Tajemnou Indonésii si v olomoucké ZOO můžete projít během několika desítek minut

7. červenec 2015

Oko do světa divočiny. To má v podtitulu olomoucká ZOO. Teď to platí dvojnásob. Prohlížet si tu můžete nejen divoká zvířata, ale také divokou krajinu v rámci výstavy Tajemná Indonésie. Symbolicky se dotknete exotické místní přírody a poznáte rituály kmenů panenské džungle.

Bůh prý Indonésii stvořil až poslední den, když už hodně spěchal. Z narychlo smíchaného materiálu vznikla pod unavenýma rukama nepřehledná směsice hor, údolí, jezer a bažin spolu s tropickou vegetací a klimatem téměř nesnesitelným pro člověka.

Cestovatel a jeden z autorů výstavy Tajemná Indonésie Rudolf Švaříček představuje zapomenutá etnika nejen na ostrově Nová Guinea.

„Nová Guinea je obrovský kolos. Zajímavé je na ní to, že je to největší diverzita na světě. Je tam 750 odlišných skupin, odlišných kmenů, které mají jiné zvyky, rituály, tradice. Nikde na světě není taková koncentrace zcela odlišných, unikátních kmenů.“

Rudolf Švaříček tu pro návštěvníky připravil řadu předmětů - včetně válečných štítů, či obrovských masek. Na první pohled zaujmou velké totemy z Nové Guiney: „Ten čemen, jak se to nazývá, má falický symbol. Je to vlastně penis. Unikát je v tom, že oni týdny, měsíce vyřezávají ten totem jenom proto, aby to odnesli do džungle, a nechají to shnít na ságovišti, aby to ságoviště více plodilo. Všude používají jenom tři barvy – bílou, černou a červenou.“

Rudolfa Švaříčka uhranulo i lučištnické umění domorodců: „Naprosto bezkonkurenční. Jsou to nejlepší střelci, velcí mistři. Mají odlišné šípy na ptáky, ryby, savce a na člověka.“
Výstavu doplňují velkoformátové fotografie, které dokreslí představu o životě neznámých kmenů v nitru této zapomenuté části světa.

autor: bam
Spustit audio