podle lidoveckého náměstka primátora Ladislava Šnevajse poutal pozornost už od začátku. Traduje se, že když architekt Jaroslav Kovář mladší památník navrhoval, inspiroval se barokním Sloupem Nejsvětější Trojice. „Trochu ho zmodernizovali a udělali ostřejší kontury,“ říká Šnevajs. Svatou Trojici na vrcholu obelisku nahradila rudá hvězda, v dobách největší slávy podsvícená neony. 

Renovace však bude střízlivější, má památníku vrátit původní podobu. „Dvojjazyčné bronzové desky, které připomínaly atmosféru v době osvobození, byly odcizeny někdy v 90. letech. Nikdo neví, kde skončily, ale díky dokumentaci se nám podaří odlít věrné kopie,“ uvedl náměstek primátora a připomenul, že původně byli v blízkosti památníku pohřbeni čtyři sovětští vojáci, kteří padli při osvobozování Olomouce. Dnes už tam jsou jen náhrobní kameny, ostatky byly přemístěny na neředínský hřbitov. 

Olomoucký památník rudoarmějcům je dnes největší stavbou svého druhu v Česku. „Největší památník byl v Praze, ale ten byl v 90. letech zbořen,“ dodal Ladislav Šnevajs. Opravu památníku za zhruba tři miliony korun by dělníci měli dokončit v září. Zaplatí ji ruské velvyslanectví. Parkové úpravy za necelé dva miliony si vezme na starost město. 

Autor:  Blanka Mazalová  (bam)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 22.9.2017 09:50 do 11:50; D46 - 35.3-36.2km na trase Vyškov - Olomouc; porouchané vozidlo, zdržení; odstavený NA.
  Od 22.9.2017 00:20 do 14:00; na silnici 46 u obce Lipina okres Olomouc; převrácené nákladní vozidlo; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; havárie NA.
  D46, mezi km 16.5 a 11.5, ve směru Vyškov, oprava vodorovného dopravního značení vozovky, levý jízdní pruh uzavřen, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 22.09.2017 10:00 Do 22.09.2017 12:30, , údržba vodorovného ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace