Prostějov trápí smog. Magistrát od začátku roku řešil také dvě udání kvůli spalování odpadů

Pohled z věže na náměstí T. G. Masaryka - Foto: Aleš  Spurný

Pohled z věže na náměstí T. G. MasarykaFoto: Aleš Spurný

Olomoucký kraj dusí už podruhé v krátké době polétavý prach. Smogovou situaci vyhlásili meteorologové ve všech okresech. Mezi nejvíce postižená místa v kraji patří Prostějov. Koncentrace prachu je tu často mnohonásobně nad limitem. A to přesto, že radnice přijala řadu opatření.

Například všechny autobusy MHD jezdí na plyn. Magistrát navíc vede správní řízení s lidmi, kteří pálí odpady a ovzduší zatěžují. 

Velká prašnost trápí Prostějov celoročně. V zimních měsících proto bývá mezi prvními městy, ve kterých meteorologové smogovou situaci vyhlašují. 

 

Velká prašnost trápí Prostějov celoročně. V zimních měsících proto bývá mezi prvními městy, ve kterých meteorologové smogovou situaci vyhlašují

Vložit na svůj web

„Prostějov je v takovém dolíku, takže když je inverzní situace, tak se nám tady to znečištění ovzduší drží. Z velké části je způsobeno dopravou, kterou nelze moc regulovat,“ pokračuje vedoucí životního odboru prostějovského magistrátu Martina Cetkovská. 

Problém mají hlavně lidé, kteří bydlí na hlavních tepnách ve městě. Třeba na Olomoucké ulici, která přivádí do centra všechna auta směrem od Olomouce. 

„Stovky aut a v každém sedí jedna osoba. Zakázat, zakázat, zakázat,“ má jasno paní Milada. 

Podle pana Stanislava, který právě z centra svým autem odjíždí, to ale není tak jednoduché: „Nedostanu se jinak do práce. Musím být v práci o půl šesté a tam nic nejede. Když jezdím na odpolední, končím třeba v jedenáct večer a to se taky na vesnici nedostanu autobusem.“ 

Svůj díl na smogové situaci mají také lidé, kteří pálí odpady. Prostějovští úředníci letos řešili už dvě udání. Nově mohou k lidem na kontrolu až domů. Snaží se ale nejprve domluvit. 

„Máme doporučeno, abychom nejprve zjistili okolnosti, získat vysvětlení a až pokud je to nutné, tak jít na kontrolu,“ vysvětluje Martina Cetkovská s tím, že se tak úředníci snaží předejít situacím, kdy za udáním stojí sousedské spory. 

Autor:  Barbora Taševská

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D46, mezi km 15,05 a 13.75, ve směru Vyškov, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.11.2017 00:01 Do 24.11.2017 23:59, akce „D46 – úprava SDP na bezúdržbový“.
  D46, mezi km 13.55 a 14.85, ve směru Olomouc, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.11.2017 00:01 Do 24.11.2017 23:59, akce „D46 – úprava SDP na bezúdržbový“.
  místní komunikace Mohelnice, okr. Šumperk, uzavřeno, práce na silnici, Od 19.11.2017 07:00 Do 20.11.2017 18:00, Úplná uzavírka MK ul. Růžová, Staškova, Spartakiádní (od ul. Staškova č. p. 3 s napojením ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace