Po prudkých deštích hynou v Moravě ryby. Za nedostatek kyslíku ve vodě může i kanalizace

Ryby v řece Moravě hynou kvůli nedostatku kyslíku - Foto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Ryby v řece Moravě hynou kvůli nedostatku kyslíkuFoto: Fotobanka Pixabay, Creative Commons CC0 1.0 Universal

Více než tuna ryb uhynula v řece Moravě během prudkých dešťů, které přišly po teplých dnech. Taková je podle rybářů bilance několika případů za poslední dva roky. Jednou z příčin nedostatku kyslíku je kanalizace. Řešení je v nedohlednu, olomoucký magistrát a kraj se nemůžou dohodnout, kdo by se měl věcí zabývat.

„Za poslední dva roky došlo k pěti velkým otravám na řece Moravě, od olomoucké čistírny po Boleloucký jez. K úhynu dochází vždy po lokálních deštích na Olomoucku, kdy zřejmě dochází k odlehčení dešťové kanalizace s organickými látkami,“ říká jednatel Českého rybářského svazu Přemysl Jaroň. 

 

Za poslední dva roky uhynula v Moravě více než tuna ryb. Po deštích mají ve vodě málo kyslíku

Vložit na svůj web

Podle něj přišel svaz během dvou let o zhruba 1200 kilo ryb. Naposledy uhynuly na začátku září v Drahlově, kde zasahovali stejně jako v ostatních případech i hasiči. 

„Hasiči zjistili, že ve vodě je málo kyslíku, proto s rybáři domluvili zvýšení průtoku vody tak, aby se hladina vody víc čeřila a kyslík se dostával do vody. Současně s tím nasadili hasiči na hladinu plovoucí čerpadla, kterými také prokysličovali vodu,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. 

Šlo o jeden z menších úhynů. Celkově jsou ale škody svazu zhruba 400 tisíc korun. Situace se může opakovat, varuje mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá. „Týká se to zejména úseku nad jezem, kdy v takových případech je zde nízké množství kyslíku. Pokud se k tomu přidají ještě vydatné lokální srážky, které se často ještě ohřejí na zpevněných plochách a vypláchnout kanály, je problém umocněn a kyslíkový deficit pak nastupuje velmi rychle,“ popisuje Štědrá. 

Rybáři se s tím ale nechtějí smířit. „My jsme svolali jednání za účelem řešení té situace. To co bylo, bylo. Uhynula spousta ryb, běhají kolem toho desítky dobrovolníků,“ komentuje jednatel rybářského svazu. 

Přemysl Jaroň a jeho kolegové zatím neuspěli. Hejtmanství tvrdí, že situací se má zabývat olomoucký odbor životního prostředí. Podle jeho šéfa Petra Loyky se přírodní katastrofy nestaly na území, které pod město spadá. Pokud se má problém vyřešit, budou se úředníci muset nejdřív dohodnout. 

Autor:  Alena Hesová

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D35, km 276, ve směru Lipnik n. Bečvou, vozovka uzavřena, Od 23.10.2017 15:21 Do 23.10.2017 17:21, uzavřeno z důvodu vyprošťování NA ve směru na Mohelnici.
  Srážky: přeháňky, Zlaté Hory
  Srážky: přeháňky, Ostružná

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace