Prostějovští vojáci si pro prezidenta Zemana připravili ukázku zneškodnění teroristů

Prezident Miloš Zeman je velmi hrdý na vojáky v Prostějově - Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman je velmi hrdý na vojáky v ProstějověFoto: Filip Jandourek

Zneškodnit dva teroristy v autě trvá příslušníkům prostějovské skupiny speciálních sil jen několik minut. Celý zásah ale připravují dlouhé měsíce předem. Ukázku si připravili i pro prezidentskou návštěvu.

Vůbec poprvé zažila prostějovská kasárna návštěvu českého prezidenta. Vojáci skupiny speciálních sil Miloši Zemanovi předvedli cvičný zásah proti teroristům. V reálu podobně zasahují po celém světě. Hlavním úkolem prostějovské šest set jedničky je obrana vlasti.  

Vůbec poprvé zažila prostějovská kasárna návštěvu českého prezidenta.

Vložit na svůj web

„Prostor pro vás je vyčleněný za touto páskou,“ ukazuje mi jeden z vojáků šesti sté první skupiny speciálních sil generála Moravce. Spolu s ostatními novináři musím stát za červenobílou páskou, která je natažená podél velké asfaltové plochy. Prezidenta Miloše Zemana v tmavě zelené vojenské bundě vítá nastoupená jednotka. 

Velitel odvádí prezidenta k asfaltové ploše, kam přijíždějí čtyři velká auta. Celá akce trvá jen pár minut. Úkol ukázky je jasný, zneškodnit teroristy v jednom z vozidel. Vojáci jednotky speciálních sil s puškami se vyklánějí z auta, jeden střílí i ze střešního okna. Nakonec házejí i granát. 

Za chvíli je po všem. Vojáci vytahují figuranty mrtvých nepřátel z auta a kontrolují je. Ozývají se krátké povely.  

Časový údaj znamená, jak rychle musejí z místa odjet. Podobné zásahy připravují speciální síly pomocí vojenských zpravodajů v reálu i dlouhé měsíce předem. Jednotka aktuálně působí v Afgánistánu nebo na Blízkém východě. Prostějovskou šest set jedničku navštívil prezident vůbec poprvé. Miloš Zeman se s nimi setkal ještě jako premiér v roce 2001, v reakci na teroristický útok na newyorská dvojčata. 

„Jsem na ně velmi hrdý a byl jsem na ně velmi hrdý ještě jako premiér. Vážím si zejména toho, co udělali v Afgánistánu i v jiných destinacích. Je to opravdu elitní špičková jednotka, kéž by takových vojáků bylo víc,“ pochvaloval si prezident Zeman. 

Po ukázce Zeman v kasárnách diskutoval se samotnými vojáky. Zajímaly je hlavně názory hlavy státu na situaci v Sýrii. 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  ulice Svobodov, Zábřeh, okr. Šumperk, práce na inženýrských sítích, Od 27.11.2017 07:00 Do 01.12.2017 23:59, Úplná uzavírka provozu na místní komunikaci v Zábřeze, ulice Svobodov před domem 386/7 v úseku ...
  místní komunikace, Na Výsluní, v katastru obce Zábřeh, okr. Šumperk, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, práce na inženýrských sítích, Od 01.12.2017 00:00 Do 31.05.2018 23:59, Zvláštní užívání místních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace