Už jste někdy potkali anděla? V Olomouci jsou jich teď dvě stovky

27. říjen 2016

V Olomouci teď potkáte dvě stovky andělů. Tolik exponátů má výstava tamního Muzea umění s názvem Šumění andělských křídel. Návštěvníky provede historií ztvárnění těchto nebeských poslů od gotiky po současnost. A my se tam za chvíli po rozhlasových vlnách vydáme také.

Už jste někdy potkali anděla? Víte, jak vypadá? Odpověď možná najdete na nové výstavě olomouckého Muzea umění s názvem Šumění andělských křídel. V expozicích najdete na dvě stovky těchto postav, a to v různých podáních a napříč historií - od gotiky po současnost, od deskových obrazů po videoart.

„Já nevím,“ kroutí hlavou nad otázkou, jak vypadá anděl, kurátorka Barbora Kundračíková. Při výstavě prý spíš přemýšlela, kdo je to anděl a jaké má vlastnosti: „Má nějaké vlastnosti nebo je to jenom dokonalost, krása a na druhé straně ta hrozivost, protože je to něco nedosažitelného? Anděl je krásný a hrozný,“ říká.

Jak doplňuje její kolegyně Gabriela Elblová, na výstavě anděly rozdělily podle jejich rolí či úloh: „Zobecnili jsme anděla v našich životech na takových pět rolí. Je to jedna téma adoranta, posla, ochránce, průvodce a samotného anděla jako takového. Takže jsme se snažili zjistit jeho vlastnosti, smysl v lidském životě, jeho zrcadlení v lidských příbězích.“

Anděl se zkrátka v olomouckém Muzeu umění a Arcidiecézním muzeu, kde je druhá část expozice, objevuje v mnoha podobách: „Výstava stojí převážně na obrazech a papírových exponátech, kresbách, grafikách a sochách. Je to od 13. století až po současnost.“

Z výstavy Šumění andělských křídel

A jaký je oblíbený anděl Barbory Kundračíkové? „Pro mě je asi nejsilnější objekt Adrieny Šimotové Co zbylo z anděla. Myslím si, že to velmi hezky evokuje to, jakým způsobem o andělech uvažujeme, co po nich chceme. To je to primární, že pořád po andělech něco chceme, pořád se k nim vztahujeme. Fungují pro nás jako zrcadla.“

Také Gabriela Elblová má své oblíbence: „Pro mě jsou asi nejzajímavější a nejsilnější andělé zobrazení jako ochránci. Při přípravě výstavy se ukázalo, že zasahují skutečně až do umění 20. století. Umělci se dotýkají i tragických a hlubokých otázek jako je holokaust nebo 50. léta.“

Mezi exponáty jsou i Braunovy sochy nebo zlacení světlošové z náhrobku svatého Norberta ze Strahovského kláštera.

autor: bam
Spustit audio