Pobočka pošty na náměstí Republiky v Olomouci omezí od února služby

26. leden 2015

Olomouckou pobočku České pošty na náměstí Republiky čeká v únoru stěhování. Ale jen o pár metrů. Zůstane ve stejném domě, sídlit ale bude v bývalém květinářství.

Nově budou fungovat jen dvě přepážky a pro balíky si lidé budou muset chodit podle místa bydliště na tři další pobočky.

„Mrzí mě, že tady tahle pošta ztrácí ten charakter, jaký měla. To byla větší pošta, byl jsem vždycky i s tím personálem spokojený. Rozhodně mi to vadí, ten způsob toho zúžení. Myslím, že ta pošta nenápadně tlačí, aby to pak nakonec zrušila. To si myslí všichni tady kolem,“ znechuceně konstatuje Vlastimil Paráček, který na poštu na náměstí Republiky chodí už desítky let.

Stěhování do původního květinářství začne v polovině února

Nové prostory se dvěma přepážkami neumožní ukládání nedoručených zásilek. A tak lidem Česká pošta podle spádovosti přidělí novou ukládací poštu, vysvětluje její mluvčí Marta Selicharová: „Do útlé spádovosti svého bydliště rozdělením mezi ukládací pošty Olomouc 2, tedy u vlakového nádraží, Olomouc 6 – Galerie Šantovka a Olomouc 8 na Horním náměstí.“

To se ale hrubě nelíbí organizátorům petice, kterou už loni na jaře bojovali proti zrušení oblíbené poštovní pobočky. Měla ji nahradit nová - v obchodní galerii Šantovka.

Tento záměr sice v létě odvrátili, teď je ale nový manévr pošty překvapil a jak dodává jedna z petentek, jinak také opoziční zastupitelka za Občany pro Olomouc, Dominika Kovaříková, taky rozzlobil: „To, že tam budou utlumovány některé služby, podle nás není zachování. Zachování znamená zachování v tom stavu, v jakém ta pošta funguje. Takže my se obáváme toho, že ten přesun, který je do menších prostor, takže logický argument nevleze se nám to tam, může znamenat to, že ta pošta postupně bude umrtvována, což se nám samozřejmě nelíbí.“

Zástupci Univerzity Palackého a olomouckého arcibiskupství vloni hlasitě vystupovali proti rušení pobočky v centru Olomouce

Tentokrát ale arcibiskupství avizovalo, že se změnám přizpůsobí a mluvčí Univerzity Palackého Radek Palaščák také zvolil diplomatičtější tón: „Požadovali jsme zachování základních poštovních služeb tak, aby se toto omezení dotklo provozu univerzity co nejméně. I proto jsme v současné době v kontaktu s regionálním vedením České pošty a upřesňujeme si podmínky další spolupráce. V každém případě jsme rádi, že pobočka na Náměstí Republiky zůstala zachována a že část služeb bude nabízena v blízkosti centrálních univerzitních pracovišť v podobné míře, jako tomu bylo dosud.“

Ozvat se ale podle Dominiky Kovaříkové chtějí organizátoři petice z loňského roku: „Momentálně mezi námi probíhá čilá mailová korespondence, kde se bavíme o tom, jak teda dál postupovat. Ale zatím jsme nějaký závěr neučinili.“

Uvidíme, jakou bude mít sílu občanská společnost. Vlastimil Paráček je ale spíš skeptik: „Třeba se to ještě spraví, ale pochybuju. Hlas lidu dneska nic neznamená.“

autor: bam
Spustit audio