V Olomouci začne fungovat moderní překladiště odpadu evropského typu. V Česku druhé po Praze

24. březen 2015

Od června začne fungovat v Olomouci-Chválkovicích moderní překladiště odpadu za 30 milionů. Město se tak připravuje na zákaz skládkování v roce 2024.

To, co olomoucké domácnosti nevytřídí, teď končí v peci brněnské spalovny. Aby město ušetřilo za dopravu, bude odpadky lisovat na speciální lince. Po Praze to bude druhé překladiště moderního typu v Česku.

Olomoucké překladiště roste na kraji města v areálu technických služeb. Směsný odpad se tu dotřídí a slisuje přímo v přichystaných kontejnerech. Auta ho pak odvezou do brněnské spalovny. Zatím za osm set padesát korun za tunu. V plánu je dalších šest překladišť po celém kraji.

Podle náměstka primátora Aleše Jakubce platí, čím víc odpadu, tím lepší cena: „Až se nám podaří vytvořit tento systém překladišť, tak budeme mít velké množství odpadu. Budeme moci soutěžit lepší ceny, budeme možná moci odvážet tento odpad do spaloven jinde, například v Německu.“

Úspory ale zatím nikdo nevyčíslil. Ušetřit by se navíc mohlo i na velkokapacitní přepravě. Navíc náklad by se totiž mohl podle ředitele technických služeb Miroslava Petříka posílat i po železnici: „V některých městech navíc v západní Evropě bylo podmínkou, že se musí odpad do toho zařízení vozit po železnici.“

Z překladiště ale nemají radost místní. Například zatupitel Tomáš Pejpek má strach z nárůstu kamionové dopravy: „Celý průtah Olomoucí, Přerov – Opava, je strašně zatížený dopravou a tady desítky, možná stovky náklaďáků tomu určitě nepomůžou.“

To ale Aleš Jakubec odmítá. Díky modernímu systému lisování bude méně odpadu a tím pádem méně aut zamíří do spalovny: „V současné době dojde ke snížení, protože ten odpad bude více slisován a těch aut bude jezdit méně.“

Se spalovnou se počítalo i v Olomouckém kraji - v Přerově nebo Mohelnici. Místní se ale vždy postavili proti.

autor: bam
Spustit audio